Kluczowa różnica między dyspozycją wkładem na wypadek śmierci a pełnomocnictwem polega na tym, że pełnomocnictwo funkcjonuje tylko za życia właściciela konta. Wygasa wraz z jego śmiercią. Może być udzielone dowolnej osobie. Pobranie pieniędzy na podstawie pełnomocnictwa z konta zmarłej osoby jest niezgodne z prawem.
Środki można wypłacić bez łamania przepisów tylko na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. To rodzaj upoważnienia, które działa dopiero po śmierci posiadacza konta. Prawo bankowe stanowi, że dyspozycja może być wydana tylko na rzecz członka najbliższej rodziny.
Upoważnienie do konta na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. Jakie przepisy to regulują?
Kwestie wydawania upoważnień do konta bankowego na wypadek śmierci jego właściciela reguluje art. 56 Prawa bankowego. Zgodnie z tym przepisem posiadaczowi rachunku bankowego (tj. rachunku oszczędnościowego, oszczędnościowo-rozliczeniowego lub rachunku terminowej lokaty oszczędnościowej) przysługuje możliwość złożenia w banku dyspozycji wkładem na wypadek śmierci. Jest to polecenie realizacji wypłaty określonej kwoty z rachunku bankowego po śmierci właściciela wskazanej osobie lub osobom. Dyspozycja wkładem nie dotyczy kont wspólnych ani kont osób ubezwłasnowolnionych. Nie mogą to być również konta firmowe (związane z działalnością gospodarczą).
Kto może otrzymać pieniądze z konta zmarłego na podstawie dyspozycji wkładem?
Art. 56 ust. 1 precyzuje, że osobą upoważnioną do konta na podstawie dyspozycji wkładem może być małżonek, wstępni (czyli rodzice), zstępni (dzieci) lub rodzeństwo. Dyspozycję wkładem na wypadek śmierci można wydać na więcej niż jedną osobę. Posiadacz rachunku może też w każdej chwili zmodyfikować treść dyspozycji jak i całkowicie ją odwołać. W tym celu należy złożyć w banku odpowiednie oświadczenie.
Jak prawidłowo złożyć dyspozycję wkładem na wypadek śmierci?
W celu uzyskania dokładnych informacji na temat sposobu wydania dyspozycji wkładem na wypadek śmierci należy skontaktować się ze swoim bankiem. Instytucje te zazwyczaj wymagają podania dokładnych danych osoby (lub osób), na które wydajemy dyspozycję. Dla przykładu, Bank Spółdzielczy w Brzeźnicy (Grupa BPS) informuje: „Dane potrzebne do ustanowienia zapisu to: imię i nazwisko, imiona rodziców, stopień pokrewieństwa, miejsce zamieszkania, numer PESEL oraz numer dowodu osobistego. Z dniem złożenia w banku dyspozycji bankowego zapisu na wypadek śmierci posiadacz rachunku ma obowiązek poinformować o tym fakcie wskazanych zapisobiorców” – czytamy. Za przyjęcie dyspozycji banki mogą pobrać opłatę.