Od 1 listopada zmiany w wystawianiu L4. ZUS wydał komunikat

ZUS wydał komunikat dotyczący wystawiania zwolnień lekarskich (e-ZLA). Od 1 listopada nastąpi w tej kwestii ważna zmiana dla lekarzy. Na czym będzie polegać? Czy ułatwi ich pracę?

Publikacja: 21.10.2024 06:38

Od 1 listopada zmiana w wystawianiu zwolnień lekarskich. Na czym będzie polegać?

Zmiany w wystawianiu zwolnień lekarskich

Od 1 listopada zmiana w wystawianiu zwolnień lekarskich. Na czym będzie polegać?

Foto: tippapatt/Adobe Stock

W swoim komunikacie z 15 października ZUS informuje, że od 1 listopada 2024 roku nie będzie już możliwości wystawiania e-ZLA z poziomu Pulpitu Lekarza. W związku z tym zachęca lekarzy do korzystania z aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza.

Od 1 listopada ważna zmiana w wystawianiu zwolnień lekarskich

Obecnie lekarze wystawiają zwolnienia lekarskie (e-ZLA) za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS. Natomiast w czasie ograniczeń w dostępie do niej, takich jak np. przerwa serwisowa lub inne problemy związane z jej działaniem, mogą robić to z Pulpitu Lekarza. Jest to narzędzie, które pozwala wystawiać zwolnienia lekarskie w czasie ograniczeń w dostępie do PUE/eZUS.

Zgodnie ze wspomnianym komunikatem ZUS – od 1 listopada 2024 roku nie będzie już możliwe wystawianie e-ZLA z Pulpitu Lekarza. Zamiast tego ZUS oferuje lekarzom inne rozwiązanie w sytuacji ograniczeń w dostępie do PUE/eZUS.

Aplikacja mobilna mZUS dla Lekarza zamiast Pulpitu Lekarza

Od 1 listopada w sytuacji braku dostępu do platformy PUE/eZUS lekarze i asystenci medyczni będą mogli korzystać z bezpłatnej aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza. W tym celu będą musieli najpierw pobrać ją ze sklepu Google Play lub App Store, zainstalować na urządzeniu mobilnym z systemem operacyjnym Android lub IOS, a następnie połączyć ze swoim kontem PUE/eZUS. Ostatni krok jest niezbędny do korzystania z aplikacji i w związku z tym przed jej instalacją należy sprawdzić fakt posiadania aktywnego profilu na PUE ZUS.

Po zalogowaniu się do aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza użytkownicy będą musieli jeszcze złożyć wniosek o certyfikat z ZUS. Jest on niezbędny do podpisywania zaświadczeń lekarskich (e-ZLA), a także wniosków o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS (PR-4) oraz wniosków w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich (OL-FZLA).

Czytaj więcej

ZUS kontroluje Polaków na L4. Tych zasad nie możesz złamać

Co umożliwia aplikacja mobilna mZUS dla Lekarza?

Aplikacja mobilna mZUS dla Lekarza jest przeznaczona dla lekarzy upoważnionych do wystawiania zwolnień lekarskich oraz asystentów medycznych, którzy upoważnieni są przez lekarzy do wystawiania zwolnień w ich imieniu.

Aplikacja mobilna mZUS dla Lekarza umożliwia m.in.:

  • połączenie jej z kontem na PUE/eZUS;
  • pobranie na urządzenie mobilne certyfikatu z ZUS;
  • zgłoszenie do ZUS aktualizacji dotyczących miejsca świadczenia pracy i specjalizacji;
  • wysłanie wniosku w sprawie upoważnienia do wystawiania zaświadczeń lekarskich (wniosek OL-FZLA);
  • wystawienie lub anulowanie zaświadczenia lekarskiego (e-ZLA);
  • wyświetlenie szczegółów wystawionych zaświadczeń lekarskich;
  • wyświetlenie szczegółów zaświadczeń lekarskich pacjenta, które wystawili inni lekarze;
  • złożenie wniosku o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS (wniosek PR-4);
  • zarezerwowanie e-wizyty lub wizyty stacjonarnej w wybranej placówce ZUS.

Czytaj więcej

Pracownik na L4 ma ważny obowiązek. Za niedopełnienie grozi nawet dyscyplinarka

PUE ZUS zmienia się w eZUS

Platforma Usług Elektronicznych ZUS jest pierwszym polskim e-urzędem. Działa od 2012 roku. Ułatwia korzystanie z usług ZUS oraz umożliwia dostęp do zgromadzonych przez niego danych. Serwis jest przeznaczony dla ubezpieczonych (osób pracujących), płatników składek (np. przedsiębiorców) oraz świadczeniobiorców (np. emerytów). Za pośrednictwem PUE można m.in. przekazywać dokumenty ubezpieczeniowe, składać wnioski i otrzymywać na nie odpowiedzi oraz umawiać się na wizyty w jednostkach ZUS.

Obecnie PUE ZUS zmienia się w e-ZUS, co służyć ma unowocześnianiu całego systemu. Pierwszym etapem zmian jest nowy ekran logowania, który dostępny jest od sierpnia tego roku. Zapewnia on większe bezpieczeństwo portalu. Wymaga dłuższego niż wcześniej hasła oraz potwierdzenia logowania kodem weryfikacyjnym. Docelowo w efekcie zmian portal ma otrzymać intuicyjny interfejs, prostą nawigację oraz funkcje, które dostosowane będą również do wymagań osób ze szczególnymi potrzebami.

W swoim komunikacie z 15 października ZUS informuje, że od 1 listopada 2024 roku nie będzie już możliwości wystawiania e-ZLA z poziomu Pulpitu Lekarza. W związku z tym zachęca lekarzy do korzystania z aplikacji mobilnej mZUS dla Lekarza.

Od 1 listopada ważna zmiana w wystawianiu zwolnień lekarskich

Pozostało 93% artykułu
Praca, Emerytury i renty
Pracownik na L4 musi o tym pamiętać. Te terminy mają kluczowe znaczenie
Praca, Emerytury i renty
Dodatkowa pensja przed przejściem na emeryturę. Co trzeba zrobić, by ją otrzymać?
Nieruchomości
Tych rzeczy nie wolno robić na ROD. Możesz nawet stracić działkę
Podatki
Skarbówka zażądała 240 tys. zł podatku od odwołanej darowizny. Jest wyrok NSA
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Prawo w Polsce
Jest apel do premiera Tuska o usunięcie "pomnika rządów populistycznej władzy"