Miliarderzy odwracają się od Trumpa? „To, co ogłosił, jest głupie, błędne, arogancko skrajne, niekompetentne”

Liderzy amerykańskiego biznesu odwracają się od prezydenta USA Donalda Trumpa – twierdzi CNN. Wszystko przez drastyczne cła importowe, które już doprowadziły do zapaści na wszystkich ważnych, światowych rynkach giełdowych oraz do ogromnej niepewności gospodarczej na całym światowym rynku.

Publikacja: 08.04.2025 18:39

Liderzy amerykańskiego biznesu odwracają się od Donalda Trumpa

Liderzy amerykańskiego biznesu odwracają się od Donalda Trumpa

Foto: REUTERS/Kevin Mohatt

Miliarder i inwestor Bill Ackman, który poparł kandydaturę Trumpa w wyborach prezydenckich w 2024 roku, ostrzegł w niedzielę, że realizacja nowej polityki celnej byłaby równoznaczna z rozpoczęciem „gospodarczej wojny nuklearnej”.

W środę Trump zapowiedział, że nałoży znacznie wyższe, „wzajemne” cła na dziesiątki krajów mających największe deficyty handlowe w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.

Czytaj więcej

Donald Trump straszy Chiny 50-procentowym cłem. Pekin cytuje Ronalda Reagana

Gospodarka w stanie nuklearnej zimy

W poście opublikowanym na platformie X Ackman napisał, że „inwestycje biznesowe zatrzymają się, a konsumenci przestaną wydawać pieniądze”, jeśli nowe stawki rzeczywiście wejdą w życie. „Poważnie zaszkodzimy naszej reputacji na świecie, której odbudowa może zająć lata, a nawet dekady” — dodał w poście, który obejrzano już 10,6 miliona razy.

Jeśli Trump nie zmieni kierunku, „zmierzamy ku samowywołanej gospodarce w stanie nuklearnej zimy i powinniśmy zacząć się na to przygotowywać” — ostrzegł dyrektor generalny Pershing Square Capital Management.

„Który dyrektor generalny i która rada nadzorcza będzie skłonna podejmować duże, długoterminowe zobowiązania gospodarcze w naszym kraju w czasie gospodarczego konfliktu o skali wojny nuklearnej?” — zapytał, dodając, że „prezydent traci zaufanie liderów biznesu na całym świecie”.

Czytaj więcej

To może być autor ceł Trumpa. Byłaby to gigantyczna kompromitacja

Cła Donalda Trumpa biją w głównych partnerów handlowych USA

Podstawowa stawka celna Trumpa w wysokości 10 proc. na wszystkie importowane do USA towary weszła już w życie w sobotę, a dziesiątki krajów przygotowują się na jeszcze wyższe stawki, które mają obowiązywać od środy — przypomina CNN. Szczególnie dotknięci będą główni partnerzy handlowi USA, tacy jak Chiny i Unia Europejska, wobec których mają zostać nałożone odpowiednio 34-procentowe i 20-procentowe cła.

Inni miliarderzy oraz wpływowi liderzy biznesu również otwarcie skrytykowali politykę celną Donalda Trumpa, po tym jak obawy o jej skutki gospodarcze ogarnęły światowe rynki.

Jamie Dimon, dyrektor generalny JPMorgan Chase, ostrzegł, że nowe cła mogą doprowadzić do wzrostu cen, spowolnienia światowej gospodarki i osłabienia pozycji Stanów Zjednoczonych na arenie międzynarodowej.

Miliarder Stanley Druckenmiller, założyciel firmy inwestycyjnej Duquesne Family Office, napisał na platformie X, że „nie popiera ceł przekraczających 10 procent”. Według rankingu Bloomberg Billionaires Index majątek Druckenmillera szacowany jest na 11 miliardów dolarów.

Także miliarder Ken Fisher, założyciel i prezes wykonawczy Fisher Investments, stwierdził na platformie X: „To, co Trump ogłosił w zeszłą środę, jest głupie, błędne, arogancko skrajne, niekompetentne pod względem wiedzy o handlu i stanowi próbę rozwiązania nieistniejącego problemu przy użyciu złych narzędzi. Jednak, jak sądzę, wszystko to przeminie i poniesie porażkę, a strach jest większy niż faktyczny problem, co z tej perspektywy może być wręcz pozytywne dla rynków”.

Czytaj więcej

Globalne giełdy w strachu przed nowym kryzysem. Czy do niego dojdzie?

Fisher zauważył, że zazwyczaj nie komentuje publicznie działań prezydenta, „ale w sprawie ceł Trump zdecydowanie przesadził”.

Elon Musk też krytykuje cła Trumpa

Nawet Elon Musk — doradca i zwolennik Trumpa — powiedział w niedzielę, że ma nadzieję na „sytuację zerowych ceł” między Europą a Stanami Zjednoczonymi. W rozmowie z wicepremierem Włoch Matteo Salvinim za pośrednictwem łącza wideo Musk wyraził chęć utworzenia efektywnej „strefy wolnego handlu” pomiędzy Europą a Ameryką Północną.

Czytaj więcej

Elon Musk: Marzę o zniesieniu ceł i wolnym handlu między USA a Unią Europejską

W podobnym tonie co Ackman wypowiedział się Simon MacAdam, zastępca głównego ekonomisty ds. globalnych w firmie konsultingowej Capital Economics, który stwierdził, że firmy najprawdopodobniej wstrzymają inwestycje właśnie ze względu na „ogromną niepewność” związaną z polityką celną Trumpa.

„Jeśli te cła zostaną ponownie zredukowane za kilka miesięcy, to zainwestowanie setek milionów dolarów w nowe zakłady… w USA byłoby stratą czasu” — powiedział CNN.

Ackman: Nie na to głosowaliśmy

Ackman stwierdził w swoim poście, że nowe cła są „ogromne” i „nieproporcjonalne”, dodając: „To nie na to głosowaliśmy”. Wezwał do wprowadzenia 90-dniowej „przerwy”, podczas której Trump mógłby podjąć negocjacje z partnerami handlowymi w celu „rozwiązania niesprawiedliwych, asymetrycznych umów celnych”.

Bill Ackman krytykuje ostro cła Donalda Trumpa

Bill Ackman krytykuje ostro cła Donalda Trumpa

Foto: Bloomberg

Trump twierdzi, że jego polityka celna ma na celu naprawę wieloletnich nierównowag handlowych pomiędzy USA a ich partnerami, które jego zdaniem wynikają z faktu, że inne kraje nakładają wyższe cła na amerykańskie towary niż USA na ich produkty.

Donald Trump: zaufajcie mi, nie panikujcie

Prezydent USA Donald Trump wezwał Amerykanów, aby zaufali jego szerokim taryfom, które wystraszyły rynki i zagrażają światowemu handlowi, wzywając ich: „Nie bądźcie PANIKAMI (nową partią opartą na słabych i głupich ludziach!)” — Don't be a PANICAN (A new party based on Weak and Stupid people!). Nie wyjaśnił, kogo miał na myśli, używając tego terminu, który wymyślił w poniedziałkowym poście na swojej platformie Truth Social.

Tymczasem coraz większa liczba wpływowych głosów w Partii Republikańskiej Trumpa dołączyła do Demokratów i zagranicznych przywódców w atakowaniu polityki handlowej Trumpa.

Czytaj więcej

Na Rosję USA nie nałożyły ceł. Z jakiego powodu? Biały Dom zmienia zdanie

W poniedziałkowym wpisie napisał: „Stany Zjednoczone mają szansę zrobić coś, co powinno zostać zrobione DZIESIĄTKI LAT TEMU. Nie bądźcie słabi! Nie bądźcie głupi! Nie bądźcie PANIKAMI (nowa partia oparta na ludziach słabych i głupich!)”. Prezydent USA zaapelował też: „Bądźcie silni, odważni i cierpliwi, a WIELKOŚĆ będzie rezultatem!”

Pete Sessions, republikański kongresmen z Teksasu, napisał w mediach społecznościowych: „Wszyscy Teksańczycy uważają, że cło jest podatkiem i nie leży w najlepszym interesie Ameryki ani ludzi w wolnym świecie, aby płacić te dodatkowe pieniądze”.

Inni Republikanie w Kongresie, którzy nie są zachwyceni polityką Trumpa, to senatorowie Ted Cruz i Rand Paul.

Miliarder i inwestor Bill Ackman, który poparł kandydaturę Trumpa w wyborach prezydenckich w 2024 roku, ostrzegł w niedzielę, że realizacja nowej polityki celnej byłaby równoznaczna z rozpoczęciem „gospodarczej wojny nuklearnej”.

W środę Trump zapowiedział, że nałoży znacznie wyższe, „wzajemne” cła na dziesiątki krajów mających największe deficyty handlowe w stosunkach ze Stanami Zjednoczonymi.

Pozostało jeszcze 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Wydłużone terminy płatności wciąż królują na rynku
Biznes
Czy chińskie produkty zaleją unijny rynek? Pekin i Waszyngton chcą negocjować
Biznes
Administracja publiczna weszła w erę AI? Są przeszkody
Biznes
Benefity jutra na miarę dzisiejszych wyzwań
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Biznes
Cyfrowy Polsat mniej wyda na energetykę. Plus i Netia nie nadążają za inflacją