Jak opisuje na swojej stronie Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, spółka iGenius LLC ze Stanów Zjednoczonych sprzedaje na platformie igeniusglobal.com pakiety materiałów i szkoleń online dotyczących internetowego inwestowania. Jednorazowa opłata waha się od blisko 100 do około 1 500 dolarów. Konsumenci otrzymują miesięczny dostęp do wybranych treści oraz informacje o możliwości dołączenia do programu promującego platformę – z czym mają wiązać się dla nich korzyści finansowe. W tym celu muszą opłacić stały abonament za dostęp do platformy (od blisko 100 do 175 dolarów) i budować sieć przez pozyskiwanie nowych użytkowników pakietów iGenius, którzy będą rekrutowali kolejnych członków programu, za co będzie przysługiwało wynagrodzenie.
Zdaniem Urzędu taka konstrukcja programu partnerskiego może świadczyć o tym, że jest to system promocyjny typu piramida. Jak przypomniano w komunikacie, w systemach typu piramida nieuczciwi przedsiębiorcy zdobywają nowych klientów, zwabionych wynagrodzeniem za wprowadzanie do systemu kolejnych klientów. Takie systemy potrzebują ciągłego dopływu nowych członków i ich wpłat. W dłuższej perspektywie nie jest to możliwe – wówczas taki system upada, a konsumenci tracą pieniądze.
Prezes UOKiK: Wydałem ostrzeżenie konsumenckie dotyczące działalności spółki iGenius
Prezes UOKiK zdecydował o postawieniu zarzutów spółce i zawiadomił organy ścigania o możliwości popełnienia przestępstwa. Zdecydował także o skorzystaniu z wyjątkowego narzędzia, które ma chronić potencjalnych poszkodowanych. – Wydałem ostrzeżenie konsumenckie dotyczące działalności spółki iGenius. Postawiłem jej zarzut założenia, prowadzenia i propagowania systemu promocyjnego typu piramida. Jest on prawnie zakazany, jako nieuczciwa praktyka rynkowa. Informacje zgromadzone podczas postępowania wskazują, że organizator systemu i osoby promujące platformę iGenius nastawione są przede wszystkim na pozyskiwanie nowych członków swojej sieci – tłumaczy Prezes UOKiK Tomasz Chróstny. - Edukacyjny aspekt działalności może stwarzać jedynie pozór legalności projektu i maskować cel, jakim jest pozyskiwanie pieniędzy od kolejnych użytkowników platformy. Może to narażać szeroki krąg konsumentów na znaczne straty lub niekorzystne skutki finansowe – dodaje.
Czytaj więcej
Obiecują korzyści w zamian za namówienie znajomych do subskrypcji aplikacji motywującej do zdrowe...
Zarzuty dla promotorów z grupy Gamechangers Polska
W komunikacie podano również, iż w naszym kraju ofertę igeniusglobal.com szczególnie propagują osoby, tworzące nieformalną grupę pod nazwą Gamechangers Polska. Otrzymują oni prowizję za skuteczną sprzedaż pakietów iGenius, w tym budowanie i utrzymanie organizacji aktywnych użytkowników platformy. Najczęściej wykorzystują do tego osobiste profile w mediach społecznościowych, ale też organizują stacjonarne spotkania dla członków grupy.