Małgorzata Piwowar

Małgorzata Piwowar

Dziennikarka i publicystka, w „Rzeczpospolitej” od 1997 roku – najpierw w tygodniku telewizyjnym „Tele”, potem w Dziale Kultury. Od kilku lat publikuje także w „Plusie Minusie”. Ukończyła Wydział Wiedzy o Teatrze w warszawskiej PWST w 1988 roku. W latach 90. pracowała w Dziale Angażowania Artystów TVP. W tym samym czasie współpracowała z Rozgłośnią Harcerską jako wydawczyni i prowadząca programy kulturalne, a także z Telewizją Polsat – współprowadząc i współredagując magazyn „Pół metra książek”. W latach 2000 tworzyła dla TVP Kultura teksty promujące sztuki wizualne. W 2017 roku współpracowała scenariuszowo i realizacyjnie przy filmach dokumentalnych „Stefan Gierowski”, „Wanda Czełkowska”. Specjalizuje się w Teatrze Telewizji, filmie dokumentalnym, rozmowach z najważniejszymi postaciami polskiej kultury, a zwłaszcza sztuki. Recenzuje książki. Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Teatr Telewizji: Zgubny pęd za trendami

W mijającym roku zmieniło się kierownictwo Teatru TV (Michał Kotański i Wojciech Majcherek), a widzowie uznali, że najbardziej lubią oglądać spektakle, które już znają.

„Portrety par niezwykłych”: Miłość od pierwszego szkicu

„Portrety par niezwykłych” przedstawiają historie skandali ukrytych w dziełach sztuki. Aczkolwiek sztuka jest tu na dalszym planie.

„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej": Złoto na palecie, czerń na płótnie

„Ilustrownik. Przewodnik po sztuce malarskiej” Grażyny Bastek jest publikacją unikatową. Daje wiedzę i poczucie, że warto ją zgłębiać.

Teatr TV. Dlaczego Bukowski milczał o Whartonie, którym się inspirował?

„Miłość”, premiera Teatru Telewizji z 25 listopada prowokuje do rozważań o artystycznych walorach i granicach przyzwoitości dotyczących pełni autorstwa tekstu. Spektakl dostępny jest w VOD.

Joanna Mytkowska: Wiem, że MSN budzi wielkie emocje

Budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej to optymalna architektura w ramach dostępnych dla niego warunków zabudowy. W przeciwieństwie do większości oceniających znam ograniczenia tego przedsięwzięcia - mówi Joanna Mytkowska, dyrektorka Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

„Alicja. Bożena. Ja”: Przykra lektura

Książka „Alicja. Bożena. Ja” Jerzego Żurka to dowód złego smaku tak autora, jak i wydawcy.

Janusz Olejniczak: Trudno dogonić swoje marzenia

W wieku 72 lat zmarł pianista Janusz Olejniczak. Przypominamy rozmowę z nim, która została opublikowana w "TeleRzeczpospolitej" w końcu 2002 roku

„Andy Warhol. Amerykański sen”: Papież pop-artu z Mikovej

Dokument „Andy Warhol. Amerykański sen” to świetnie opowiedziana historia artysty będącego uosobieniem kariery „od pucybuta do milionera”. Ten mit kariery pozostaje jednak w dalszym planie.

„Historia sztuki bez mężczyzn”: Więcej niż parę procent sztuki

„Historia sztuki bez mężczyzn” Katy Hessel to przemyślane kompendium wiedzy dla ciekawych sztuki błąkającej się dotąd po marginesach.

„Picasso. Buntownik w Paryżu”. Nowoczesne osiągnięcia Pabla Picassa nie potrzebują jarmarcznej oprawy

Dokument Simony Risi „Picasso. Buntownik w Paryżu” przedstawia jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku z modnych dziś perspektyw.