Wzrost płac tak szybki jak przed kryzysem pandemicznym

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w lutym o 11,7 proc. rok do roku, najbardziej od lipca 2008 r. Rozgrzany do czerwoności rynek pracy chroni dochody gospodarstw domowych przed skutkami najwyższej od początku stulecia inflacji.

Publikacja: 18.03.2022 12:16

Wzrost płac tak szybki jak przed kryzysem pandemicznym

Foto: Adobe Stock

Jak podał w piątek GUS, przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, który obejmuje podmioty z co najmniej 10 pracownikami, zwiększyło się o 11,7 proc. rok do roku, po zwyżce o 9,5 proc. w styczniu i 11,2 proc. w grudniu. Ankietowani przez „Parkiet” ekonomiści przeciętnie spodziewali się wyniku sporo niższego, na poziomie 9,9 proc.

Grudniowy skok płac o ponad 11 proc. ekonomiści powszechnie interpretowali jako efekt zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu, który wszedł w życie od stycznia. Części spośród pracowników, którzy w tym roku będą płacili wyższe podatki, pracodawcy wcześniej wypłacili premie roczne i kwartalne. To automatycznie obniżyło tempo wzrostu płac w styczniu. Dane z lutego są już wolne od tych zaburzeń. I sugerują, że w polskiej gospodarce utrzymuje się bardzo silna presja na wzrost wynagrodzeń.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Wynagrodzenia
Dane GUS o płacach w firmach najsłabsze od roku. "A to niespodzianka!"
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Wynagrodzenia
Średnia krajowa, mediana oraz najwyższe i najniższe zarobki w Polsce. Dane GUS
Wynagrodzenia
Łatwiej o pół etatu tam, gdzie nie są potrzebne skomplikowane umiejętności
Wynagrodzenia
Zmalała różnica między medianą a średnią płacą. Duża przewaga mężczyzn
Wynagrodzenia
Gdzie w Polsce emeryci dostają najwyższe emerytury? Nowe dane wskazują na jeden region