Kiedy wypada pełnia Księżyca w marcu 2025 roku? Wkrótce Pełnia Robaczego Księżyca

14 marca wczesnym rankiem na niebie pojawi się tzw. Robaczy Księżyc. Skąd wzięła się nazwa tego zjawiska? Kiedy będzie można obserwować tę i kolejne pełnie Księżyca w 2025 roku?

Publikacja: 11.03.2025 06:00

Pełnię Robaczego Księżyca będzie można obserwować wczesnym porankiem 14 marca

Pełnię Robaczego Księżyca będzie można obserwować wczesnym porankiem 14 marca

Foto: Adobe Stock

Zjawiska związane z fazami Księżyca budzą od zawsze zainteresowanie – nie tylko amatorów astronomii. Obserwacje naturalnego satelity Ziemi można zazwyczaj wykonać bez konieczności użycia specjalistycznego sprzętu. Dobrze widoczne są zarówno częściowe/całkowite zaćmienia, jak i spektakularne pełnie Księżyca.

Pełnie Księżyca w ciągu roku? Nie zawsze dwanaście

Księżyc odbija zarówno światło słoneczne, jak i niewielką ilość światła pochodzącego z gwiazd oraz światła słonecznego, odbitego od Ziemi (tzw. światło popielate). Pełnia jest jedną z czterech faz naturalnego satelity Ziemi (nów, pierwsza kwadra, pełnia, trzecia kwadra). W trakcie pełni Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Jak przypomina portal Royal Museums Greenwich, przejście przez wszystkie cztery fazy zajmuje Księżycowi ok. 29,5 dnia, a cykl okrążenia Ziemi wynosi ok. 27,3 dnia. Księżyc kończy 12 pełnych cykli czterech faz w ciągu 354 dni, czyli o 11 dni mniej niż wynosi rok kalendarzowy. Co około dwa i pół roku powyższa różnica sumuje się, dając dodatkową, trzynastą pełnię Księżyca w ciągu roku, nazywaną potocznie „Niebieskim Księżycem” (dokładne źródło tego terminu nie jest znane).

Czytaj więcej

Wszystkie pełnie Księżyca w 2025 roku: Kiedy wypadają? Lista

Skąd pochodzi nazwa „Pełnia Robaczego Księżyca”?

Kolejne pełnie Księżyca w ciągu roku doczekały się dodatkowych, oryginalnych określeń. Część z nich przyjęła się powszechnie, inne funkcjonują tylko w określonych miejscach lub kulturach. Marcowe zjawisko funkcjonuje pod nazwą „Pełni Robaczego Księżyca” (ang. “Worm Moon”). Określenia pełni Księżyca pochodzą pierwotnie z kultury Indian Ameryki Północnej. Jak wyjaśnia portal science.nasa.gov, nazwy pochodzące z ustnych przekazów rdzennych Indian zostały przejęte przez amerykańskich osadników. Nazewnictwo związane z fazami Księżyca pojawiło się w kalendarzach amerykańskich farmerów (m.in. „Maine Farmers’ Almanac”) w latach 30. XX wieku. Większość używanych ówcześnie nazw przyjęła się następnie w języku potocznym.

Marcowa pełnia była nazywana „Pełnią Robaczego Księżyca” lub „Księżycem Robaczym” przez rdzenne plemiona, zlokalizowane w południowych częściach Ameryki Północnej. Nazwa zjawiska miała pochodzić od odchodów dżdżownic, które pojawiały się na powierzchni ziemi w trakcie pierwszych, pozimowych odwilży. Plemiona z północno-wschodniej części Ameryki Północnej miały z kolei posługiwać się takimi określeniami jak:

  • Pełnia Księżyca Kruków - oznaczająca krakanie wron/kruków pod koniec sezonu zimowego,
  • Pełnia Księżyca Klonów – odniesienie do okresu zbierania drewna z klonów lub wypuszczania liści przez drzewa klonowe.

Ówczesne źródła mówią również o nazwie „Pełnia Skrzypiącego Księżyca” (ang. „Crust Moon”), odnoszącej się do procesu rozmrażania pozimowej skorupy śniegu i lodu.

Czytaj więcej

Pogoda długoterminowa z wyraźnym trendem. Jaka będzie wiosna i początek lata?

Kiedy wypadają kolejne pełnie Księżyca w 2025 r.?

Miłośnicy astronomii mogli w tym roku obserwować już dwie, malownicze pełnie Księżyca, czyli Wilczą Pełnię (13 stycznia) i Śnieżny Księżyc (12 lutego). Po marcowej Pełni Robaczego Księżyca (14 marca, godz. 7.55) będzie można zobaczyć:

  • 13 kwietnia – Pełnię Różowego Księżyca, nazwaną przez rdzennych Indian na cześć wcześnie kwitnących, dzikich kwiatów. Inne nazwy: Pełnia Księżyca Ryb, Księżyc Kiełkującej Trawy.
  • 12 maja – Pełnię Kwiatowego Księżyca, odnoszącą się do okresu intensywnej wegetacji. Inne nazwy: Pełnia Księżyca Zająca, Księżyc Sadzenia Kukurydzy.
  • 11 czerwca – Pełnię Truskawkowego Księżyca, funkcjonującą w Europie także pod nazwą Pełnia Różowego Księżyca.
  • 10 lipca – Pełnię Koźlego Księżyca, nazwa odnosząca się do okresu odrastania poroża samców jeleni. Inne nazwy: Burzowy Księżyc, Księżyc Grzmotów.
  • 9 sierpnia – Pełnię Księżyca Jesiotrów, nazwa nadana przez północnoamerykańskie plemiona rybackie. Inne nazwy: Pełnia Kukurydzianego Księżyca, Pełnia Czerwonego Księżyca.
  • 7 września – Pełnię Księżyca Żniwiarzy, nazywaną też Pełnią Jęczmiennego Księżyca.
  • 7 października – Pełnię Księżyca Myśliwych, czyli jasną, jesienną pełnię, która ułatwiała polowania myśliwym. Inna nazwa: Księżyc Podróżnych.
  • 5 listopada – Pełnię Księżyca Bobrów, Pełnię Mroźnego Księżyca.
  • 5 grudnia – Pełnię Zimnego Księżyca, Pełnię Księżyca Długiej Nocy.

Zjawiska związane z fazami Księżyca budzą od zawsze zainteresowanie – nie tylko amatorów astronomii. Obserwacje naturalnego satelity Ziemi można zazwyczaj wykonać bez konieczności użycia specjalistycznego sprzętu. Dobrze widoczne są zarówno częściowe/całkowite zaćmienia, jak i spektakularne pełnie Księżyca.

Pełnie Księżyca w ciągu roku? Nie zawsze dwanaście

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Kosmos
Kosmiczne bliźniaki okazały się trojaczkami. Nowe odkrycie rozwiąże problem trzech ciał?
Kosmos
Naukowcy odkryli najstarszy krater na świecie. Teorie dotyczące historii Ziemi podważone
Kosmos
Kiedy powstała woda we wszechświecie? Nowe wyniki badań podważają aktualne teorie
Kosmos
Blue Ghost wylądował na Księżycu. Pierwsze takie osiągnięcie prywatnej firmy
Materiał Promocyjny
O przyszłości klimatu z ekspertami i biznesem. Przed nami Forum Ekologiczne
Kosmos
Naukowcy odkryli, co szkodzi zdrowiu astronautów z ISS. Przełomowe wyniki badań