Art. 148(1) par. 1 Kodeksu pracy stanowi, że pracownikowi w roku kalendarzowym przysługuje zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej w pilnych sprawach rodzinnych spowodowanych chorobą lub wypadkiem, jeżeli konieczna jest natychmiastowa obecność pracownika. Wymiar tego urlopu to 2 dni lub 16 godzin. Czy jeśli pracownik nie wykorzysta go w 2024 roku, w 2025 roku może liczyć na 4 dni lub 32 godziny zwolnienia?
Do kiedy trzeba wykorzystać urlop z powodu siły wyższej?
Jak wskazuje Kodeks pracy, urlop z powodu siły wyższej udzielany jest w roku kalendarzowym. Jeżeli pracownik nie wykorzysta do końca roku 2024 przydzielonych dni lub godzin, nie przechodzą one na kolejny rok. Choć jednak urlop z 2024 roku przepada, w 2025 roku zatrudnionej osobie ponownie będą przysługiwały 2 dni lub 16 godzin zwolnienia.
Urlop z powodu siły wyższej. Dla kogo?
Urlop z powodu działania siły wyższej należy się pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. W pełnym wymiarze mogą z niego skorzystać osoby zatrudnione na pełny etat. W przypadku pracy na część etatu urlop ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasy pracy pracownika, a niepełną godzinę zwolnienia zaokrągla się w górę do pełnej godziny.
Czytaj więcej
Nowelizacja Kodeksu pracy, która zakładała wdrożenie unijnych dyrektyw dotyczących m.in. work-life balance, sprawiła, że osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą skorzystać nawet z 35 dni wolnych w ciągu roku.
Czy urlop z powodu działania siły wyższej jest płatny?
Urlop z powodu siły wyższej jest płatny, jednak pracownik otrzymuje za czas jego trwania jedynie połowę wysokości swojego wynagrodzenia.