Resort obrony upraszcza rekrutację do armii

To sposób na zwiększenie liczby tych, którzy zdecyduje się na służbę wojskową.

Publikacja: 14.06.2020 21:00

Resort obrony upraszcza rekrutację do armii

Foto: fot. Irek Dorożański/ WOT

Propozycje zmian w rekrutacji do armii przygotowało biuro do spraw programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej”, a zaakceptował minister Mariusz Błaszczak. Upraszczają i porządkują one werbunek do Sił Zbrojnych. Celem jest zwiększenie liczby żołnierzy.

Teraz, jak podaje MON, armia liczy 108 tys. żołnierzy zawodowych. Do końca roku powinno ich być 111,5 tys. Dodatkowo 29 tys. ochotników WOT (teraz ok. 21 tys.).

W „Rzeczpospolitej” wielokrotnie zwracaliśmy uwagę na konieczność zmian. Pokazywaliśmy wzory szwedzkie i amerykańskie. Dzisiaj działający system rekrutacji jest nieprzyjazny dla kandydatów. Z tego powodu 40 proc. odpada w trakcie rekrutacji, dodatkowo 15 proc. w trakcie szkolenia podstawowego.

Proces rekrutacyjny, który do tej pory trwał średnio 190 dni, zostanie skrócony maksymalnie do 50 dni. Aplikować do wojska będzie można w sposób tradycyjny w wojskowych komendach uzupełnień, ale też przez platformę ePUAP oraz resortowy portal rekrutacyjny, który ruszy 24 sierpnia. Nad jego zabezpieczeniem pracują żołnierze z Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni oraz naukowcy z WAT.

Kandydat do wojska najpóźniej w ciągu 14 dni od złożenia wniosku otrzyma informację, kiedy i w którym wojskowym centrum rekrutacji ma się stawić. Centra takie lokowane będą w obiekcie wojskowym, np. w WKU lub hostelu (tak aby kandydat mógł tam przenocować). W ciągu 24 godzin w jednym miejscu przejdzie badania lekarskie (podobne do tych, które odbywają się w trakcie kwalifikacji wojskowej), test psychologiczny.

Wojskowe centra rekrutacyjne powinny być organizowane w każdym województwie w różnych lokalizacjach kilka razy w miesiącu, w zależności od liczby chętnych.

Gdy kandydat pozytywnie przejdzie selekcję, już w WCR otrzyma kartę powołania na szkolenie podstawowe. Dla tych, którzy nigdy nie służyli w wojsku i nie składali przysięgi wojskowej, szkolenie podstawowe zostanie skrócone z 90 do maksymalnie 30 dni.

Po jego zakończeniu rekrut złoży przysięgę i otrzyma stopień wojskowy żołnierza rezerwy. Następnie otrzyma listę wolnych etatów w jednostkach wojskowych. Już na etapie szkolenia dowódcy będą mogli też typować kandydatów do swoich jednostek.

Wojsko
Czy pokolenie Z nas obroni? Oto wyniki badania
Wojsko
Manewry Zapad 2025. Co szykują Putin z Łukaszenką?
Wojsko
Czy kable i rury na dnie Bałtyku są bezpieczne? Trwa operacja "Zatoka"
Wojsko
Jacek Czaputowicz o relokacji amerykańskich wojsk. Trump „mógłby i może to zrobić”.
Wojsko
Gen. Roman Polko: relokacja Amerykanów z Jasionki to nie jest gest polityczny