Festiwal „Warszawa Singera”. Od kantora do szalonego skrzypka

Od niedzieli Warszawa Singera zaprasza na kilkadziesiąt wydarzeń. To już 18. spotkanie z kulturą żydowską.

Publikacja: 19.08.2021 21:00

„Circus Kafka” Michała Walczaka, musical Teatru Żydowskiego

„Circus Kafka” Michała Walczaka, musical Teatru Żydowskiego

Foto: materiały prasowe, Maciej Ziemkiewicz Maciej Ziemkiewicz

– Myślę o tych, co z nami byli. Przede wszystkim o Izraelu Zamirze, synu Icchoka Baszewisa Singera, otwierał z nami pierwszą edycję festiwalu, któremu patronuje jego ojciec. Później wrócił do nas z dziećmi, wnukami – przypomina Gołda Tencer, dyrektorka i twórczyni Festiwalu Warszawa Singera. – Łączymy razem więcej niż 18 lat doświadczeń. Łączymy obie Warszawy, tę przedwojenną, singerowską, i tę dzisiejszą. A może nawet trzy, bo reżyser Michał Walczak w spektaklu „Circus Kafka" prowadzi widzów do Nie-Warszawy, będącej ideą, majakiem, a może tęsknotą?

Jak w ubiegłych latach uroczyste otwarcie festiwalu będzie miało miejsce w Synagodze Nożyków, a uświetni je niedzielny koncert kantoralny. Główną postacią będzie Yoni Rose, na co dzień pełniący funkcję chazana (prowadzącego nabożeństwa) społeczności żydowskiej we Frankfurcie nad Menem.

Jako kantor Yoni Rose występował z Chórem Wielkiej Synagogi w Jerozolimie, a jako chazan także w Jerozolimskiej Wielkiej Synagodze. Śpiewał także w amerykańskich teatrach operowych.

W tym samym miejscu dzień później Singer Jazz Festiwal otworzy koncert zapowiadający nową płytę znakomitego tria RGG, z którym chętnie grał Tomasz Stańko. Zespół tworzą: jeden z najlepszych polskich pianistów jazzowych Łukasz Ojdana oraz Maciej Garbowski – kontrabas – i Krzysztof Gradziuk – perkusja.

Cygański wirtuoz

W ubiegłym roku pandemia zniweczyła sporo festiwalowych planów i wymusiła prezentację wielu wydarzeń tylko online. W tym roku także nie szczędziła kłopotów, odwołany został umówiony od dawna finałowy występ izraelskiego wokalisty i kompozytora Davida D'Ora.

Wygląda jednak, że wieńcząca festiwal gala nie zawiedzie oczekiwań. Bohaterem będzie Roby Lakatos, węgierski skrzypek pochodzący z rodu legendarnego króla romskich skrzypków, Janosa Bihariego.

Lakatos debiutował w cygańskim zespole mając zaledwie dziewięć lat, a ukończone z najwyższą lokatą studia w budapeszteńskim Konserwatorium im. Bartoka potwierdziły jego talent wirtuoza muzyki klasycznej i improwizatora jazzowego. Grał w najbardziej prestiżowych salach na trzech kontynentach zarówno z formacją Klezmer Karma i śpiewaczką jidysz Myriam Fuks, jak i z Marthą Argerich czy Franz Liszt Chamber Orchestra.

Na finałowy koncert „Szalone skrzypce" w Operze Narodowej 29 sierpnia, złożą się utwory kompozytorów żydowskiego pochodzenia, tradycyjne kompozycje rosyjskie i tureckie oraz tematy i improwizacje muzyki filmowej. Obok Roby Lakatosa ważną postacią gali będzie skrzypaczka Anna Wandtke, która nagrała solową debiutancką płytę z jego udziałem.

Tym dwojgu muzykom towarzyszyć ma Jenő Lisztes, czołowy węgierski cymbalista. Przy fortepianie zasiądzie Kalman Cseki, na akordeonie zagra krakowski muzyk Jarosław Bester, a na kontrabasie Sebastian Wypych. Orkiestrę Sinfonia Viva poprowadzi Tomasz Radziwonowicz.

Autopromocja
energia.rp.pl

Pogłębiona wiedza
o rynku paliw

SPRAWDŹ

Zanim jednak tegoroczna edycja Warszawy Singera przejdzie do historii, widzów czeka wiele atrakcji. Po raz pierwszy będą prezentowane spektakle studentów warszawskiej Akademii Teatralnej, z kolei Teatr Żydowski zaproponuje przegląd swoich ostatnich premier.

Polskie Oscary

Kilka wydarzeń osnutych jest wokół Andrzeja Krakowskiego, reżysera, producenta kilkudziesięciu filmówi rysownika mieszkającego w USA. Zdobywca dwóch nagród Emmy oraz nominacji do Oscara opowie o swojej książce „Polskie Oscary: co, kto, ile, jak i dlaczego?".

To spotkanie ma dać odpowiedź na pytanie: Skoro Polska przyznaje się do ośmiu Oscarów, to co stało się z pozostałymi 60? Adam Woronowicz i Mirosław Zbrojewicz przeczytają też jego sztukę „Labirynt 53/54" opartą na przesłuchaniach płk. dr. Stanisława Flaty przez Wojskową Prokuraturę w latach 1953–1954.

Gościem Salonu Literackiego z okazji zbliżających się 98. urodzin i w 30. rocznicę wydania książki „Nowolipie" będzie Józef Hen. Ciekawie także zapowiada się rozmowa fotografa Tadeusza Rolkego i Ewy Trafne, zatytułowana „Nasze miejsca i Waliców 14". Będzie to takżę okazja, by obejrzeć zrealizowane przez Ewę Trafne jej filmy.

Swój najnowszy dokument „Ten Lublin..." zaprezentuje Andrzej Titkow.– Wierzę, że ten film przywoła wszystkie obrazy z przeszłości, przechowywane w czwartym wymiarze i przywróci je nam Tu i Teraz – mówi reżyser.

Żydowski Instytut Historyczny przygotował wystawę „Gdzie jesteś? Rdz 3,9", jej tytuł odnosi się w sposób symboliczny do 16 listopada 1940 r., kiedy zostało zamknięte warszawskie getto i tym samym miasto podzielone na dwie części. Przygotowano także oprowadzania po warszawskich cmentarzach żydowskich, a także spacery tematyczne. Szczególnie ciekawie zapowiada się spacer „Drewniane pozostałości letniska Falenica".

Część wydarzeń transmitowanych będzie online. Harmonogram i szczegóły wydarzeń na www.festiwalsingera.pl

Kultura
Wystawa o hołdzie pruskim na zamku w Malborku. Co warto na niej zobaczyć?
Kultura
Koji Kamoji w Japonii
Kultura
Podcast „Rzecz o książkach”: Zaczęło się od „Thorgala”. Twórczość Marcina Mortki
Kultura
Podcast „Komisja Kultury”: Oscary 2025 podsumowanie – triumfy i kontrowersje
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Kultura
Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora dla Teresy i Andrzeja Starmachów