mLegitymacja - mobilna legitymacja szkolna w telefonie komórkowym

Uczeń wyświetli legitymację na ekranie telefonu komórkowego, a kontroler sczyta ją dzięki specjalnej aplikacji.

Aktualizacja: 06.08.2018 11:45 Publikacja: 06.08.2018 11:40

mLegitymacja - mobilna legitymacja szkolna w telefonie komórkowym

Foto: Adobe Stock

Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych wprowadza szkolne dokumenty tożsamości w trzecie tysiąclecie. Blisko 4,9 mln uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych nie będzie już musiało nosić legitymacji - zarówno tych papierowych, jak i mających obowiązywać od przyszłego roku szkolnego plastikowych. Wyświetlą je na ekranie smartfona.

Czytaj także: Od września e-legitymacje dla uczniów i niektórych przedszkolaków

Wszystko dzięki aplikacji opracowanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Pozwoli ona pobrać mLegitymację na telefon na podstawie danych autoryzacyjnych wydawanych przez szkołę. Dane, potrzebne do wygenerowania legitymacji, szkoły wprowadzą do systemu za pomocą specjalnego interfejsu www. Pracownik szkoły wpisze zlecenie za pomocą Profilu zaufanego. W odpowiedzi dostanie wydruk z kodem, który przekaże uczniowi.

W razie kontroli, np. w autobusie, uczeń wyświetli legitymację w aplikacji, a kontroler zweryfikuje ją na trzy sposoby. W założeniach prawdziwość takiego dokumentu powinny potwierdzić elementy dynamiczne - hologram, falująca flaga i certyfikat. W razie wątpliwości, kontrolujący może użyć aplikacji weryfikującej, która pobiera mLegitymację i sprawdza zgodność z danymi w systemi. Może też sprawdzić dane przez internet. W razie utraty smartfona czy uszkodzenia aplikacji, szkoła będzie mogła unieważnić legitymację i wygenerować nową.

mLegitymację będzie mógł wyrobić tylko uczeń osiadający numer PESEL, na którym oparty jest system identyfikacji. Pozostali skorzystają z tradycyjnej formy papierowej lub elektronicznej, które nadal będą obowiązywać.

Pomysł chwali Ewa Halska z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty: – Dobrze, że idziemy z duchem czasu i w formie mobilnej będzie dostępna również legitymacja szkolna. Skoro przez aplikację można kupić bilet, powinna istnieć możliwość okazania uprawnienia do ulgi – komentuje.

Zdaniem autorów projektu, taka forma dokumentacji pozwoli uczniom mieć ją zawsze przy sobie.

Prawo w Polsce
Co dalej z pieniędzmi dla PiS? Minister finansów w prawnym potrzasku
Materiał Promocyjny
Jak przez ćwierć wieku zmieniał się rynek leasingu
Zawody prawnicze
E-Doręczenia. Od 1 stycznia nowy obowiązek dla adwokatów, radców i doradców
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 zaczną się później niż ostatnio. Terminy dla wszystkich województw
Praca, Emerytury i renty
Sam wniosek o rentę wdowią nie wystarczy. Bez tego jej nie otrzymasz
Materiał Promocyjny
5G – przepis na rozwój twojej firmy i miejscowości
Praca, Emerytury i renty
Nowe terminy wypłat 800 plus w styczniu 2025. Zmiany w harmonogramie
Materiał Promocyjny
Nowości dla przedsiębiorców w aplikacji PeoPay