– W moim idealnym świecie studia są płatne – powiedział w wywiadzie udzielonym Krzysztofowi Stanowskiemu w Kanale Zero kandydat Konfederacji na prezydenta. Marzenia Sławomira Mentzena? Niekoniecznie. Dziś edukacja w Polsce, mimo że według konstytucji jest bezpłatna, stanowi coraz istotniejszą pozycję w domowych budżetach.
Można więc nieco śmiało założyć, że wszyscy żyjemy w jego świecie idealnym. Bo choć rzeczywiście państwo zapewnia nam bezpłatne przedszkola, szkoły podstawowe, średnie i studia wyższe, nie wszystkie dzieci mogą z nich korzystać. I nie wszyscy rodzice chcą ich tam wysłać.
Tysiące na czesne w szkołach prywatnych i korepetycje
Według Głównego Urzędu Statystycznego w roku szkolnym 2023/2024 do przedszkoli w Polsce chodziło przeszło 1,5 mln dzieci, czyli niemal wszystkie w wieku trzech–sześciu lat. Tyle że dostęp do nich jest nierówny i tam, gdzie ich nie ma, zastępowane są przez placówki prywatne – oczywiście płatne.
To niejedyny powód. Gdy rodzice mają zasobniejszy portfel, wybierają takie placówki, które mają lepszą ofertę edukacyjną – są szachy, języki czy jazda konna. Ile to kosztuje? Zwykle od 1 tys. do nawet 5 tys. zł miesięcznie.
Czytaj więcej
O 5 proc. więcej studentów niż w ubiegłym roku rozpoczęło studia w roku akademickim 2024/2025. Łą...