Z całkowitego zwolnienia z podatku od spadków i darowizn mogą korzystać osoby otrzymujące majątek od członków najbliższej rodziny. Według przepisów podatkowych należą do niej: małżonek, zstępni (dzieci i wnuki), wstępni (rodzice i dziadkowie), rodzeństwo, pasierb i pasierbica, ojczym i macocha. Za rodziców uważa się również przysposabiających, a za zstępnych także przysposobionych i ich zstępnych.
Za zstępnych uważa się również osoby, które przebywają lub przebywały w rodzinie zastępczej, w rodzinnym domu dziecka, w placówce opiekuńczo‑wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo‑terapeutycznej (o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej). Analogicznie za wstępnych uważa się osoby:
- tworzące rodzinę zastępczą,
- prowadzące rodzinny dom dziecka,
- pracujące z dziećmi w placówce opiekuńczo‑wychowawczej lub w regionalnej placówce opiekuńczo‑terapeutycznej.
Darowizny i spadki między wymienionymi członkami najbliższej rodziny są zwolnione z podatku. Jednak w wielu przypadkach, by móc korzystać ze zwolnienia, osoby obdarowane/spadkobiercy muszą dopełnić odpowiednich formalności. Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa cyklicznie przygotowują na ten temat broszury informacyjne, w których opisują aktualny stan prawny.
Czytaj więcej
Internetowy twórca nie musi się dzielić z fiskusem drobnymi wpłatami od swoich sympatyków. Pod warunkiem, że są to darowizny. Jeśli nie są, będą opodatkowane PIT.