Dłuższy urlop
Osobom posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop w wymiarze 10 dni roboczych na rok kalendarzowy. Jeśli urlop ten nie zostanie przez nie wykorzystany, przechodzi na kolejny rok jako zaległy urlop wypoczynkowy. Muszą wówczas wykorzystać go do 30 września.
Ponadto osoby niepełnosprawne w stopniu znacznym lub umiarkowanym mogą korzystać z uprawnienia, jakim jest zwolnienie od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. To natomiast jest wówczas liczone jak ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Wspomniane zwolnienie od pracy przysługuje na:
Pomoc psa asystującego
Pies asystujący to pies, który przeszedł odpowiednie szkolenie zakończone otrzymaniem certyfikatu. Pies taki jest odpowiednio oznaczony i towarzyszy osobie niepełnosprawnej w sytuacjach życia codziennego. Osoba niepełnosprawna z psem asystującym może korzystać z pewnych uprawnień. Aby to było możliwe, musi posiadać przy sobie certyfikat, który potwierdza status psa asystującego oraz aktualne zaświadczenie o wykonaniu obowiązkowych szczepień weterynaryjnych. Pies natomiast musi mieć założoną uprząż z napisem „Pies asystujący”.
Osoba niepełnosprawna z psem asystującym ma prawo wstępu:
-
do obiektów użyteczności publicznej, takich jak np. urzędy, sądy, przychodnie i szpitale, sklepy, dworce, lotniska, szkoły i uczelnie;
-
do parków narodowych i rezerwatów przyrody;
-
na plaże i kąpieliska.
Karta parkingowa oraz możliwość niestosowania się do
niektórych znaków drogowych
Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o wydanie karty parkingowej, która uprawnia ją do parkowania na specjalnie wyznaczonych miejscach parkingowych. Daje także możliwość – pod warunkiem zachowania szczególnej ostrożności – do niestosowania się do 9 znaków drogowych. Do znaków tych zalicza się:
-
B-1 – zakaz ruchu w obu kierunkach;
-
B-3 – zakaz wjazdu pojazdów silnikowych, z wyjątkiem motocykli jednośladowych;
-
B-3a – zakaz wjazdu autobusów;
-
B-4 – zakaz wjazdu motocykli;
-
B-10 – zakaz wjazdu motorowerów;
-
B-35 – zakaz postoju;
-
B-37 – zakaz postoju w dni nieparzyste;
-
B-38 – zakaz postoju w dni parzyste;
-
B-39 – strefa ograniczonego postoju.
Szczegóły dotyczące uzyskania karty parkingowej znaleźć można na stronie rządowej.
Bezpłatny pobyt w sanatorium
Dzieciom z niepełnosprawnością w stopniu znacznym przysługuje – bez ograniczeń wiekowych –bezpłatny pobyt w sanatorium.
Ulgi i bezpłatne przejazdy
Osoby niepełnosprawne mogą liczyć na ulgi, a w niektórych przypadkach nawet na bezpłatne przejazdy środkami transportu publicznego. Szczegółowe informacje na ten temat znaleźć można w Ustawie z dnia 20 czerwca 1992 roku o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego.
Zwolnienie z opłat abonamentowych
Osoby niepełnosprawne mogą również liczyć na zwolnienie z opłat abonamentowych. Przysługuje ono osobom posiadającym orzeczenie o:
-
zaliczeniu do I grupy inwalidów,
-
całkowitej niezdolności do pracy;
-
znacznym stopniu niepełnosprawności.
Zwolnienie z PCC
Zgodnie z Ustawą o podatku od czynności cywilnoprawnych osoby niepełnosprawne mogą być zwolnione z PCC przy zakupie samochodu osobowego. Jest to jednak zależne od rodzaju niepełnosprawności. Zwolnienie z PCC przysługuje osobom o:
-
znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności bez względu na rodzaj schorzenia;
-
lekkim stopniu niepełnosprawności w związku ze schorzeniami narządów ruchu.
Na takich samych zasadach osobom niepełnosprawnym przysługuje zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku nabycia na potrzeby własne sprzętu rehabilitacyjnego, wózka inwalidzkiego, motoroweru czy motocykla.
Zwolnienie z kosztów sądowych
Osoby niepełnosprawne mogą zostać zwolnione z kosztów sądowych. Zwolnienie to nie następuje jednak automatycznie. Osoba niepełnosprawna musi złożyć do sądu odpowiedni wniosek. Dopiero jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, zostanie zwolniona z kosztów sądowych.
Zwolnienie z opłat za psa
W niektórych gminach obowiązuje opłata za psa. Są z niej jednak zwolnione osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Nie muszą jej wnosić również niepełnosprawni posiadający orzeczenie o dowolnym stopniu niepełnosprawności, jeśli ich pies jest psem asystującym.
Wsparcie ze środków PFRON
Osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą starać się również o wsparcie finansowe ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). Wsparcie to można otrzymać m.in. w zakresie dofinansowania do:
-
turnusu rehabilitacyjnego;
-
sprzętu rehabilitacyjnego, ortopedycznego i środków pomocniczych;
-
likwidacji barier architektonicznych;
-
likwidacji barier w komunikowaniu się.
Szczegółowe informacje na temat wsparcia znaleźć można na stronie PFRON.