Przez 50 lat w 82 krajach udało się całkowicie wyeliminować wirus odry. Jednak w ostatnich latach, z powodu mniejszego dostępu do szczepień oraz dezinformacji, te optymistyczne dane nie są już aktualne.
Liczba chorych na odrę drastycznie wzrasta
Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wynika, że w 2023 roku szacunkowo na świecie odnotowanych zostało 10,3 miliona przypadków odry. Stanowi to 20-procentowy wzrost względem roku 2022 (rośnie też liczba chorych na odrę w samej Polsce). Jako przyczynę wskazywany jest niedostateczny poziom szczepień.
Aby zapobiec chorobie, należy przyjąć dwie dawki szczepionki. W 2023 roku jednak ponad 22 miliony dzieci nie otrzymały pierwszej dawki, a z około 83 proc. dzieci, które ją przyjęły, zalecaną drugą dawką zaszczepiono 74 proc.
Liczba zgonów spowodowanych odrą
W 2023 roku na odrę zmarło około 107,5 tys. osób, w tym głównie dzieci poniżej 5. roku życia. W porównaniu z rokiem 2022 nastąpił spadek o 8 proc. Jest on jednak spowodowany tym, że wzrost zachorowań miał miejsce w krajach oraz regionach, w których dzieci z odrą, ze względu na lepszy dostęp do opieki zdrowotnej i lepszy poziom odżywienia, rzadziej umierają.
Czytaj więcej
Takie choroby jak odra czy krztusiec wracają, ponieważ nie korzystamy ze sprawdzonych i bezpiecznych sposobów profilaktyki, które zapewniają, że zostajemy zdrowi, a przynajmniej zmniejszają prawdopodobieństwo, że zachorujemy - ocenił prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.