Anna Cieślak-Wróblewska

Anna Cieślak-Wróblewska

Dziennikarka ekonomiczna „Rzeczpospolitej”

Absolwentka ekonomii na UW. Zajmuje się gospodarką i budżetem

Czy i dlaczego banki nie lubią gotówki?

Dostęp do gotówki staje się coraz trudniejszy: znikają okienka kasowe, za wypłatę z bankomatu często trzeba płacić. Banki odpowiadają, że idą z duchem czasu, bo Polacy wolą płatności kartą czy mobilne. A obsługa gotówki też sporo kosztuje.

Jaka oferta obligacji detalicznych w 2025 r.? Ich atrakcyjność może być mniejsza

Polacy kupują rządowe papiery skarbowe jak świeże bułeczki. W minionym roku padł rekord. Sprawdzamy, jakie trendy na tym rynku mogą obowiązywać w tym roku.

Rekordowa sprzedaż obligacji detalicznych w 2024 r. Ile zainwestowali Polacy?

Średnio każdego miesiąca 2024 r. Polacy lokowali w rządowych obligacjach oszczędnościowych 6,9 mld zł, a łącznie w całym roku było to aż 82,6 mld zł – podało Ministerstwo Finansów.

SBB: po kredytach frankowych czas na walkę z kredytami złotowymi

Rusza ofensywa przeciwko bankom w kwestii kredytów hipotecznych z WIBOR oraz kredytów konsumenckich – zapowiada stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu. „Przy tych sprawach spory frankowe mogą okazać się niewinną igraszką”

Od sprawy beznadziejnej do pełnego sukcesu. Dziesięć lat walki frankowiczów

Jeszcze dekadę temu to banki stały na pozycji wygranych w kwestii kredytów frankowych. Dziś konsumenci z łatwością pokonują największe nawet instytucje finansowe. Jak do tego doszło?

Niewiele parytetu płci w zarządach banków

We władzach giełdowych spółek finansowych jest za mało kobiet. Czy unijne wymogi doprowadzą do zmian kadrowych?

Tylko w Rumunii i na Węgrzech usługi finansowe drożeją szybciej niż w Polsce

Mimo rekordowych zysków banki podnoszą ceny za swoje usługi, a przyczyną mają być rosnące koszty działania. Niestety, można spodziewać się, że drożej będzie również w 2025 r.

Saga frankowa przeciągnie się jeszcze na 2025 rok, albo i dłużej

Przy rekordowych zyskach w minionym roku banki mogłyby prawdopodobnie jednym ruchem zamknąć problem kosztów kredytów CHF. Ale tego nie robią, m.in. przez wzgląd na wysokość dywidendy dla akcjonariuszy.

Wyceny banków nie rosną wraz z ich zyskami. Co obniża giełdowe kursy?

Na koniec 2024 r. notowania części banków były nawet niższe niż rok wcześniej. Inwestorom chyba nie spodobały się decyzje właścicieli tych spółek. Perspektywy na 2025 r. w dużej mierze zależą od tempa obniżek stóp procentowych.

Zaskakujący spadek oprocentowania kredytów hipotecznych

W końcówce minionego roku hipoteki staniały 7,35 proc., czyli do poziomu najniższego do 2,5 lat. Czyżby było to zapowiedzią w miarę szybkiego spadku kosztów pożyczania w Polsce?