Jak należy postąpić, gdy pieniądze klienta mogą pochodzić z przestępstwa

Na ostatnim posiedzeniu plenarnym Naczelnej Rady Adwokackiej przyjęto uchwałę ws. szczegółowych wymogów wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy.

Publikacja: 14.09.2022 07:51

Jak należy postąpić, gdy pieniądze klienta mogą pochodzić z przestępstwa

Foto: Adobe Stock

Uchwała precyzuje przede wszystkim, że adwokat może ustalić ryzyko prania pieniędzy lub finansowania terroryzmu przez klienta na podstawie jego oświadczeń. Co więcej, nawet gdy postawione klientowi zarzuty wskazują, że środki, którymi dysponuje, mogą pochodzić z przestępstwa, adwokatowi wolno przyjąć od niego wynagrodzenie za świadczone usługi w celu zapewnienia prawa do obrony, dostępu do sądu oraz właściwej reprezentacji.

Przesądzono też, że nawet porada prawna udzielona takiej osobie przed postawieniem jej zarzutów jest objęta tajemnicą obrończą (choć adwokat nie był jeszcze obrońcą). Tajemnicą obrończą jest także dokumentacja AMS (anty money laundering). Może być ona przekazana organom władzy publicznej jedynie w trybie przewidzianym w ustawie. Jeśli dany dokument objęty jest ustawowymi wyłączeniami, należy umieścić na nim stosowną adnotację. Jeśli do wykonywania obowiązków wynikających z ustawy adwokat upoważnił podmiot zewnętrzny, każdorazowo przed przekazaniem dokumentów do właściwego organu musi potwierdzić upoważnienie.

99 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Praca, Emerytury i renty
Nie wszyscy uprawnieni dostaną 13. emeryturę w tej samej wysokości. Od czego zależy kwota?
Prawo karne
Rośnie przestępczość obcokrajowców. Potrzebna nowa strategia
Zawody prawnicze
Państwo nie chce już płacić milionów komornikom za przymusową emeryturę
Sądy i trybunały
Prawnicy kojarzeni z poprzednią władzą jednoczą siły. Inicjatywa wyszła z TK
Konsumenci
Jest pierwszy „polski” wyrok dotyczący sankcji kredytu darmowego