Nowe dane o upadłości konsumenckiej. Rekordowa liczba ogłoszeń

W październiku liczba upadłości konsumenckich była jedną z najwyższych w ciągu ostatnich 15 lat - wynika z danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej. Od początku tego roku ogłosiło ją prawie 18 tys. osób. Jeśli tendencja się utrzyma, 2024 rok może być pod tym względem rekordowy.

Publikacja: 16.11.2024 06:52

Wzrosła liczba upadłości konsumenckich. W 2024 roku może paść rekord

Wzrosła liczba upadłości konsumenckich. W 2024 roku może paść rekord

Foto: Adobe Stock

W październiku upadłość konsumencką ogłosiło najwięcej osób w porównaniu z poprzednimi miesiącami tego roku. To również trzeci najwyższy wynik od 2009 roku, czyli od momentu wprowadzenia tej możliwości do polskiego prawa.

Czym jest upadłość konsumencka?

Upadłość konsumencka, zwana również bankructwem osoby fizycznej, została wprowadzona do polskiego prawa w 2009 roku. Jest regulowana przepisami ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze. Jest to postępowanie sądowe, z którego mogą skorzystać osoby fizyczne, nie prowadzące działalności gospodarczej, które stały się niewypłacalne, a więc nie są w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań finansowych.

Celem ogłoszenia upadłości jest oddłużenie konsumenta, czyli umorzenie jego długów, których nie jest w stanie zapłacić wierzycielom. Jednocześnie umożliwia ona windykację należności od niewypłacalnego konsumenta przez wierzycieli. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej zatrzymuje więc spiralę zadłużenia, nie sprawia jednak, że długi znikają. Dobytek konsumenta zostaje sprzedany przez syndyka na poczet spłaty długów. Może on również zająć część wynagrodzenia dłużnika. Wysokość i okres spłaty zobowiązań ustala sąd.

Czytaj więcej

Chcesz ogłosić upadłość konsumencką? Te długi i tak będziesz musiał spłacić

Coraz więcej osób ogłasza upadłość konsumencką

Od 2020 roku liczba ogłaszanych upadłości konsumenckich znacząco wzrosła. Wcześniej wiele wniosków było oddalanych przez sądy, ponieważ warunkiem ogłoszenia upadłości był wymóg, aby nie była ona zawiniona przez dłużnika. Zgodnie z nowelizacją prawa upadłościowego wnioskodawca nie musi już udowadniać, że nie jest winny swojej niewypłacalności.

Według danych Centralnego Ośrodka Informacji Gospodarczej na podstawie ogłoszeń w Monitorze Sądowym i Gospodarczym oraz Krajowym Rejestrze Zadłużonych, w 2019 roku liczba upadłości konsumenckich wynosiła niecałe 8 tysięcy. W 2020 było ich ponad 13 tys., rok później ponad 18 tys. Rekordowy jak dotąd był rok 2023, kiedy upadłość konsumencką ogłosiło aż 21 tys. osób.

Czytaj więcej

Coraz więcej seniorów opóźnia pobieranie emerytury. Decydują się na alternatywę

Rekordowa liczba ogłoszeń upadłości konsumenckiej w październiku 2024

Do tej pory najwięcej upadłości konsumenckich ogłoszono w październiku 2023 roku. Było ich dokładnie 2072. Drugi najwyższy wynik zanotowano w marcu tego samego roku. Natomiast w październiku 2024 bankructwo ogłosiło 1971 osób. To trzeci najwyższy wynik od momentu wprowadzenia tej możliwości do polskiego prawa. W tym roku skorzystało z niej łącznie już 17,7 tys. osób. Jeśli w listopadzie i w grudniu przybędzie podobna liczba ogłoszeń, w 2024 roku upadłości konsumenckich może być więcej niż w rekordowym pod tym względem 2023 roku.

Od stycznia 2015 roku do końca października 2024 roku upadłość ogłosiło ponad 112 tys. konsumentów. W tym roku najwięcej było wśród nich osób w wieku 40-49 lat (27 proc.). Seniorzy powyżej 60 lat stanowią około 23 proc. Najmłodsza osoba miała 11 lat, a najstarsza 96. Częściej upadłość ogłaszali mężczyźni (52 proc.). Najliczniejszą grupą byli mieszkańcy Mazowsza, w szczególności Warszawy, i Śląska.

W październiku upadłość konsumencką ogłosiło najwięcej osób w porównaniu z poprzednimi miesiącami tego roku. To również trzeci najwyższy wynik od 2009 roku, czyli od momentu wprowadzenia tej możliwości do polskiego prawa.

Czym jest upadłość konsumencka?

Pozostało jeszcze 93% artykułu
W sądzie i w urzędzie
Ile osób w Polsce nosi moje nazwisko? Możesz to sprawdzić w kilka minut
Nieruchomości
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok dla tysięcy właścicieli gruntów ze słupami
Konsumenci
To koniec "ekogroszku". Prawnicy dla Ziemi: przełom w walce z ekościemą
Edukacja i wychowanie
Nie zdał egzaminu, wygrał w sądzie. Wykładowcy muszą przestrzegać zasad
Sądy i trybunały
Pomysł Szymona Hołowni nie uratuje wyborów prezydenckich
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10