W polskim prawie wyróżnia się kilka rodzajów testamentu w zależności od sposobu ich sporządzenia. Dzielą się one na testamenty zwykłe i szczególne. Testamenty zwykłe można sporządzić w każdym czasie, bez spełnienia dodatkowych warunków. Natomiast testamenty szczególne można sporządzić tylko w ściśle określonych okolicznościach.
Testamenty zwykłe i specjalne
Wśród testamentów zwykłych wyróżnia się:
- testament odręczny (holograficzny) – spisany przez spadkodawcę w całości odręcznie i przez niego podpisany oraz opatrzony datą;
- testament notarialny – spisany w formie aktu notarialnego przez notariusza;
- testament allograficzny – sporządzony jako ustne oświadczenie ostatniej woli przez spadkodawcę w obecności urzędnika (wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, marszałka województwa, sekretarza powiatu albo gminy lub kierownika urzędu stanu cywilnego) oraz dwóch świadków, a następnie spisany w protokole z datą jego sporządzenia i podpisany przez spadkodawcę, urzędnika i świadków.
Czytaj więcej
Testament to sposób na rozporządzenie majątkiem na wypadek śmierci. Jak spisać go poprawnie? Z jakimi kosztami trzeba się liczyć, jeśli zdecydujemy się na sporządzenie testamentu notarialnego? Które błędy sprawią, że dokument może być uznany za nieważny?
Do testamentów szczególnych zalicza się: