Reklama
Rozwiń

Jak nie płacić podatku od spadków i darowizn od rodziny?

Darowizna lub spadek od członków najbliższej rodziny są zwolnione z podatku. Kto dokładnie może z tego skorzystać i na co trzeba uważać, by tego zwolnienia nie stracić?

Publikacja: 24.11.2024 07:05

Członkowie najbliższej rodziny mogą sobie przekazywać majątek bez konieczności płacenia podatku. Trz

Członkowie najbliższej rodziny mogą sobie przekazywać majątek bez konieczności płacenia podatku. Trzeba jednak przestrzegać kilku ważnych zasad

Foto: Adobe Stock

Z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn mogą korzystać osoby otrzymujące majątek od członków najbliższej rodziny. Według przepisów podatkowych należą do niej: małżonek, zstępni (dzieci i wnuki), wstępni (rodzice i dziadkowie), rodzeństwo, pasierb i pasierbica, ojczym i macocha. Za rodziców uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych.

Za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo‑wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo‑terapeutycznej (o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej). Analogicznie za wstępnych uważa się osoby:

  • tworzące rodzinę zastępczą,
  • prowadzące rodzinny dom dziecka,
  • pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo‑wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo‑terapeutycznej.

Darowizny i spadki między wymienionymi członkami najbliższej rodziny są zwolnione z podatku. Jednak w wielu przypadkach, by móc korzystać ze zwolnienia, osoby obdarowane/spadkobiercy muszą dopełnić odpowiednich formalności. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa cyklicznie przygotowują na ten temat broszury informacyjne, w których opisują aktualny stan prawny. 

Czytaj więcej

Jak rozliczyć donejty od fanów? Jeśli nie są darowiznami, to będzie PIT

Co trzeba zrobić, by skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn?

Ministerstwo Finansów i skarbówka wyjaśniają, że żeby skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn (SD) członkowie najbliższej rodziny muszą zgłosić spadek lub darowiznę do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Należy to zrobić w terminie 6 miesięcy od dnia:

  • uprawomocnienia się postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku,
  • zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia,
  • wydania europejskiego poświadczenia spadkowego,
  • otrzymania darowizny, gdy umowa darowizny nie została zawarta w formie aktu notarialnego.

Dodatkowo, kiedy przedmiotem darowizny są pieniądze, trzeba udokumentować ich otrzymanie na swój rachunek w banku, w SKOK-u lub przekazem pocztowym. Innymi słowy – pieniądze nie mogą być przekazywane z ręki do ręki, czy na konto lub na nazwisko innej osoby niż ta, która dokonuje zgłoszenia.

Na co trzeba uważać, by zwolnienie z podatku nie przepadło?

Sześć miesięcy na zgłoszenie spadku lub darowizny to termin, którego należy bezwarunkowo przestrzegać. „Jeżeli nie zgłosisz nabycia w ciągu 6 miesięcy (spóźnisz się choćby jeden dzień), nie skorzystasz ze zwolnienia. Termin nie może być przywrócony. Nie ma znaczenia czy spóźnienie było z twojej winy, czy też bez twojej winy” – ostrzegają resort finansów i skarbówka we wspomnianej broszurze.

Czytaj więcej

Darowizna przelana na konto wierzyciela obdarowanego jest zwolniona z podatku

Co w sytuacji, kiedy ktoś dowie się o spadku lub darowiźnie po upływie 6 miesięcy? Jest jeszcze szansa na skorzystanie ze zwolnienia, ale pod warunkiem, że spadkobierca/osoba obdarowana zgłosi nabyte rzeczy lub prawa majątkowe w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedziała się o ich nabyciu. Dodatkowo musi „uprawdopodobnić”, że dowiedziała się o tym nabyciu później.

Urzędnicy podkreślają, że aby zgłosić spadek, którego nabycie potwierdzono postanowieniem sądu, nie trzeba posiadać prawomocnego postanowienia sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. „Termin sześciomiesięczny liczy się od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu, a nie od jego otrzymania/odebrania. Jeśli z jakichkolwiek przyczyn nie mogłeś odebrać postanowienia sądu, a twój termin mija – zgłoś nabycie spadku przed upływem tego terminu” – czytamy w ministerialnej broszurze.

Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny i spadku?

Darowizny lub spadku nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego, kiedy wartość przekazanego majątku w ramach najbliższej rodziny nie przekracza 36 120 zł (jest to tzw. kwota wolna, ta stawka obowiązuje od lipca 2023 r.; rządzący mogą ją zmieniać). Warto przy tym pamiętać, że kwota ta dotyczy łącznej wartości rzeczy lub praw majątkowych ostatnio nabytych i tych nabytych dotychczas od tej samej osoby/po tej samej osobie w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie i w okresie 5 lat poprzedzających ten rok.

Oznacza to np., że jeśli przysłowiowy Kowalski w 2024 roku otrzyma darowiznę od osoby, która obdarowywała go już wcześniej (np. od matki), to przy wyliczaniu, czy nie przekroczył kwoty 36 120 zł powinien uwzględnić zarówno środki otrzymane w tym roku, jak i te, które dostał od tej samej osoby w latach 2019-2023 (w okresie pięciu lat poprzedzających 2024 r.). Trzeba też pamiętać o dokumentowaniu wartości darowizn otrzymywanych w poszczególnych latach – bo nawet jeśli do przekroczenia nie doszło w tym roku, może do niego dojść w latach następnych.

Czytaj więcej

Jak ojciec pójdzie do banku, to darowizna będzie zwolniona z podatku

Jak podaje Ministerstwo Finansów i skarbówka, druga okoliczność zwalniająca z obowiązku zgłoszenia do urzędu skarbowego dotyczy sytuacji, w której majątek został przekazany na podstawie umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego albo gdy tylko oświadczenie darczyńcy zostało złożone w tej formie. Wtedy dokonywaniem ewentualnych zgłoszeń zajmuje się notariusz.

Zgłoszenie spadku lub darowizny. Jaki formularz? Do którego urzędu?

Zgłoszenia spadku lub darowizny dokonuje się na formularzu SD‑Z2 (Zgłoszenie o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych). Można je złożyć przez internet lub w formie papierowej. Szczegółowe informacje o wypełnianiu i składaniu zgłoszenia SD‑Z2 są dostępne na podatki.gov.pl.

Jeżeli przynajmniej jedna z rzeczy nabywanych/praw majątkowych nabywanych w spadku lub darowiźnie to:

  • nieruchomość,
  • użytkowanie wieczyste,
  • spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  • spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  • prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawo do wkładu mieszkaniowego w spółdzielni mieszkaniowej,
  • prawo do nieodpłatnego użytkowania nieruchomości lub służebność,

a nieruchomość/nieruchomości są położone w terytorialnym zasięgu działania jednego naczelnika urzędu skarbowego – nabycie spadku zgłasza się naczelnikowi właściwemu według miejsca położenia nieruchomości.

W innych przypadkach zgłoszeń dokonuje się:

  • naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy (jeśli sprawa dotyczy nabycia spadku);
  • naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania osoby obdarowanej w dniu otrzymania darowizny (jeśli sprawa dotyczy darowizny).

Warto też pamiętać, gdy ktoś nabywa (w drodze spadku/darowizny) rzeczy w całości lub w części położne za granicą lub prawa majątkowe podlegające wykonaniu za granicą – zgłasza to naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według swojego miejsca zamieszkania w dniu powstania obowiązku podatkowego (w przypadku braku takiego miejsca – według ostatniego miejsca pobytu w tym dniu).

Na koniec warto też dodać, że w przypadku spadku spadkobiercy powinni pamiętać, że aby skorzystać ze zwolnienia od podatku, każdy z nich musi złożyć odrębne zgłoszenie i wykazać w nim nabyte przez niego rzeczy lub prawa majątkowe albo udziały w nich.

Z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn mogą korzystać osoby otrzymujące majątek od członków najbliższej rodziny. Według przepisów podatkowych należą do niej: małżonek, zstępni (dzieci i wnuki), wstępni (rodzice i dziadkowie), rodzeństwo, pasierb i pasierbica, ojczym i macocha. Za rodziców uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych.

Za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo‑wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo‑terapeutycznej (o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej). Analogicznie za wstępnych uważa się osoby:

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Od 1 listopada zmiany w wystawianiu L4. ZUS wydał komunikat
Praca, Emerytury i renty
Dwa dni urlopu do końca roku. Niewykorzystane wolne przepadnie
Konsumenci
Nowe dane o upadłości konsumenckiej. Rekordowa liczba ogłoszeń
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego
Podatki
Podział mieszkania ze spadku. Czy można uniknąć podatku?
Materiał Promocyjny
„Nowy finansowy ja” w nowym roku