Polski rynek pracy mniej dotknięty kryzysem pandemii niż reszta świata

W Unii Europejskiej jedynie trzy kraje zanotowały w 2020 r. mniejsze spadki liczby przepracowanych godzin pracy niż Polska - wynika z raportu Międzynarodowej Organizacji Pracy.

Aktualizacja: 26.01.2021 14:42 Publikacja: 26.01.2021 14:38

Polski rynek pracy mniej dotknięty kryzysem pandemii niż reszta świata

Foto: AdobeStock

O ile w zeszłym roku utracono na świecie wskutek pandemii 8,8 proc. godzin pracy, czyli równowartość 255 mln pełnowymiarowych miejsc pracy, to w Polsce tylko 3,5 proc. MOP zwraca uwagę, że w skali świata skutki kryzysu pandemii na rynku pracy są dużo bardziej dotkliwe niż w przypadku kryzysu finansowego z 2009 r.

Liczba godzin pracy utraconych w zeszłym roku jest około czterokrotnie większa niż wówczas. Duża część tej straty wynikała ze skróconego w wielu firmach czasu pracy. Ubiegłoroczny spadek liczby godzin pracy i dochodów z pracy to głównie efekt globalnego lockdownu w II kwartale 2020 r., gdy liczba godzin pracy zmniejszyła się w skali roku o 18,2 proc. czyli równowartość 525 mln pełnych etatów. Kolejne kwartały przyniosły już poprawę- najlepszy był IV kw., gdy spadek wyniósł 4,6 proc.

Czytaj dalej RP.PL

Tylko 9 zł aż za 3 miesiące!
Ciesz się dostępem do treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce. Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.
Rynek pracy
Pomimo szturmu na oferty pracy firmom wciąż trudno o talenty
Rynek pracy
Brakuje pracowników w Królewcu. Rosja sięga po Hindusów
Rynek pracy
Jakich pracowników potrzebują firmy w Polsce
Rynek pracy
Płace rosną, ale kosztem miejsc pracy
Materiał Promocyjny
Europejczycy chcą ochrony klimatu, ale mają obawy o koszty
Rynek pracy
Świąteczny sezon w Polsce bez napływu Ukraińców. Kto ich zastąpi?