Sprawowanie opieki nad pacjentami za pośrednictwem narzędzi teleinformatycznych zakłada projekt rozporządzenia w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).
– Po e-recepcie, e-zwolnieniu i e-skierowaniu przychodzi czas na e-wizytę – mówi „Rzeczpospolitej" Janusz Cieszyński, wiceminister odpowiedzialny za cyfryzację systemu ochrony zdrowia.
Bez kolejek i stresu
Projekt przewiduje, że 150 mln porad, które rocznie udzielane są w POZ, będzie można prowadzić drogą elektroniczną – przez telefon lub internet, za pomocą wideopołączenia. To samo dotyczy nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, w której można szukać pomocy lekarza pierwszego kontaktu, gdy gabinet POZ jest nieczynny, najczęściej między godz. 18 a 8.
Czytaj także: E-recepta transgraniczna: lek będzie można odebrać za granicą
Projekt dostosowuje przepisy dotyczące udzielania świadczeń do przepisów ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która mówi, że lekarz orzeka o stanie zdrowia określonej osoby po uprzednim, osobistym jej zbadaniu lub zbadaniu jej za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności, oraz do ustawy o działalności leczniczej, jaka przewiduje możliwość udzielania świadczeń zdrowotnych za pośrednictwem systemów lub teleinformatycznych systemów łączności.