Przeniesienie prokuratora Krasonia - odpowiedź Prokuratora Krajowego nie zadowoliła RPO

Jako niezadowalającą ocenił Rzecznik Praw Obywatelskich odpowiedź Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego na pytanie o powody przeniesienia prokuratora Mariusza Krasonia z Krakowa do Wrocławia. RPO ponawia więc pytania i powtarza, że żadne przepisy nie pozwalają na przedmiotowe traktowanie pracowników.

Publikacja: 28.08.2019 12:25

Bogdan Święczkowski

Bogdan Święczkowski

Foto: youtube

dgk

Prokurator Prokuratury Regionalnej w Krakowie Mariusz  Krasoń został oddelegowany na okres od 8 lipca 2019 r. do 7 stycznia 2020 r. do niższej o dwa szczeble w hierarchii Prokuratury Rejonowej Wrocław-Krzyki. Choć art. 106 Prawa o prokuraturze pozwala delegować prokuratora bez jego zgody do innej jednostki na czas do 6 miesięcy w ciągu roku, to ta akurat delegacja wzbudziła protesty w środowisku prokuratorskim, adwokackim i sędziowskim. Wskazywano, że decyzja o przeniesieniu jest w rzeczywistości  ukrytą karą dyscyplinarną za zainicjowanie przez Krasonia w maju 2019 r. uchwały Zgromadzenia Prokuratury Regionalnej w Krakowie, która sygnalizowała m.in. ograniczanie niezależności prokuratorów. Podkreślano, że prokurator został skierowany do odległej o prawie 300 km prokuratury, choć przełożeni wiedzą, że w Krakowie opiekuje się chorymi rodzicami.

19 zł za pierwszy miesiąc czytania RP.PL

Rzetelne informacje, pogłębione analizy, komentarze i opinie. Treści, które inspirują do myślenia. Oglądaj, czytaj, słuchaj.

„Rzeczpospolita” najbardziej opiniotwórczym medium października!
Prawo w Polsce
Sprawa dotacji dla PiS. Czy PKW wybrnie z impasu?
Podatki
Ważny wyrok ws. prawa do ulgi przy darowiźnie od najbliższej rodziny
Konsumenci
Obniżka opłat za abonament RTV na 2025 rok. Trzeba zdążyć przed tym terminem
Nieruchomości
Dom zostawiony rodzinie w kraju nie przechodzi na własność. Sąd Najwyższy o zasiedzeniu
W sądzie i w urzędzie
Duże zmiany dla wędkarzy od 1 stycznia. Ile trzeba zapłacić w 2025 na łowiskach Wód Polskich?