Grażyna Zawadka

Grażyna Zawadka

Dziennikarka działu krajowego

Absolwentka pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, w dziale krajowym w „Rzeczpospolitej” pracuje od 2008 r. Wcześniej - m.in. w „Super Expressie”, „Życiu” i „Życiu Warszawy”. Specjalizuje się w problematyce dotyczącej służb – mundurowych i specjalnych, organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Znawca tematyki kryminalnej i z zakresu zorganizowanej przestępczości. Autorka wielu newsów, opisywała głośne afery – hazardową, gruntową, a ostatnio aferę Getback, zawiłe koleje sprawy zabójstwa gen. Marka Papały, oraz błędy w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej, i to, jak rosyjscy kontrolerzy zmieniali swoje wersje o mgle nad lotniskiem. Wytropiła pruszkowskiego mafiosa, który w 2007 r. ukrył się w rządowej klinice, a w efekcie publikacji sąd wysłał po niego karetkę, która odstawiła go do więzienia. Wraz z redaktor Izabelą Kacprzak ujawniła w 2019 r. sprawę wysokich urzędników ministerstwa finansów, którzy mieli kierować mafią VAT-owską, a także kulisy afery podkarpackiej i korupcyjnego układu sutenerów z ludźmi polskich służb specjalnych. Nominowana do nagrody Grand Press - w 2003 r. za artykuł „Ręce precz od dzieci”, a w latach 2018-2019 - wraz z red. Izabelą Kacprzak w plebiscycie MediaTory - za publikacje o tym jak „GetBack zaglądał nam w PESEL”, i o bokserze - Kosteckim, który "Przerwał zmowę milczenia” - tekst otworzył serię artykułów poświęconych aferze podkarpackiej.

Czerwona nota za Romanowskim w sferze marzeń? Wątpliwe, czy zostanie wydana

Śledczy zapowiadają nowe zarzuty i dalsze ściganie posła PiS Marcina Romanowskiego. Ale realne możliwości są znikome. Egzekucja europejskiego nakazu aresztowania będzie trudna, a wpis do bazy Interpolu stoi pod znakiem zapytania.

Już wiadomo, gdzie jest Marcin Romanowski. Azylu udzielił mu rząd Węgier

Śledczy od początku byli przekonani, że Romanowski przebywa w Europie. Gdzie? Teraz już wiedzą, bo jego obrońca ogłosił, że rząd Węgier udzielił posłowi azylu.

Spada liczba cudzoziemców popełniających przestępstwa w Polsce. Znamy powód

Mniej obcokrajowców popełnia przestępstwa, a znaczący spadek – o jedną trzecią – dotyczy obywateli Gruzji. Skąd ten zwrot? Ci, którzy łamią prawo, częściej są deportowani.

Profiler i wariograf wskazały zabójców dwóch nastolatek. "Archiwum X" rozwiązało sprawę sprzed 24 lat

Złamanie zmowy milczenia i nowe opinie biegłych – między innymi dzięki temu policjanci z "Archiwum X" i prokuratorzy rozwiązali sprawę z 2000 r. zaginięcia dwóch nastolatek. Zatrzymali trzech mężczyzn pod zarzutem ich zabójstwa i zgwałcenia.

Narkotykowa dilerka na dużą skalę w centrum Przemyśla przerwana przez CBŚP

W centrum Przemyśla gang powiązany z pseudokibicami handlował narkotykami. Wpadli dwaj dilerzy, policja przechwyciła narkotyki o wartości 1 mln złotych.

Marcin Romanowski wciąż nieuchwytny. Coraz mocniejsza jest teza, że przebywa za granicą

Trwa policyjna obława na posła Marcina Romanowskiego. Obrońca polityka skarży decyzję o areszcie i wnioskuje, by został wstrzymany, aż wypowie się sąd drugiej instancji.

Wielki pościg za byłym wiceministrem Marcinem Romanowskim

Poszukiwania Marcina Romanowskiego są prowadzone z ogromnym rozmachem. Byłego wiceministra szukają policjanci, którzy zajmują się głównie tropieniem zabójców, członków zbrojnych gangów i najgroźniejszych przestępców.

Syn prezesa NIK z nowymi zarzutami za oszustwo bankowe

Jakubowi Banasiowi i jego żonie przedstawiono nowe zarzuty w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w oświadczeniach majątkowych prezesa NIK Mariana Banasia – dowiedziała się „Rzeczpospolita”.

Były szef RARS ma jednak szansę na list żelazny. Sąd podważa sprzeciw prokuratora

Michał K., były szef Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, nie traci nadziei na uzyskanie tzw. listu żelaznego, który pozwoli mu cieszyć się w Polsce wolnością. Sąd apelacyjny podważył właśnie interpretację przepisu wprowadzonego za rządów PiS, który w założeniu miał dawać w tej kwestii ostatnie słowo prokuraturze. Gra o list żelazny zaczyna się więc od nowa.

Rosyjski „król kryptowalut” w areszcie. Polski sąd zdecyduje, czy wydać go USA

Sąd aresztował na 60 dni Dmitrija V., zatrzymanego w Warszawie, a ściganego przez USA za oszustwa przy prowadzeniu jednej z największych giełd kryptowalutowych na świecie.