Jak ojciec pójdzie do banku, to darowizna będzie zwolniona z podatku

Darowizna od rodzica nie musi być przelana z rachunku na rachunek. Może ją wpłacić na konto dziecka w banku. I ulga nie przepadnie.

Publikacja: 01.11.2024 08:15

Jak ojciec pójdzie do banku, to darowizna będzie zwolniona z podatku

Foto: Adobe Stock

Obdarowanemu przysługuje zwolnienie z podatku także wtedy, gdy darczyńca pójdzie do banku i wpłaci pieniądze na jego rachunek. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.

Zwolnione z podatku są darowizny od najbliższej rodziny

Chodzi o zwolnienie dla najbliższej rodziny (tzw. grupy zerowej), o którym stanowi art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Zgodnie z tym przepisem bez daniny są m.in. darowizny dla małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki), wstępnych (rodzice, dziadkowie), rodzeństwa, pasierba. Jeśli wartość darowizny nie przekracza 36 120 zł nie trzeba jej zgłaszać fiskusowi (przy liczeniu limitu sumujemy wartość majątku nabytego od tej samej osoby w roku, w którym nastąpiło ostatnie nabycie oraz w ciągu pięciu poprzednich lat). Powyżej limitu składamy w urzędzie formularz SD-Z2 (chyba że nabycie następuje w formie aktu notarialnego). Mamy na to sześć miesięcy. Przy darowiźnie pieniężnej jest dodatkowy warunek. Jeśli przekroczy 36 120 zł musi być udokumentowana dowodem przekazania na rachunek nabywcy lub przekazem pocztowym.

Czy ten warunek jest spełniony, jeśli darczyńca wpłacił pieniądze w banku na konto obdarowanego? O to zapytał skarbówkę mężczyzna, który ma dostać znaczną kwotę od ojca. Rodzic posiada gotówkę, zamierza iść z nią do banku i wpłacić na rachunek syna. Na potwierdzeniu figurować będą dane darczyńcy oraz tytuł wpłaty tj. umowa darowizny.

Czytaj więcej

Darowizna od matki: co z podatkiem, gdy przelew dla syna nadał kto inny?

Zwolnienie z podatku: jak udokumentować darowiznę?

Mężczyzna twierdzi, że przepisy nie nakładają obowiązku przelania pieniędzy z rachunku darczyńcy na rachunek obdarowanego. Transfer środków pieniężnych nie musi być bezgotówkowy. Ulga przysługuje także wtedy, gdy doszło do wpłaty gotówki przez darczyńcę na konto obdarowanego i jest to potwierdzone stosownym dokumentem przez bank.

Co na to skarbówka? Wskazała, że przekazanie darowizny powinno odbyć się w sposób zapewniający identyfikację stron umowy. Nie może bowiem być wątpliwości, że pieniądze pochodzą od darczyńcy. Tylko wtedy mamy pewność, że zwolnienie będzie zastosowane zgodnie z wolą ustawodawcy.

Czy taką pewność mamy w opisanej sprawie? Tak, bo przepisy nie wymagają, by darowizna nastąpiła w drodze przelewu bankowego. Musi być udokumentowana dowodem przekazania na konto nabywcy. Ten warunek jest spełniony, jeśli darczyńca osobiście wpłacił pieniądze w banku na rachunek obdarowanego. Z dowodu wpłaty wynika bowiem, kto jej dokonał i kto jest nabywcą darowizny.

Reasumując, mężczyzna może skorzystać ze zwolnienia z podatku. Oczywiście musi jeszcze poinformować o darowiźnie urząd skarbowy (we wniosku o interpretację zapewnił, że to zrobi).

Numer interpretacji: 0111-KDIB2-2.4015.158.2024.1.KK

Obdarowanemu przysługuje zwolnienie z podatku także wtedy, gdy darczyńca pójdzie do banku i wpłaci pieniądze na jego rachunek. Potwierdza to najnowsza interpretacja skarbówki.

Zwolnione z podatku są darowizny od najbliższej rodziny

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Spór o kontrasygnatę Tuska i kompetencje Dudy. Jest decyzja sądu
Materiał Promocyjny
Firmy same narażają się na cyberataki
Praca, Emerytury i renty
Nowy dzień wolny jeszcze w tym roku? Jest deklaracja Andrzeja Dudy
Edukacja i wychowanie
Ferie zimowe 2025 później niż zazwyczaj. Oto terminy dla wszystkich województw
Edukacja i wychowanie
Uczelnie boją się odpływu studentów. Chodzi o nowy pomysł rządu
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Prawo drogowe
Jak używać kierunkowskazu na rondzie? Jest nowy wyrok sądu
Zdrowie
Możesz dużo zaoszczędzić u dentysty. Niewielu wie, że ma do tego prawo