WHO: Ponad 100 tys. osób zmarło na odrę w 2023 roku. Można było tego uniknąć

Jak wskazują najnowsze dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), w 2023 roku na odrę zmarło szacunkowo 107,5 tys. osób. Głównie były to dzieci poniżej 5. roku życia. Liczba zachorowań drastycznie wzrasta.

Publikacja: 18.11.2024 12:18

Liczba zachorowań na odrę wzrasta

Liczba zachorowań na odrę wzrasta

Foto: Prostock-studio

Przez 50 lat w 82 krajach udało się całkowicie wyeliminować wirus odry. Jednak w ostatnich latach, z powodu mniejszego dostępu do szczepień oraz dezinformacji, te optymistyczne dane nie są już aktualne.

Liczba chorych na odrę drastycznie wzrasta

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) oraz amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wynika, że w 2023 roku szacunkowo na świecie odnotowanych zostało 10,3 miliona przypadków odry. Stanowi to 20-procentowy wzrost względem roku 2022 (rośnie też liczba chorych na odrę w samej Polsce). Jako przyczynę wskazywany jest niedostateczny poziom szczepień.

Aby zapobiec chorobie, należy przyjąć dwie dawki szczepionki. W 2023 roku jednak ponad 22 miliony dzieci nie otrzymały pierwszej dawki, a z około 83 proc. dzieci, które ją przyjęły, zalecaną drugą dawką zaszczepiono 74 proc.

Liczba zgonów spowodowanych odrą

W 2023 roku na odrę zmarło około 107,5 tys. osób, w tym głównie dzieci poniżej 5. roku życia. W porównaniu z rokiem 2022 nastąpił spadek o 8 proc. Jest on jednak spowodowany tym, że wzrost zachorowań miał miejsce w krajach oraz regionach, w których dzieci z odrą, ze względu na lepszy dostęp do opieki zdrowotnej i lepszy poziom odżywienia, rzadziej umierają.

Czytaj więcej

Prof. Pyrć: Szczepienia? Tu nie ma miejsca na symetrię, bo mamy ewidentną bzdurę i mamy fakty

Skuteczność szczepienia przeciwko odrze

Jak podaje CDC na swojej stronie, wzrost liczny zachorowań na odrę wynika ze spadku poziomu szczepień. Odra może być bowiem groźną chorobą, ale dwie dawki szczepienia pozwalają jej zapobiec. Szczególnie, że jest ono wysoce skuteczne – pierwsza dawka osiąga 93 proc. skuteczności, natomiast dwie – aż 97 proc.

– Szczepionka przeciw odrze uratowała więcej istnień ludzkich niż jakakolwiek inna szczepionka w ciągu ostatnich 50 lat. Aby uratować jeszcze więcej istnień i powstrzymać tego śmiertelnego wirusa przed szkodzeniem najbardziej narażonym, musimy inwestować w szczepienia dla każdego człowieka, niezależnie od miejsca zamieszkania – powiedział dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, cytowany przez CDC.

O skuteczności szczepień przeciw odrze najlepiej świadczy fakt, że w ostatnich 50 latach wirus ten został całkowicie wyeliminowany w 82 krajach. Niestety od kilku lat postęp ten się cofa.

CNN wskazuje, powołując się na słowa dr Mandy Cohen, dyrektorki CDC, że należy pamiętać, iż szczepionki dla dzieci są podawane, aby społeczność stała się jak najsilniejsza i najzdrowsza. W rozmowie z CNN wspomniała ona, że nie chciałaby, aby świat się cofnął, by musieć sobie przypomnieć, że szczepionki działają.

– Mam wrażenie, że mamy bardzo krótką pamięć o tym, jak to jest trzymać na rękach dziecko sparaliżowane przez polio albo pocieszać matkę, która straciła dziecko z powodu odry – przywołuje CNN słowa Cohen wypowiedziane na szczycie Future of Health Summit organizowanym przez Milken Institute.

Odra – objawy i możliwe powikłania

W początkowej fazie choroby odra może przypominać przeziębienie lub grypę – zarażona osoba czuje się źle, ma katar, kaszel, gorączkę nawet ponad 40 stopni, może mieć także zapalenie spojówek i silne łzawienie oczu. Kolejnym objawem u przeważającej grupy chorych mogą być 1–2-milimetrowe białawe grudki na błonie śluzowej policzków. Następnie pojawia się rumieniowa, plamisto-grudkowa wysypka, która nie swędzi. Zaczyna się na linii włosów oraz za uszami, by rozprzestrzenić się do tułowia, dłoni czy podeszw stóp. Ponadto wystąpić może także biegunka, wymioty lub powiększenie węzłów chłonnych oraz śledziony.

Odra może też wiązać się z powikłaniami. Często u dzieci jest nimi zapalenie ucha środkowego lub też zapalenie płuc. Wraz z odrą może pojawić się również zapalenie wyrostka robaczkowego, wątroby, jelita krętego czy węzłów chłonnych. Może dojść również do groźnych powikłań neurologicznych – zapalenia mózgu czy też zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Przez 50 lat w 82 krajach udało się całkowicie wyeliminować wirus odry. Jednak w ostatnich latach, z powodu mniejszego dostępu do szczepień oraz dezinformacji, te optymistyczne dane nie są już aktualne.

Liczba chorych na odrę drastycznie wzrasta

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Ta grupa nie musi zgłaszać spadku do urzędu skarbowego
Spadki i darowizny
Sąd Najwyższy: w sprawach o podział majątku lepiej się tak nie zachowywać
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Sądy i trybunały
Jest uzasadnienie SN ws. Barskiego. "Doszło do rzeczy bez precedensu"
Materiał Promocyjny
Europejczycy chcą ochrony klimatu, ale mają obawy o koszty
Prawo karne
Łukasz Ż. przyznał się do spowodowania wypadku na Trasie Łazienkowskiej