Zakład Ubezpieczeń Społecznych w 2024 roku wypłacił 43,9 tys. jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej na kwotę prawie 408,5 mln zł. Od 1 kwietnia 2025 roku stawki tych odszkodowań będą wyższe.
Odszkodowania za wypadki przy pracy z ZUS. Kiedy przysługują?
O jednorazowe odszkodowanie z ZUS-u mogą ubiegać się osoby objęte ubezpieczeniem wypadkowym. Przysługuje ono w przypadku, gdy doznają uszczerbku na zdrowiu w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej.
Wypadek przy pracy to nagłe zdarzenie, które spowodowało uraz lub śmierć i nastąpiło podczas wykonywania pracy lub w związku z jej wykonywaniem, a także w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem obowiązków wynikających ze stosunku pracy. Do świadczeń z ZUS uprawnia również wypadek, który zdarzył się w czasie podróży służbowej (chyba że wypadek spowodowało postępowanie, które nie pozostaje w związku z wykonywaniem powierzonych zadań służbowych).
Czytaj więcej
Harmonogram wypłat 800 plus w kwietniu ulegnie pewnym zmianom. Dwa terminy wypadają w dni wolne o...
Świadczenie z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje, jeśli pracownik umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa naruszył przepisy o ochronie życia i zdrowia i udowodniono, że była to jedyna przyczyna wypadku, a także w sytuacji, gdy przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, ponieważ był nietrzeźwy, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych.