Małgorzata Piwowar

Małgorzata Piwowar

Dziennikarka i publicystka, w „Rzeczpospolitej” od 1997 roku – najpierw w tygodniku telewizyjnym „Tele”, potem w Dziale Kultury. Od kilku lat publikuje także w „Plusie Minusie”. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze w warszawskiej PWST w 1988 roku. W latach 90. pracowała w Dziale Angażowania Artystów TVP. W tym samym czasie współpracowała z Rozgłośnią Harcerską jako wydawczyni i prowadząca programy kulturalne, a także z Telewizją Polsat – współprowadząc i współredagując magazyn „Pół metra książek”. W latach 2000 tworzyła dla TVP Kultura teksty promujące sztuki wizualne. W 2017 roku współpracowała scenariuszowo i realizacyjnie przy filmach dokumentalnych „Stefan Gierowski”, „Wanda Czełkowska”. Specjalizuje się w Teatrze Telewizji, filmie dokumentalnym, rozmowach z najważniejszymi postaciami polskiej kultury, a zwłaszcza sztuki. Recenzuje książki. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

„Alicja. Bożena. Ja”: Przykra lektura

Książka „Alicja. Bożena. Ja” Jerzego Żurka to dowód złego smaku tak autora, jak i wydawcy.

Janusz Olejniczak: Trudno dogonić swoje marzenia

W wieku 72 lat zmarł pianista Janusz Olejniczak. Przypominamy rozmowę z nim, która została opublikowana w "TeleRzeczpospolitej" w końcu 2002 roku

„Andy Warhol. Amerykański sen”: Papież pop-artu z Mikovej

Dokument „Andy Warhol. Amerykański sen” to świetnie opowiedziana historia artysty będącego uosobieniem kariery „od pucybuta do milionera”. Ten mit kariery pozostaje jednak w dalszym planie.

„Historia sztuki bez mężczyzn”: Więcej niż parę procent sztuki

„Historia sztuki bez mężczyzn” Katy Hessel to przemyślane kompendium wiedzy dla ciekawych sztuki błąkającej się dotąd po marginesach.

„Picasso. Buntownik w Paryżu”. Nowoczesne osiągnięcia Pabla Picassa nie potrzebują jarmarcznej oprawy

Dokument Simony Risi „Picasso. Buntownik w Paryżu” przedstawia jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku z modnych dziś perspektyw.

Teatr TV. Pojedynek Gombrowicza z Mrożkiem

Teatr TV zaprasza w poniedziałek 16 września na premierę „Dowodu na istnienie drugiego”. Ten autorski, udany spektakl Macieja Wojtyszki dowodzi, że ta forma telewizyjnej twórczości wciąż może być cenna, ważna i interesująca.

Jack Lohman: W muzeum modlono się przed ołtarzem

Kiedy przyjechał do Londynu z wizytą minister Radosław Sikorski, byłem dyrektorem Museum of London. Wydałem kolację na 250 osób. Każda płaciła datek na muzeum - mówi Jack Lohman, specjalista w zarządzaniu instytucjami muzealnymi.

Festiwal Kultury Żydowskiej. Barwny świat Singera ożyje w Warszawie

21. edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” rusza w stolicy w najbliższą sobotę. Na publiczność czeka ponad 100 wydarzeń. Jedną z gwiazd będzie hiszpańsko-ormiański skrzypek Ara Malikian .

Maria Pinińska-Bereś. Przypomniana prekursorka sztuki feministycznej

We wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł zobaczyć można 60 prac Marii Pinińskiej-Bereś, prekursorki sztuki feministycznej nie tylko w Polsce, choć za życia była mniej znana od swojego męża, także rzeźbiarza.

18. Festiwal Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi. Gwiazdy na ekranie i prywatnie

„Marcello Mio” o Mastroianim i spotkanie z Danielem Olbrychskim to wydarzenia 18. Festiwalu Filmu i Sztuki BNP Paribas Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. W tym roku ma rekordową publiczność.