e-Doręczenia to elektroniczny odpowiednik tradycyjnych przesyłek listowych za potwierdzeniem odbioru. System do ich przesyłania zostanie uruchomiony 1 stycznia 2025 roku. To wtedy większość urzędów będzie musiała umożliwić taki sposób korespondencji, dzięki czemu obywatele będą mogli zarówno odbierać z tych jednostek doręczenia elektroniczne, jak i wysyłać do nich pisma w tej formie.
Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że takie rozwiązanie ułatwi załatwianie spraw administracyjnych zarówno „Kowalskiemu”, jak i przedsiębiorcom oraz urzędnikom. Co ważne, obywatele w kontaktach z jednostkami publicznymi mogą korzystać z usługi całkowicie bezpłatnie, dlatego w porównaniu z tradycyjnym przesyłaniem dokumentów będzie to nie tylko spora oszczędność czasu, ale też pieniędzy.
Do tych urzędów wyślemy pismo przez e-Doręczenia
Na liście podmiotów objętych tym obowiązkiem znalazły się m.in.:
- urzędy miast i gmin,
- starostwa,
- urzędy skarbowe,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS),
- Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS),
- Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ),
- publiczne szpitale, przychodnie i ośrodki zdrowia,
- uczelnie wyższe, szkoły, przedszkola, żłobki,
- instytucje pomocy społecznej,
- ministerstwa.
Pierwszy dzień przyszłego roku to także termin, w którym do założenia skrzynek do e-Doręczeń zobowiązani będą również przedstawiciele wybranych zawodów zaufania publicznego: notariusze, adwokaci, radcowie prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni i rzecznicy patentowi. Z kolei zgodnie z zapisami ustawy o doręczeniach elektronicznych, dłuższy czas na wprowadzenie e-Doręczeń dostały m.in. sądy i prokuratura, organy ścigania, służba więzienna oraz inne jednostki zajmujące się wymiarem sprawiedliwości. W tych instytucjach nowe narzędzie do korespondencji zostanie wprowadzone 1 października 2029 roku.