Okazją ku temu będzie organizowana przez Krajową Radę Notarialną Ogólnopolska Konferencja Naukowa „90 lat aktu notarialnego w Polsce – 20 lat polskiego notariatu w UE. Doświadczenia i perspektywy”, która odbędzie się w poniedziałek 2 grudnia w w Pałacu Staszica w Warszawie
– Mamy nadzieję, że nasza konferencja będzie nie tylko godnym upamiętnieniem przypadających w tym roku dwóch ważnych rocznic dla naszego środowiska, ale przede wszystkim stanie się okazją do refleksji nad tym, co udało się nam w ciągu ostatnich 20 lat osiągnąć. To także dobra okoliczność do spojrzenia w przyszłość i uświadomienia sobie, jaki ogrom pracy czeka nas wszystkich w nadchodzących latach, jeśli chcemy, by polski notariat rozwijał się harmonijnie jako gwarant bezpieczeństwa obrotu cywilnoprawnego i niezbędny filar praworządności – wyjaśnia dr Piotr Marquardt, notariusz, członek Krajowej Rady Notarialnej.
Dwie rocznice
W roku 2024 notariusze świętują jubileusz 90-lecia unifikacji polskiego prawa notarialnego. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku notariat w Polsce działał w trzech różnych formach organizacyjnych odziedziczonych po państwach zaborczych. Przyjęcie rozporządzenia Prezydenta RP – Prawo o notariacie w 1934 roku przyczyniło się do stworzenia na terytorium państwa polskiego jednolitego systemu prawnego i organizacyjnego notariatu polskiego.
Od tego momentu sporządzanie aktów notarialnych – jako podstawowa forma działalności notariuszy – odbywało się według jednolitej regulacji prawnej. Jednocześnie wprowadzono zasadę wyłączności formy aktu notarialnego dla przeniesienia własności nieruchomości położonych w Polsce. Przyjęte wówczas zasady obowiązują do dzisiaj.
Czytaj więcej
Powierzenie nam niespornych spraw, dotychczas rozpatrywanych przez sądy, byłoby korzystne dla obywateli. Takie tendencje widoczne są wyraźnie w porządkach wielu państw Unii Europejskiej – mówi Aleksander Szymański, prezes Krajowej Rady Notarialnej.