Przed przepisaniem mieszkania na dziecko warto określić kilka dodatkowych czynników. Chodzi m.in. o czas przekazania nieruchomości (za życia, po śmierci), rodzaj zabezpieczenia prawnego i przewidywane koszty.
Opcja pierwsza: Testament własnoręczny lub notarialny
Precyzyjne zapisanie własnej woli to uniwersalna metoda na przekazanie dziecku mieszkania w spadku. Przy wyborze tej metody, podobnie jak w przypadku darowizny, dziecko nie musi opłacać podatku. Testament własnoręczny – zwany też testamentem holograficznym – to dokument przygotowywany samodzielnie. Musi zostać spisany pismem odręcznym, posiadać datę i podpis osoby sporządzającej testament. W testamencie należy wyraźnie wskazać spadkobiorcę, który odziedziczy mieszkanie. Warto pamiętać, że w razie zmiany decyzji testament można zawsze odwołać i spisać nową wersję.
Aby mieć pewność, że dokument został sporządzony zgodnie z prawem można skorzystać z pomocy notariusza. W testamencie notarialnym – oprócz kwestii przekazania nieruchomości – warto również uwzględnić pozostałe elementy majątku. Te – po śmierci osoby sporządzającej testament – zostaną przekazane zgodnie z treścią dokumentu. Za ochronę i przechowywanie oryginału testamentu notarialnego odpowiada kancelaria notarialna. Sporządzenie podstawowej wersji testamentu notarialnego kosztuje maksymalnie 50 zł (plus 23 proc. VAT). Droższe będą dokumenty z dodatkowymi zapisami (np. wykluczające wybranych spadkobierców). Za odwołanie testamentu notarialnego należy zapłacić 30 zł (plus 23 proc. VAT).
Czytaj więcej
Zachowek jest instytucją prawa spadkowego i formą rekompensaty dla spadkobierców, którzy zostali pominięci w testamencie. Dzięki temu mają oni możliwość uzyskania części majątku. Kto może ubiegać się o zachowek i do jakiej wysokości przysługuje?
Opcja druga: Umowa darowizny dla dziecka
Jest to zdecydowanie najpopularniejsza droga na przekazanie mieszkania dziecku. Dokument musi mieć formę aktu notarialnego, w którym darczyńca – czyli rodzic – przekazuje nieruchomość dorosłemu lub nieletniemu dziecku. Przy sporządzeniu aktu notarialnego darowizny niezbędny będzie m.in. akt własności mieszkania i numer księgi wieczystej. W przypadku podpisania umowy darowizny obowiązek zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego spoczywa na notariuszu.