Policjanci z bydgoskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji, wspierani przez służby celne i ochrony środowiska, przeprowadzili szeroko zakrojoną operację wymierzoną w zorganizowaną grupę przestępczą trudniącą się nielegalnym obrotem odpadami – w tym niebezpiecznymi i rakotwórczymi. Członkowie grupy mieli się przy tym dopuścić ogromnych nadużyć.
Policyjne działania były prowadzone pod nadzorem Wydziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi. – Do tej pory w tej sprawie zostało przeprowadzonych aż 14 realizacji, w trakcie których zatrzymano łącznie 46 osób – mówi Krzysztof Wrześniowski, rzecznik CBŚP.
600 fikcyjnych faktur VAT na kwotę przekraczającą 11 milionów złotych
Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani trudnili się między innymi fikcyjnym obrotem odpadami, fałszowaniem dokumentacji dla przykrycia prawdziwego obrazu procederu, a także oszustwami podatkowymi na wielką skalę. Wykorzystywali również nierzetelne „Karty Przekazania Odpadów” (taki dokument potwierdza przekazanie odpadów do uprawnionego odbiorcy), ukrywając rzeczywiste miejsca ich składowania i transportu.
Czytaj więcej
Polska złożyła skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na Niemcy w związku z niedop...
Odpady niebezpieczne, w tym rakotwórcze, wymagają specjalnego postępowania i składowania. Tymczasem w tym przypadku były przewożone na składowiska przeznaczone wyłącznie dla odpadów nie stwarzających zagrożenia dla zdrowia i środowiska.