Przesłuchanie Barbary Skrzypek. Tajemnica czcionki w protokole

Prokuratura potwierdziła ustalenia „Rzeczpospolitej”, że Barbara Skrzypek była przesłuchiwana non stop, nie było przerwy na odpoczynek. Ale dlaczego w protokole są dwie różne czcionki, pozostaje tajemnicą.

Publikacja: 05.04.2025 13:30

Prokuratura Okręgowa w Warszawie

Prokuratura Okręgowa w Warszawie

Foto: Fotorzepa / Paweł Rochowicz

Wieloletnia współpracownica prezesa PiS Barbara Skrzypek zmarła na zawał serca 15 marca, trzy dni po złożeniu zeznań w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym „dwóch wież”. Prowadząca przesłuchanie prokurator Ewa Wrzosek zapewniała, że przebiegło w spokojnej atmosferze, z zachowaniem procedur, a świadek zapewniono kilkunastominutową przerwę na odpoczynek. Teraz prokuratura potwierdziła ustalenia „Rz”, że w trakcie przesłuchania przerwy nie było (zresztą wzmianki o niej nie ma w protokole).

W oparciu o informacje uzyskane od referenta sprawy, uprzejmie informuję, że przerwa nastąpiła po zakończeniu czynności przesłuchania, tj. swobodnej wypowiedzi i odpowiedzi na pytania, zaś celem jej było dokonanie korekty literówek w treści protokołu przed jego odczytaniem i podpisaniem przez wszystkich uczestników czynności” - odpowiedział „Rz” prok. Piotr Skiba, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Podobnie mówił nam już dwa tygodnie termu mec. Jacek Dubois, wskazując, że „przerwa była po około trzech godzinach, jak pani Skrzypek skończyła zeznawać, i prokurator Wrzosek musiała przygotować protokół przed jego odczytaniem”. - Wszyscy: ja, pani Skrzypek i drugi adwokat, wyszliśmy na korytarz, siedzieliśmy tam ze 20 minut i rozmawialiśmy – opowiadał nam mec. Dubois.

Przesłuchanie trwało 4 godziny i 40 minut (od 10.00, do 14.40). Czy około trzygodzinne zeznania składane non stop, były dla świadka obciążające – otoczenie Barbary Skrzypek ocenia, że tak.

Czytaj więcej

Wątpliwości wokół sprawy Barbary Skrzypek

W protokołach prok. Wrzosek używa dwóch różnych czcionek: Times New Roman 12 oraz Constancja 11

Protokół przesłuchania upubliczniony kilka dni po jej śmierci, zawiera zagadkę.

Liczy on 9 stron. W ok. połowie szóstej strony dostrzegalna jest zmiana czcionki na inną niż używana aż do tego miejsca. I bez biegłego, można to zauważyć.

Po zdaniu: „Na pytanie adwokata Jacka Dubois” następuje odpowiedź Barbary Skrzypek rozpoczynająca się słowami: „Jako udziałowiec spółki Srebrna sp. z oo posiadam dwa udziały..(...) - od tego fragmentu, do końca protokołu używana jest już inna, czcionka.

Czytaj więcej

Co wynika z zeznań Barbary Skrzypek? Sensacji nie ma

Pytany przez „Rz” rzecznik prokuratury od referentki sprawy uzyskał takie oto wytłumaczenie:

- Prokurator Ewa Wrzosek w używanych protokołach używa dwóch różnych czcionek: Times New Roman 12 oraz Constancja 11. Są to czcionki standardowo używane w dokumentach wykorzystywanych przez referenta. Zamienne użycie obu czcionek było spowodowane niesformatowaniem czcionki w całości tekstu przed wydrukiem protokołu i jego odczytaniem i podpisaniem – odpowiada nam prok. Skiba przytaczając wyjaśnienie prok. Wrzosek.

To jednak nie rozwiewa wątpliwości. Używanie dwóch różnych czcionek oznacza, że np. przy sporządzaniu jednego protokołu prok. Wrzosek wybiera czcionkę Times Roman, z kolei innego – typu Constancję. Jednak po otwarciu pliku tekstowego i wybraniu określonej czcionki, pozostaje ona taka sama do końca w całym tekście - czcionka sama się nie przestawia na inną, trzeba ręcznie dokonać takiego wyboru.

Co się stało podczas przesłuchania Barbary Skrzypek 

Czy w przypadku protokołu zeznań Barbary Skrzypek to nastąpiło, a jeżeli tak, to dlaczego? Dopytujemy o to, ale prok. Wrzosek przebywa obecnie na urlopie.

Prok. Piotr Skiba sugeruje: „Nie mogę wykluczyć, że inną czcionką Pani prokurator Ewa Wrzosek zapisuje pytania, a inną odpowiedzi w protokołach przesłuchania, ja zazwyczaj w takiej sytuacji używałem kursywy lub pogrubienia czcionki” - wskazuje prok. Skiba.

Jednak ta wersja odpada, bo w protokole nie przyjęto schematu „jedna czcionka do pytań, inna do odpowiedzi”. Z kolei „niesformatowanie” czcionki w całości tekstu przed wydrukiem protokołu – o czym mówi rzecznik – potwierdza, że w protokole użyto dwóch różnych czcionek.

Czytaj więcej

Prokuratura ujawniła przyczynę śmierci Barbary Skrzypek

Prokurator Wrzosek w kwietniu zostanie przesłuchana w śledztwie dotyczącym śmierci Barbary Skrzypek. 

Dlaczego wyjaśnienie jest ważne?

Może kryć się za tym błahostka – usterka komputera, nawyk osoby sporządzającej protokół. Ale – zwłaszcza w tej sprawie w której już narosła lawina oskarżeń pod adresem prok. Ewy Wrzosek – niewyjaśnienie tego spotęguje kolejne spekulacje i domysły, że kryło się za tym coś więcej. A one już w niektórych kręgach wybrzmiewają.

Zgon Barbary Skrzypek bada Prokuratura Okręgowa Warszawa – Praga pod kątem nieumyślnego spowodowania śmierci (to jednak w takim przypadku standardowa kwalifikacja).

Prok. Ewa Wrzosek w tym śledztwie będzie przesłuchana 17 kwietnia (podała TVN24). Pytanie o różne czcionki w protokole może być jednym, które postawi prowadzący śledztwo.

Wieloletnia współpracownica prezesa PiS Barbara Skrzypek zmarła na zawał serca 15 marca, trzy dni po złożeniu zeznań w charakterze świadka w śledztwie dotyczącym „dwóch wież”. Prowadząca przesłuchanie prokurator Ewa Wrzosek zapewniała, że przebiegło w spokojnej atmosferze, z zachowaniem procedur, a świadek zapewniono kilkunastominutową przerwę na odpoczynek. Teraz prokuratura potwierdziła ustalenia „Rz”, że w trakcie przesłuchania przerwy nie było (zresztą wzmianki o niej nie ma w protokole).

Pozostało jeszcze 91% artykułu

Czytaj więcej, wiedz więcej!
Rok dostępu za 99 zł.

Tylko teraz! RP.PL i NEXTO.PL razem w pakiecie!
Co zyskasz kupując subskrypcję?
- możliwość zakupu tysięcy ebooków i audiobooków w super cenach (-40% i więcej!)
- dostęp do treści RP.PL oraz magazynu PLUS MINUS.
Polityka
Koniec eldorado Mentzena, a w Sejmie pik duopolu. Komu pomoże obniżenie składki zdrowotnej?
Polityka
Szymon Hołownia o awanturze w Sejmie: Obrzydzenie. Marszałek krytykuje również PO
Polityka
51 posłów PiS zapłaci za okrzyki pod adresem Romana Giertycha. Wśród ukaranych jest Jarosław Kaczyński
Polityka
Minister zdrowia tłumaczy dlaczego zmieniła zdanie ws. obniżki składki zdrowotnej
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Polityka
Prezydent Puław Paweł Maj: Każdy orlik w Polsce może zostać zamknięty