Aktualizacja: 21.02.2025 11:02 Publikacja: 23.11.2022 14:26
Foto: AdobeStock
Następca Alitalii, która w ciągu ponad 20 lat nie wypracowała ładnego zysku, ma trudne początki. Rząd mający 100 proc. udziałów w nim postanowił sprywatyzować go, podjął wyłączne negocjacje z konsorcjum funduszu Certares, Deltą i Air France-KLM, ale rozmowy nic nie dały. Szybko doszło do konfliktu właściciela z prezesem Fabio Lazzerinim, ktory podał się do dymisji, ITA wystąpił o pomoc publiczną 400 mln euro na przetrwanie zimy.
Solidne wyniki finansowe, dostawy nowych samolotów przyspieszą. - Ale to wszystko nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa produkcji oraz dekarbonizacji - zapowiada Guillaume Faury, prezes Airbusa.
Kłopoty z nawigacją przy zakłóconym sygnale GPS oraz przekleństwa w kabinie pilotów spowodowały katastrofę AZAL Airlines - uważa Aleksander Jakowlew, rosyjski ekspert lotniczy. Ani słowa o tym, że samolot został ostrzelany przez Rosjan.
Pociągi na szybkiej linii między Warszawą, Łodzią, Wrocławiem i Poznaniem pojadą 320 km/h, a podróż do stolicy potrwa najwyżej 100 minut. Będzie nowa flota dla LOT, CPK ruszy w 2032 r. – mówi Maciej Lasek, wiceminister infrastruktury.
Rząd Hiszpanii nie patrzy przychylnie na przejęcie przez PFR 40 proc. akcji producenta superszybkich pociągów Talgo. W tej sytuacji polski fundusz nie przedstawi w tej sprawie oferty - podaje w czwartek hiszpańska prasa.
Producenci aut w USA obawiają się ceł na importowane z Kanady i Meksyku towary. Przedstawiciele Forda alarmują, że tego typu działania będą szkodliwe dla sektora i pozwolą zdobyć silniejszą pozycję producentom samochodów z Europy czy Azji.
Powtarza się scenariusz z poprzednich transakcji Lufthansy: kiedy przejmuje inną linię, kierownictwo zaczyna od zwolnień i zmiany prezesa.
Komisja Europejska po 14. miesiącach analiz zgodziła się, aby Grupa Lufthansy powiększyła się o kolejnego przewoźnika. To ITA, linia która powstała po bankructwie Alitalii.
Objęcie przez grupę Lufthansy mniejszościowego pakietu we włoskiej linii ITA Airways, która jeszcze traci pieniądze, jest nowym impulsem w konsolidowaniu rozczłonkowanego europejskiego rynku lotniczego. Są jeszcze narodowi przewoźnicy średniej wielkości, którzy mogą trafić do nowych właścicieli — przytacza Reuter ocenę analityków.
Włoski skarb państwa zawarł z Lufthansą porozumienie o objęciu przez niemiecką grupę mniejszościowego udziału w przewoźniku ITA Airways utworzonym z pozostałości po Alitalii. Niemcy wyłożą 325 mln euro na podwyższenie kapitału ITA w zamian za 41 proc. udziałów w nim. Docelowo przejmą 100 procent.
Włoskie Ministerstwo Finansów potwierdziło podpisanie listu intencyjnego z Grupą Lufthansy i rozpoczęło konkretne negocjacje, których efektem ma być przejęcie przez niemiecką grupę lotniczą kolejnego europejskiego przewoźnika.
Deutsche Lufthansa AG zamierza nabyć udziały we włoskim narodowym przewoźniku lotniczym ITA Airways (Italia Trasporto Aereo S.p.A.) — poinformowali Niemcy w komunikacie przysłanym do mediów.
Od ostatniego piątku, 30 grudnia 2022 na stronie Lufthansy pojawiła się możliwość kupna biletów na wszystkie wewnętrzne połączenia włoskich linii ITA.
Włoski rząd przyjął dekret o prywatyzacji następcy Alitalii, ITA Airways. Przewiduje sprzedanie początkowo mniejszościowego udziału zapewne Lufthansie. Niemiecki przewoźnik będzie mógł następnie zwiększać go.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas