Sondaż: Trzaskowski ma format prezydencki. Mentzen oceniany lepiej od Nawrockiego

Dla Polaków kluczowym tematem jest bezpieczeństwo. Kandydat PiS przegrywa nie tylko z kandydatem KO w badaniach ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej”, ale daje się też wyprzedzić przedstawicielowi Konfederacji. Dobrze prezentuje się Szymon Hołownia.

Publikacja: 21.03.2025 04:01

Pałac Prezydencki w Warszawie. Najpóźniej w czerwcu Polacy zdecydują, kto będzie jego kolejnym lokat

Pałac Prezydencki w Warszawie. Najpóźniej w czerwcu Polacy zdecydują, kto będzie jego kolejnym lokatorem

Foto: Stock Adobe

Aż 70 proc. respondentów uważa bezpieczeństwo za priorytetową sprawę dla przyszłego prezydenta Polski – wynika z pogłębionego badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej”. Pierwszą część sondażu, w którym badani wskazali, jakie cechy powinien mieć kandydat na prezydenta i który ma ich najwięcej, publikowaliśmy w czwartek. Do naszego badania odniósł się Donald Tusk oraz Karol Nawrocki, który stwierdził, że nie zamierza się licytować na patriotyzm.

Czytaj więcej

Estera Flieger: Ujemna charyzma Karola Nawrockiego

Jakie inne sprawy są kluczowe dla Polaków? To gospodarka, w tym m.in. inflacja, podatki, bezrobocie (59 proc.), dobro obywateli (58 proc.), służba zdrowia (54 proc.), praworządność (46 proc.) czy polityka zagraniczna (33 proc.) i współpraca z Unią Europejską (32 proc.). – Lista prezydenckich priorytetów nie jest przypadkowa dla Polaków. Respondenci sami wymieniali najważniejsze tematy, z czego bezpieczeństwo i gospodarka były wymieniane najczęściej – mówi „Rzeczpospolitej” Grzegorz Sygnowski, kierownik zespołu badawczego ARC Rynek i Opinia. Na ile skuteczni byliby kandydaci na prezydenta w kluczowych dla Polaków obszarach?

Foto: Tomasz Sitarski

Trzaskowski najlepiej oceniany. Zła wiadomość dla Nawrockiego, dobra dla Mentzena

W zakresie bezpieczeństwa najskuteczniejszy byłby Rafał Trzaskowski. Wskazuje na niego 43 proc. respondentów. Na Karola Nawrockiego – 27 proc. badanych. Lepsze wyniki mają Sławomir Mentzen – 33 proc. i Szymon Hołownia – 30 proc. Najgorzej wypada kandydatka Lewicy Magdalena Biejat (16 proc.). Podobnie jest w innych dziedzinach. W każdym przedziale tematycznym prowadzi kandydat Koalicji Obywatelskiej, pozostawiając kontrkandydatów daleko w tyle. Ale co istotne, Polacy uważają również, że w każdej dziedzinie kandydat Konfederacji sprawdziłby się lepiej niż kandydat popierany przez PiS.

Zaskakująco dobrze w stosunku do sondaży poparcia wypada w badaniu przedstawiciel Trzeciej Drogi. – Trzaskowski ma spójny wizerunek, jest doświadczonym politykiem, przedstawicielem obozu władzy i dobrze się ludziom kojarzy. Problemem jest Nawrocki, który nie ma spójnego wizerunku i specjalnie nie kojarzy się wyborcom z najważniejszymi kompetencjami głowy państwa – mówi nam prof. Antoni Dudek, politolog z UKSW.

Nawrocki dobrze prezentuje się jedynie w temacie „pielęgnowania wartości patriotycznych”, ale ta sprawa jest na ostatnim miejscu wśród priorytetów wymienianych przez sondażowanych, a i tak prezesa IPN (33 proc.) wyprzedza w tym obszarze kandydat Konfederacji (36 proc.) oraz Trzaskowski (38 proc.). – Praworządność, prawa kobiet, współpraca z USA nie są najważniejsze dla Polaków i to nie powinny być priorytety działań dla głowy państwa według badanych – zauważa Syngowski. A współpracę z USA w ostatnich tygodniach PiS stawiało jako priorytet w relacjach geopolitycznych Polski. Co te wyniki oznaczają dla Karola Nawrockiego?

Czytaj więcej

Jacek Nizinkiewicz: Badania nie pozostawiają złudzeń. Karol Nawrocki to pan X

Duże problemy Karola Nawrockiego, który uczy się za wolno

– Nawrocki nie nadawał się na prezesa IPN, a tym bardziej nie nadaje się na prezydenta Polski. Dyskwalifikują go cechy intelektualne, co oceniam również jako recenzent jego pracy doktorskiej, która była czeladniczo poprawna, ale nic ponad to, oraz brak wiedzy w kluczowych tematach. Sztab go uczy, ale kandydat przyswaja wiedzę za wolno – ocenia prof. Dudek.

Pogłębione badania potwierdzają, że w żadnej z kluczowych kwestii priorytetowych dla prezydenta Nawrocki nie jest oceniany na pierwszym ani drugim miejscu, a czasem kandydata największej partii opozycyjnej wyprzedza również Szymon Hołownia. Nawrocki jest również drugim, po Grzegorzu Braunie (44 proc.), kandydatem, na którego w tegorocznych wyborach prezydenckich respondenci na pewno nie zamierzają głosować (43 proc.). Na dalszym miejscu jest Joanna Senyszyn (38 proc.), Adrian Zandberg (36 proc.), Rafał Trzaskowski (35 proc.), Sławomir Mentzen (33 proc.), Marek Jakubiak (31 proc.), Magdalena Biejat (30 proc.) i Szymon Hołownia (30 proc.). Biejat i Hołownia są też kandydatami najmniej polaryzującymi wyborców, w przeciwieństwie do Nawrockiego, Mentzena i Trzaskowskiego.

Na pytanie: „Na którego z kandydatów w tegorocznych wyborach prezydenckich zamierzasz głosować?”, najwięcej sondażowanych wskazało na Trzaskowskiego (36 proc.), a następnie Mentzena (18 proc.), Nawrockiego (17 proc.), Hołownię (6 proc.), Biejat (3 proc.). Grzegorz Braun, Adrian Zandberg, Marek Jakubiak zostali wskazani przez 1 proc. respondentów. Dlaczego Hołownia jest oceniany tak słabo w sondażu, a znacznie lepiej w poszczególnych segmentach, które powinny być priorytetem dla prezydenta RP?

Szymon Hołownia dobrze oceniany i źle zarazem

Szymon Hołownia zaskakuje. Dobrze oceniany jest wizerunkowo, jego skuteczność działań również dobrze jest oceniana, ale liczne badania pokazują, że nie tylko nie ma szans na prezydenturę czy wejście do drugiej tury wyborów, ale również zostać języczkiem u wagi, czyli tym trzecim. 

– Szymon Hołownia jest najmniej polaryzującym kandydatem, z tych najbardziej liczących się. Wśród osób, które nie zamierzają na niego głosować, oceniany jest również pozytywnie. Ma potencjał – ocenia Grzegorz Sygnowski.

Według szefa zespołu badawczego ARC Rynek i Opinia marszałek Sejmu jest tak dobrze oceniany w tematach bezpieczeństwa, współpracy z UE, polityki zagranicznej, ponieważ zbudował się na funkcji drugiej osoby w państwie. Dysonans poznawczy jest spory, gdy patrzy się na chęć głosowania na Hołownię i ocenę obszarów kompetencji prezydenta Polski. W sondażach prezydenckich lider Polski 2050 spadł trwale na pozycję czwartą, ale jest na drugim lub trzecim miejscu jako osoba, która poradziłaby sobie w obszarach prezydenckich. Czy badania wskazują nam, jak mogą potoczyć się wybory prezydenckie?

Debata Nawrockiego z Mentzenem mogłaby pomóc kandydatowi PiS

– Zmienić mogłaby coś jedynie debata prezydencka lub mniejsze starcia, np. Nawrockiego z Mentzenem o prymat na prawicy lub Mentzena z Hołownią, czego domaga się marszałek Sejmu. Ale ze zrozumiałych względów do małych debat nie dojdzie. Sytuacja międzynarodowa sprzyja Trzaskowskiemu, a PiS nie potrafi narzucić skutecznie tematu, choć stara się przekierować debatę na tematy krajowe, jak skupić uwagę Polaków na śmierci Barbary Skrzypek, ale z małym powodzeniem – konkluduje prof. Dudek.

Czytaj więcej

Bogusław Chrabota: Uczciwość kandydata cenimy najwyżej. Prezydent jak z sondażu

Aż 70 proc. respondentów uważa bezpieczeństwo za priorytetową sprawę dla przyszłego prezydenta Polski – wynika z pogłębionego badania przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia dla „Rzeczpospolitej”. Pierwszą część sondażu, w którym badani wskazali, jakie cechy powinien mieć kandydat na prezydenta i który ma ich najwięcej, publikowaliśmy w czwartek. Do naszego badania odniósł się Donald Tusk oraz Karol Nawrocki, który stwierdził, że nie zamierza się licytować na patriotyzm.

Pozostało jeszcze 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Wybory
Podcast „Pałac Prezydencki”: Emocje, flaga i sondaże. Długofalowe reperkusje debaty w Końskich
Wybory
Podcast „Rzecz w tym”: Czy pomysł debaty Trzaskowski–Nawrocki to ustawka?
Wybory
Podcast „Pałac Prezydencki”: Prawdziwy wyścig zacznie się po Wielkanocy
Wybory
„Powinniśmy iść dokładnie odwrotną drogą”. Adrian Zandberg proponuje nowy podatek
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Wybory
Emocjonalne wystąpienie Hołowni. „Z mordercą Tymka nie ma żadnej rozmowy”