– Musimy odpowiadać na dynamicznie zmieniającą się rzeczywistość na świecie – mówił prezes BGK, Mirosław Czekaj, prezentując w poniedziałek na spotkaniu z mediami założenia strategii banku na lata 2025-2030. – Naszym celem jest budowanie odporności polskiego społeczeństwa związanej z bezpieczeństwem, również tym fizycznym, transformacją energetyczną oraz mobilizacją kapitału inwestycyjnego na rozwój nowych technologii – podkreślał prezes.
Nowa strategia BGK. Wsparcie firm przemysłu zbrojeniowego i dla elektrowni atomowej
Nowa strategia opiera się na trzech kluczowych filarach: stymulowaniu rozwoju innowacyjnej i konkurencyjnej gospodarki, wsparciu działalności samorządów i społeczności lokalnych, a także partnerstwie finansowym na rzecz instytucji publicznych.
W ramach pierwszego filaru – jak podano – BGK skupi się na działaniach wzmacniających bezpieczeństwo Polski, szczególnie uwzględniając modernizację i wzrost rodzimego sektora obronnego, współpracę oraz finansowanie przedsiębiorstw z tej branży, a także wsparcie w rozwoju polskich sił zbrojnych. Obecnie BGK już zarządza polskim Funduszem Wsparcia Sił Zbrojnych (pozyskuje finansowanie dla tego funduszu), a będzie też zarządzał Funduszem Bezpieczeństwa i Obronności, do którego trafić ma ok. 26 mld zł zł z tytułu przesunięć w KPO.
Jako jeden ze strategicznych celów w I filarze, BGK wskazuje też wspieranie transformacji energetycznej, w tym efektywnego i niskoemisyjnego przemysłu, modernizację infrastruktury przesyłowej (którą może popłynąć energia o większej mocy, również ta przydomowa) oraz produkcję taniej energii.