Grażyna Zawadka

Grażyna Zawadka

Dziennikarka działu krajowego

Absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, w dziale krajowym w „Rzeczpospolitej” pracuje od 2008 r. Wcześniej - m.in. w „Super Expressie”, „Życiu” i „Życiu Warszawy”. Specjalizuje się w problematyce dotyczącej służb – mundurowych i specjalnych, organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Znawca tematyki kryminalnej i z zakresu zorganizowanej przestępczości. Autorka wielu newsów, opisywała głośne afery – hazardową, gruntową, a ostatnio aferę Getback, zawiłe koleje sprawy zabójstwa gen. Marka Papały, oraz błędy w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej, i to, jak rosyjscy kontrolerzy zmieniali swoje wersje o mgle nad lotniskiem. Wytropiła pruszkowskiego mafiosa, który w 2007 r. ukrył się w rządowej klinice, a w efekcie publikacji sąd wysłał po niego karetkę, która odstawiła go do więzienia. Wraz z redaktor Izabelą Kacprzak ujawniła w 2019 r. sprawę wysokich urzędników ministerstwa finansów, którzy mieli kierować mafią VAT-owską, a także kulisy afery podkarpackiej i korupcyjnego układu sutenerów z ludźmi polskich służb specjalnych. Nominowana do nagrody Grand Press - w 2003 r. za artykuł „Ręce precz od dzieci”, a w latach 2018-2019 - wraz z red. Izabelą Kacprzak w plebiscycie MediaTory - za publikacje o tym jak „GetBack zaglądał nam w PESEL”, i o bokserze - Kosteckim, który "Przerwał zmowę milczenia” - tekst otworzył serię artykułów poświęconych aferze podkarpackiej.

Komisja ds. Pegasusa się poddaje. Nadzieja w prokuraturze

Komisja śledcza ds. Pegasusa miałaby w połowie roku zakończyć prace – dowiedziała się „Rz”. Jej ustalenia rozczarowują nawet samych jej członków.

Ekstradycja Michała K. odsuwa się w czasie. Możliwe, że wróci za trzy lata

Były szef RARS Michał K. dopiero za trzy lata w kraju? Tyle, według jego brytyjskiej prawniczki, może potrwać proces ekstradycyjny.

Finanse seniorów: Nieco lepiej, ale nie na długo

Emeryci zaczęli wychodzić z długów, ale już wpadają w kłopoty przez wysokie ceny prądu - zaległości z tego tytułu w ciągu roku zwiększyły się o 8,5 mln zł.

Roman Giertych teraz skorzysta na statusie podejrzanego, który tak kwestionował

– W ciągu roku nie wpłynęły nowe istotne dowody ani opinie biegłych. Pytanie więc, co nagle zmieniło optykę prokuratora, że umorzył śledztwo? – zastanawiają się nasi rozmówcy.

Ekstradycja byłego prezesa spółki z Grupy Orlen. Śledczy są spokojni

W przyszłym tygodniu do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostanie wysłany wniosek o ekstradycję zatrzymanego tam Samera A., byłego prezesa spółki z Grupy Orlen.

Szokujące ustalenia w sprawie śledztwa po wypadku premier Beaty Szydło

W sprawie wypadku byłej premier Beaty Szydło od początku forsowano winę kierowcy seicento. Czy nowe ustalenia wystarczą do wzruszenia wyroku? Prawnicy są podzieleni.

33 lata temu zabili i ukradli „stary” miliard. Teraz wpadli

W 1992 r. dwaj mężczyźni zastrzelili kasjera kantoru w Zgorzelcu i uciekli, rabując ówczesny miliard złotych. Teraz zostali zatrzymani.

Policja pyta Interpol o sprawę Romanowskiego

Policja dopytuje Interpol o tzw. Czerwoną notę dla Marcina Romanowskiego, podejrzanego w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości.

Premier Netanjahu w Polsce bez immunitetu. Jak zareagowałyby służby?

Od chwili wydania nakazu aresztowania przez haski Trybunał, premiera Izraela Beniamina Netanjahu w Polsce nie chroni ani immunitet dyplomatyczny, ani Służba Ochrony Państwa.

Jak 17-letni Kanadyjczyk został szpiegiem Rosji. Zabrali mu paszport i telefon, zaczęli grozić

Wabik na Telegramie w postaci pracy wolontariusza. Potem żądanie współpracy i groźby – tak w macki rosyjskiej FSB wpadł młody Kanadyjczyk. Jak 17-letni Laken P. został szpiegiem i wylądował przed prokuratorem w Warszawie?