Zgodnie z dziedziczeniem w kolejności ustawowej po zmarłej osobie majątek otrzymuje najbliższa rodzina. Jednak w przypadku sporządzenia testamentu to spadkodawca decyduje o spadkobiorcach. Jeśli jednak nie ma wśród nich najbliższej rodziny, możliwe jest skorzystanie z zabezpieczenia, czyli zachowku. Komu przysługuje i w jakiej wysokości?
Kto jest uprawniony do zachowku i w jakiej wysokości?
Jak wskazuje art. 991 Kodeksu cywilnego, do zachowku uprawnieni są zstępni (dzieci, wnuki itd.), małżonek oraz rodzice spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku w przypadku dziedziczenia ustawowego.
W przypadku, gdy osoba jest uprawniona do zachowku w postaci darowizny uczynionej przez spadkodawcę, powołania do spadku, zapisu, świadczenia od fundacji rodzinnej lub mienia w związku z jej rozwiązaniem, to przysługuje jej roszczenie od spadkobiercy o zapłatę sumy pieniężnej, która uzupełni lub pokryje zachowek.
Czytaj więcej
Testament ustny jest szczególnym rodzajem testamentu. Może zostać sporządzony przede wszystkim wówczas, kiedy spadkodawca obawia się rychłej śmierci. Aby testament ustny był ważny, musi spełniać konkretne wymogi.
Ile wynosi zachowek?
W przypadku uprawnionych osób, które są stale niezdolne do pracy lub małoletnie, zachowek wynosi dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który przypadałby tym osobom w przypadku dziedziczenia ustawowego. W pozostałych przypadkach zachowek wynosi połowę wartości udziału.