Z nowego rządowego programu mogą skorzystać rodzice dzieci do 3. roku życia. Zakłada on wypłatę jednego z trzech rodzajów świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”.
Program Aktywny Rodzic. To nie tylko „babciowe”
Program Aktywny
Rodzic będzie obejmował trzy rodzaje świadczeń. Pracującym
rodzicom, którzy zostawią dziecko pod opieką niani, babci lub
innego członka rodziny, przysługiwać będzie świadczenie „aktywni
rodzice w pracy” (tzw. babciowe). Drugi rodzaj świadczenia to „aktywnie w żłobku” - zastąpi ono dotychczasowe dofinansowanie do
żłobka. Jeśli natomiast mama zdecyduje się zostać z dzieckiem w
domu, będzie mogła ubiegać się o trzecie ze świadczeń - „aktywnie
w domu”. Od 1 października 2024 roku ma ono zastąpić rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO) i będzie przysługiwać na każde dziecko w rodzinie.
Aktywny rodzic w pracy. Na co można przeznaczyć tzw. babciowe?
Pracujący rodzice otrzymają 1500 zł miesięcznie na opiekę nad dzieckiem w wieku 12-35 miesięcy lub 1900 zł miesięcznie, jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności. Program ma wesprzeć kobiety wracające na rynek pracy po urodzeniu dziecka.
Rodzice mogą wykorzystać pieniądze zgodnie ze swoim uznaniem. Pieniądze można przeznaczyć na opłacenie niani, przekazać je babci lub innej osobie, która opiekuje się dzieckiem, kiedy rodzice są w pracy. Aby otrzymać świadczenie nie jest wymagane zawarcie żadnej umowy. Jeśli jednak rodzice zdecydują się podpisać z opiekunem umowę uaktywniającą koszty składek ZUS zostaną pokryte z budżetu państwa.
Czytaj więcej
Małoletni, który uległ wypadkowi w czasie zajęć dydaktycznych, może ubiegać się o świadczenie bez konieczności dokumentowania okresów składkowych i nieskładkowych.