Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 29 na 30 maja Rosjanie zaatakowali z powietrza Kijów - był to trzeci atak na ukraińską stolicę w ciągu doby.
Kończymy relację
O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.
Prezydent Republiki Południowej Afryki mianuje sędziego, który ma nadzorować dochodzenie w sprawie „dostawy broni do Rosji”
Na początku tego miesiąca ambasadora USA w RPA Reuben Brigety twierdził, że statek towarowy Lady R pod rosyjską banderą odebrał w grudniu broń i amunicję z bazy marynarki wojennej w pobliżu Kapsztadu.
RPA zaprzecza. Prezydent Republiki Południowej Afryki Cyril Ramaphosa wyznaczył sędziego do nadzorowania śledztwa w tej sprawie.
Zełenski rozmawiał z Rutte na temat utworzenia koalicji lotniczej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem Holandii Markiem Rutte na temat utworzenia koalicji lotniczej i wzmocnienia systemu obrony powietrznej.
- Rozmawiałem z premierem Holandii, Markiem Rutte. Poinformowałem go o atakach terrorystycznych. Podziękował mi za chęć dalszej pomocy w ochronie ludzi. Holandia jest jednym z liderów, jeśli chodzi o pomoc w ochronie przed terrorem i w stawianiu terrorystów przed wymiarem sprawiedliwości - powiedział Zełenski w wieczornym nagraniu wideo.
Zełenski rozmawiał z Erdoganem
W poniedziałek 29 maja prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z Recepem Tayyipem Erdoğanem, który dzień wcześniej wygrał wybory prezydenckie w Turcji.
Zełenski zwrócił uwagę na osobistą rolę Erdoğana w kontynuowaniu Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego, „która jest istotnym elementem światowego bezpieczeństwa żywnościowego”.
Mołdawska minister spraw wewnętrznych komentuje możliwość udziału Zełenskiego w szczycie europejskich przywódców
Ze względów bezpieczeństwa Mołdawia nie ujawni publicznie udziału prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Szczycie Europejskiej Wspólnoty Politycznej , który odbędzie się 1 czerwca w Kiszyniowie.
Ana Revenco, mołdawska minister spraw wewnętrznych, informacje o udziale prezydenta Ukrainy w szczycie w Kiszyniowie „powinny być utajnione w związku z bezpośrednim bezpieczeństwem Zełenskiego”.
Na razie swój udział w szczycie europejskiej wspólnoty politycznej potwierdzili prawie wszyscy z 47 przywódców państw europejskich i instytucji europejskich, w tym prezydent Francji Emmanuel Macron, kanclerz Niemiec Olaf Scholz, premier Hiszpanii Pedro Sánchez, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak i premier Włoch Giorgia Meloni.
Będzie to drugie spotkanie europejskiej wspólnoty politycznej, która\ będzie dyskutować na temat wspólnych wysiłków na rzecz pokoju w kontekście wojny na Ukrainie i związanych z nią kryzysów, a także ochrony demokracji i wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego.
Obwód sumski zaatakowany 48 razy w ciągu doby
Zniszczone zostały domy i budynki infrastruktury, nie ma doniesień o poszkodowanych.
Ministerstwo Obrony: Od początku inwazji zginęło ponad 207 tys. rosyjskich żołnierzy
Zełenski mówi o ustalonym terminie kontrofensywy? "Zapadły decyzje"
- To jest najważniejsze. Ostateczne terminy, w ramach których będziemy się poruszać. Będziemy! Decyzje zostały podjęte - powiedział Zełenski.
Czytaj więcej
Na posiedzeniu Sztabu Naczelnego Wodza 29 maja zapadły decyzje co do terminu podjęcia odpowiednich działań w ramach zapowiadanej kontrofensywy – wynika z wieczornego nagrania wideo prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, cytowanego przez ukraińskie media.
Poniedziałek bez rosyjskich ataków w okolicach Bachmutu
Według sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy siły rosyjskie nie przeprowadziły dziś żadnych ataków wokół miasta Bachmut.
Najemnicy Wagnera twierdzili, że nieco ponad tydzień temu przejęli kontrolę nad Bachmutem, zanim zaczęli przekazywać pozycje regularnym wojskom rosyjskim – ale Kijów twierdzi, że jego siły nadal utrzymują niewielką część miasta.
Wysoki rangą urzędnik ukraiński powiedział w weekend, że rosyjscy bojownicy tymczasowo złagodzili ataki w Bachmucie i jego okolicach, aby przegrupować się i wzmocnić swoje siły.
Zełenski składa hołd obywatelom USA, którzy walczyli w wojnie na Ukrainie
Wołodymyr Zełenski uczcił Dzień Pamięci Stanów Zjednoczonych, składając hołd obywatelom amerykańskim, którzy przyłączyli się do walki z rosyjską inwazją na Ukrainę.
- My, Ukraińcy, zawsze będziemy wdzięczni Stanom Zjednoczonym i każdemu Amerykaninowi za nadzwyczajne wsparcie – powiedział Zełenski w filmie nagranym przed jego biurem w Kijowie.
Chociaż nie istnieją żadne oficjalne dane dotyczące liczby zabitych w wojnie, media i inne raporty szacują liczbę poległych żołnierzy USA na prawie 20.
Szef czeskiego Sztabu Generalnego dopuszcza możliwość wojny między Rosją a NATO
Jeśli wybuchnie wojna, większość armii pójdzie do walki zgodnie z planami sojuszu – podkreślił Karel Rzehka.
Czytaj więcej
Rosja jest na trajektorii konfliktu z Sojuszem Północnoatlantyckim - powiedział szef czeskiego Sztabu Generalnego, Karel Řehka.
Petersburg wyda miliony rubli na reklamę kontraktów wojskowych
Plan władz miasta obejmuje w czerwcu i lipcu reklamy na 553 cokołach, ekranach i wyświetlaczach oraz w sierpniu w kolejnych 200 miejscach.
Czytaj więcej
Władze Petersburga przeznaczyły 172 mln rubli na reklamowanie służby wojskowej w ramach kontraktu - informuje portal Fontanka.ru. Kampania rusza 1 czerwca.
Ostrzał obwodu dniepropietrowskiego. 10 osób trafiło do szpitali
Wśród rannych jest 11-letni chłopiec.
Trzy osoby są w stanie krytycznym.
Ukraina spodziewa się ataków. Rosja otrzymała dostawę dronów
- Nowe ataki są całkiem prawdopodobne, ponieważ Rosja otrzymała wsparcie z Iranu, a dodatkowe partie dronów zostały już dostarczone wojsku- powiedziała szefowa wspólnego centrum prasowego Dowództwa Operacyjnego Ukrainy Południe Nataliia Humeniuk.
Borrell: Rosja nie przystąpi do negocjacji, jeśli nie wygra wojny
- Nie jestem optymistą co do tego, co wydarzy się na Ukrainie tego lata - powiedział w Barcelonie szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.
- Widzę koncentrację wojsk po obu stronach, widzę wyraźny zamiar Rosji wygrania wojny.Rosja nie przystąpi do negocjacji, jeśli nie wygra wojny - ocenił unijny dyplomata.
Ukraiński parlament nałożył sankcje na Iran
Parlament Ukrainy przyjął ustawę nakładającą sankcje na Iran na 50 lat
Ustawa zablokuje tranzyt irańskich towarów przez Ukrainę i zakaże korzystania z jej przestrzeni powietrznej, a także nałoży sankcje handlowe, finansowe i technologiczne na Iran i jego obywateli.
W ciągu doby Ukraina przechwyciła 77 z 89 dronów i rakiet
Sztab Generalny poinformował w codziennych aktualizacjach, że doszło do dwóch fal ostrzałów. Pierwszy obejmował 40 wystrzeliwanych z powietrza pocisków manewrujących i 38 dronów szturmowych Shahed. Tylko cztery pociski i osiem dronów przebiły ukraińską obronę powietrzną.
Ogólna liczba pocisków wystrzelonych przez Rosję od niedzieli wieczorem do poniedziałkowego popołudnia jest jedną z najwyższych dziennych liczb w ostatnich miesiącach.
Polska zakazała wjazdu naczepom z rejestracją białoruską i rosyjską
Postulowany przez polskich przewoźników zakaz wjazdu do Polski białoruskich i rosyjskich naczep. Przedsiębiorcy uważają, że szczelny byłby unijny zakaz.
Czytaj więcej
Zakaz obowiązuje od 1 czerwca od godziny 00.00 do odwołania i obejmuje samochody ciężarowe, ciągniki samochodowe, przyczepy, w tym naczepy, oraz zespoły pojazdów zarejestrowanych na terytorium Republiki Białorusi lub Federacji Rosyjskiej.
Jakub Karnowski pokieruje radą nadzorczą ukraińskiej poczty
Jakub Karnowski, szef PKP w latach 2012-2015, został właśnie wybrany na przewodniczącego rady nadzorczej Ukrposhty. Dotychczas w ukraińskiej poczcie pełnił on rolę tzw. niezależnego członka rady nadzorczej. Do wyboru doszło w schronie w Kijowie.
Czytaj więcej
Jakub Karnowski, szef PKP w latach 2012-2015, został właśnie wybrany na przewodniczącego rady nadzorczej Ukrposhty. Dotychczas w ukraińskiej poczcie pełnił on rolę tzw. niezależnego członka rady nadzorczej. Do wyboru doszło w schronie w Kijowie.
Rosjanie ostrzelali Torećk w obwodzie donieckim. Jedna osoba zginęła
dziewięć osób odniosło obrażenia.
Finlandia gospodarzem ćwiczeń NATO
Kilka tygodni po przystąpieniu do NATO Finlandia jest gospodarzem ćwiczeń sił powietrznych NATO
Bierze w nich udział 150 samolotów z kilkunastu krajów.
Mer Mariupola: Ukraińcy zaatakowali rosyjskie koszary. Ponad 100 ofiar
Ukraiński mer Mariupola Petro Andruszczenko napisał na Telegramie o udanym ataku na rosyjskie koszary w Mariupolu.
" Pięciopiętrowy budynek został zniszczony. Zgodnie z projektem budynek ten pomieścił komfortowo 120 wczasowiczów. Po przekształceniu na koszary sala może pomieścić około 4-5 osób. Oznacza to, że pojemność koszar wynosi około 650 nie-ludzi. (...) Wczoraj przywieziono tam 4 autobusy siły roboczej" - pisze Andruszczenko.
Chiny deklarują, że „będą nadal przyczyniać się do politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie”
Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych napisało na Twitterze, że wojna na Ukrainie osiągnęła „punkt krytyczny” i dodało, że Pekin „nadal będzie przyczyniał się do politycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie”.
Oświadczenie MSZ pojawiło się po tym, jak wysłannik Pekinu Li Hui odwiedził Ukrainę, Rosję, Polskę, Francję, Niemcy i Brukselę, starając się omówić „polityczne rozwiązanie” kryzysu na Ukrainie.
Ministrowie spraw zagranicznych Turcji i Szwecji omówią kandydaturę Szwecji w NATO
Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu „wkrótce” przeprowadzi rozmowy z szefem szwedzkiego MSZ w sprawie opóźnionej decyzji co do kandydatury tego kraju do NATO.
Sztokholm złożył wniosek o członkostwo w sojuszu wraz z Finlandią w zeszłym roku po inwazji Rosji na Ukrainę.
Jednak podczas gdy Finlandia przystąpiła do NATO w kwietniu tego roku, co było najszybszym procesem akcesyjnym w historii, kandydatura Szwecji została wstrzymana sprzeciwem Turcji i Węgier.
Turcja twierdzi, że Szwecja udziela schronienia członkom grup uznanych za terrorystyczne i nie wywiązała się ze zobowiązań określonych w porozumieniu z czerwca ubiegłego roku. Węgry natomiast zwlekają z podpisaniem wniosku akcesyjnego, ponieważ Szwecja domaga się konsekwencji dla Budapesztu za łamanie zasad praworządności.
Dania zwiększy pomoc finansową dla Ukrainy
Duńska premier Mette Frederiksen powiedziała w poniedziałek, że jej rząd planuje zwiększyć wydatki na pomoc wojskową dla Ukrainy o 2,6 mld dolarów w tym i przyszłym roku, donosi Reuters.
Na początku tego roku Dania utworzyła fundusz o wartości 1 miliarda dolarów na pomoc wojskową, cywilną i biznesową dla Ukrainy.
Danmarks Radio, duński nadawca publiczny, poinformował, że nowe środki przeznaczone są na pomoc wojskową.
"Ten znaczący wkład jeszcze bardziej wzmocni zdolności bojowe Sił Zbrojnych Ukrainy w perspektywie krótko- i średnioterminowej. Nasza siła tkwi w jedności!" - napisał Wołodymyr Zełenski.
Rosyjscy przewoźnicy boją się polskiego zakazu. I już liczą straty
Ponad 900 tirów rosyjskich utknęło na granicy Polski i Białorusi. Chcą jak najszybciej opuścić Polskę. We wtorek 30 maja ta granica się dla nich zamknie. W Rosji trwa gorączkowe poszukiwanie nowych tras. I liczenie strat
Czytaj więcej
Ponad 900 tirów rosyjskich utknęło na granicy Polski i Białorusi. Chcą jak najszybciej opuścić Polskę. We wtorek 30 maja ta granica się dla nich zamknie. W Rosji trwa gorączkowe poszukiwanie nowych tras. I liczenie strat.
Putin podpisał ustawę o wyborach na terytoriach anektowanych
Zmiany legislacyjne umożliwią przeprowadzenie we wrześniu głosowań w nowych regionach Rosji oraz powołanie tam ciał ustawodawczych władzy i organów przedstawicielskich.
Czytaj więcej
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę umożliwiającą przeprowadzenie wyborów w regionach, w których obowiązuj stan wojenny.
Ołena Zełenska publikuje nagranie z dzisiejszego poranka w Kijowie
Ministerstwo Obrony: Kijów zaatakowany 11 rakietami Iskander
Rosjanie zaatakowali Kijów i obwód kijowski 11 rakietami Iskander-K i Iskander-M.
Wszystkie zostały zestrzelone przez obronę powietrzną.
Sprawa Poczobuta. Kamiński ogłosił sankcje na grupę obywateli Białorusi i Rosji
W związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku w sprawie Andrzeja Poczobuta szef MSWiA zdecydował o wpisaniu 365 obywateli Białorusi do wykazu cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany - podał resort spraw wewnętrznych i administracji. Teraz sankcje obejmują już wszystkich członków białoruskiego parlamentu.
Czytaj więcej
W związku z podtrzymaniem przez białoruski sąd wyroku na Andrzeja Poczobuta szef MSWiA Mariusz Kamiński zdecydował o wpisaniu na listę sankcyjną 365 obywateli Białorusi.
SBU dementuje doniesienia o zakazie wyjazdu z Ukrainy 17-latków
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy na swoim kanale w serwisie Telegram podkreśla, że zakaz wyjazdu z kraju, w związku ze stanem wojennym i powszechną mobilizacją nadal obowiązuje mężczyzn w wieku 18-60 lat i - wbrew rozpowszechnianym pogłoskom - nie objęto nim 17-latków.
Rosja: W strefie działań wojennych na Ukrainie zniszczyliśmy trzy składy amunicji
Rzecznik rosyjskiego resortu obrony, gen. Igor Konaszenkow poinformował, że w strefie działań wojennych na Ukrainie rosyjska armia zniszczyła trzy ukraińskie składy amunicji. Wszystkie trzy składy miały zostać zniszczone w obwodzie donieckim.
Szef MSZ Rosji w Kenii sugeruje, że Rosja może odejść od "porozumienia zbożowego"
"Porozumienie zbożowe" to umowa zawarta 22 lipca 2022 roku między ONZ, Turcją, Rosją a Ukrainą, na mocy której otwarty został szlak na Morzu Czarnym dla transportu ukraińskiej żywności. Przed wojną Ukraina była jednym z najważniejszych dostawców żywności dla krajów Bliskiego Wschodu i Afryki.
Czytaj więcej
Inicjatywa czarnomorska (tzw. porozumienie zbożowe) przestanie istnieć, jeśli sytuacja się nie zmieni - oświadczył w czasie wizyty w Nairobi szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow.
Kreml: W obszarze kontroli zbrojeń powstaje duża próżnia. Nie jest to wina Rosji
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow mówił w poniedziałek o decyzji Władimira Putina dotyczącej wypowiedzenia Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie. - W obszarze kontroli zbrojeń, stabilności strategicznej powstaje duża próżnia, którą najlepiej byłoby pilnie wypełnić nowymi aktami prawa międzynarodowego. Aby tak się stało, potrzebujemy stosunków dwustronnych z szeregiem państw. A tego obecnie brakuje - dodał, zaznaczając, że „winy za tę sytuację nie ponosi Rosja”.
Czytaj więcej
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w poniedziałek, że „w wyniku złych stosunków między wieloma państwami” w obszarze kontroli zbrojeń pojawia się „próżnia”. - Rosja nie ponosi za to odpowiedzialności - stwierdził.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego informuje o coraz intensywniejszym ostrzale obwodu ze strony Ukrainy
Na rejon biełgorodzki miały spaść w niedzielę 63 pociski, na rejon grajworoński - 101 pocisków, a na rejon szebekiński - 116 pocisków.
Rosyjski pocisk Iskander spadł na wieś w obwodzie charkowskim. Są ranni
Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego poinformował, że w wyniku ataku rakietowego na wieś Kiwaszariwka w rejonie kupiańskim (obwód charkowski), m.in. przy użyciu rakiety Iskander, ranne zostały trzy kobiety w wieku 73, 85 i 90 lat. Ranna została też ciężarna kobieta, 14-latek i 10-letnie dziecko - poinformował Synehubow.
Rosja straciła zachodnie inwestycje przez wojnę
Z kraju odpłynęło już 36 mld dolarów wraz z zachodnimi firmami, które opuściły rosyjski rynek.
Czytaj więcej
Zagraniczni inwestorzy, którzy opuścili Rosję po sprzedaży tam swoich przedsiębiorstw w okresie od marca 2022 do marca 2023 roku, wycofali z tego kraju około 36 miliardów dolarów, poinformowała państwowa agencja informacyjna RIA, powołując się na analizę danych rosyjskiego Banku Centralnego.
Kreml nie komentuje słów gubernatora o aneksji obwodu charkowskiego
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla, nie chciał skomentować propozycji gubernatora obwodu biełgorodzkiego, Wiaczesława Gładkowa, który zaproponował anektowanie ukraińskiego obwodu charkowskiego, co miałoby ochronić obwód biełgorodzki przed ostrzałem z terytorium Ukrainy. - To należy do kategorii kwestii związanych z prowadzeniem specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.), więc nie mogę tego skomentować - podkreślił Pieskow.
Rankiem Rosjanie ostrzelali miejscowość w rejonie synelnykowskim obwodu dniepropietrowskiego
W wyniku ostrzału, o którym informuje gubernator obwodu, Serhij Łysak, jedna osoba zginęła, a dziewięć zostało rannych. Wśród rannych jest 11-letnie dziecko.
Władimir Putin podpisał ustawę o wypowiedzeniu Traktatu o Konwencjonalnych Siłach Zbrojnych w Europie
Traktat o konwencjonalnych siłach zbrojnych w Europie to porozumienie zawarte w Paryżu 19 listopada 1990, pomiędzy państwami NATO i Układu Warszawskiego. Strony traktatu zobowiązywały się do proporcjonalnej redukcji sił konwencjonalnych w Europie. Traktat wszedł w życie 9 listopada 1992 roku.
Szczątki zestrzelonych rakiet spadają na Kijów
Mer Kijowa pisze, że w rejonie podilskim ranna została jedna osoba, którą trzeba było hospitalizować.
Eksplozje w centrum Kijowa
W stolicy Ukrainy aktywna jest obrona powietrzna.
Wiceminister obrony Ukrainy: Intensywność działań ofensywnych w Bachmucie spada
Na kierunku bachmuckim intensywność działań ofensywnych rosyjskich najeźdźców znacząco spadła, podczas gdy intensywność ostrzału artyleryjskiego nie zmniejszyła się. Regularna rosyjska armia zajmuje miejsce "Wagnerowców" - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy, Hanna Malar.
Prezydent Mołdawii chce stworzyć agencję do walki z rosyjską propagandą
Maja Sandu zapowiedziała, że Centrum Patriotyczne będzie miało "koordynować i wdrażać państwową politykę w zakresie bezpieczeństwa informacyjnego i zapewnić strategiczną komunikację, aby zidentyfikować, przeciwdziałać i walczyć z dezinformacją na poziomie krajowym". Instytucja ta ma "wzmacniać odporność społeczeństwa Mołdawii na dezinformację" i ułatwić walkę z dezinformacją, co ma na celu eliminowanie ryzyka stwarzanego przez zagrożenia hybrydowe.
Łukaszenko twierdzi, że każdy kraj, który dołączy do Związku Białorusi i Rosji, może liczyć na broń atomową
Aleksandr Łukaszenko zastrzegł, że jest to jego punkt widzenia, a nie stanowisko Rosji.
Czytaj więcej
Białoruski przywódca, Aleksandr Łukaszenko, w rozmowie dla rosyjskiej telewizji państwowej oświadczył, że każdy kraj, który dołączy do Związku Białorusi i Rosji, może liczyć na rozmieszczenie na jego terenie broni atomowej.
W nocy i rankiem Rosjanie ostrzelali pogranicze między obwodem sumskim a Rosją
Obwód sumski był ostrzeliwany przez artylerię i moździerze.
W nocnym ostrzale obwodu chmielnickiego trafiony został cel wojskowy
Informacje takie przekazuje na swoim kanale w serwisie Telegram administracja obwodu chmielnickiego. "Pięć samolotów zostało unieruchomionych" - podaje chmielnicka administracja obwodowa. W wyniku ataku doszło do pożaru składów paliw i smarów, a także magazynu z uzbrojeniem. Uszkodzony został również pas startowy.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało ponad 12,2 mln osób
Z danych podawanych przez Straż Graniczną wynika, że tylko w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 23,6 tys. osób. W tym samym czasie z Polski na Ukrainę wyjechało 28,9 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 10,413 mln osób.
Ostrzał w obwodzie zaporoskim
Gubernator obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko podał w mediach społecznościowych, że wojska rosyjskie w nocy ostrzelały teren 20 osad w regionie. Odnotowano uderzenia 93 pocisków. Nie było ofiar w ludziach, uszkodzone zostały prywatne domy.
Dwie osoby ranne w obwodzie charkowskim
Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że w ciągu minionej doby wojska rosyjskie ostrzelały tereny czterech rejonów w obwodzie. Uszkodzone zostały prywatne budynki, ranni zostali 73-letnia kobieta oraz 49-letni mężczyzna.
Od początku wojny zginęło 483 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 483 dzieci, a 986 zostało rannych.
W nocy nad Ukrainą zestrzelono 67 celów powietrznych
Obrona powietrzna Ukrainy strąciła 37 pocisków manewrujących Ch-101/555, 29 dronów-kamikadze Shahed i jeden dron rozpoznawczy - pisze na swoim profilu na Facebooku głównodowodzący armią Ukrainy, gen. Walerij Załużny. Rosjanie wystrzelili przeciwko Ukrainie 40 pocisków manewrujących Ch-101/555 i wysłali w stronę Ukrainy 35 dronów-kamikadze.
Obwód chersoński ostrzelany 61 razy w ciągu doby
Na obwód chersoński spadło w ciągu doby 300 pocisków - informuje jego gubernator, Ołeksandr Prokudin. W wyniku ostrzału ranna została jedna osoba.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 207 030 żołnierzy, 3 801 czołgów, 7 467 pojazdów opancerzonych, 3 435 zestawów artyleryjskich, 575 wyrzutni rakiet, 331 zestawów przeciwlotniczych, 313 samolotów, 298 śmigłowców, 3 054 bezzałogowe statki powietrzne, 1 056 pocisków manewrujących, 18 jednostek nawodnych, 6 207 pojazdów (w tym cystern), 453 jednostki sprzętu specjalnego.
Na Morzu Czarnym jest obecnie jeden rosyjski okręt uzbrojony w pociski Kalibr
Dowództwo Operacyjne "Południe" informuje, że na Morzu Czarnym jest obecnie sześć rosyjskich okrętów, z czego jeden jest uzbrojony w osiem pocisków Kalibr.
W nocy nad obwodem mikołajowskim zestrzelono trzy drony-kamikadze
Informacje takie przekazuje gubernator obwodu mikołajowskiego, Witalij Kim. Kim informuje też o wieczornym ostrzale Oczakowa.
Zagraniczni inwestorzy wycofali w ciągu roku 36 mld dolarów z Rosji
Między marcem 2022 a marcem 2023 roku zagraniczni inwestorzy, którzy sprzedali swoje aktywa w Rosji, wycofali z tego kraju ok. 36 mld dolarów - podaje agencja RIA, powołując się na analizę rosyjskiego Banku Centralnego.
W Odessie szczątki zniszczonego drona spadły na infrastrukturę portową
Pożar, wywołany przez szczątki drona, które spadły na port, został szybko ugaszony - informuje rzecznik odeskiej rady obwodowej, Serhij Bratczuk.
W środę do Polski przez granicę z Białorusią próbowało wedrzeć się łącznie 151 osób
Tylko część, widząc patrole, się wycofała, by później próbować ponownie.
Czytaj więcej
Reżim Łukaszenki wspierany przez Rosję ponownie się uaktywnił – ściąga cudzoziemców niemal z całego świata i pomaga im nielegalnie przedostać się do Polski. Granica z Białorusią ostatnio zaczęła być mocniej atakowana. W tym roku próbowało ją sforsować już 10 tysięcy migrantów – to ponad dwie trzecie stanu za cały ubiegły rok – wynika z danych Straży Granicznej.
Szef MSZ Słowacji: Kto mówi, że w stosunkach z Rosją możliwy jest powrót do stanu sprzed 24 lutego 2022 roku, po prostu kłamie
Jeśli Robert Fico mówi, że powrót do tamtego stanu jest możliwy, to nie gra fair - przekonuje Miroslav Wlachovský, szef MSZ Słowacji.
Czytaj więcej
Jest ryzyko, że słowacka polityka zagraniczna zmieni się po wyborach – uważa Miroslav Wlachovský, szef MSZ Słowacji.
Rozpoczęcie kontrataku utrudnia przedłużający się sezon deszczy we wschodniej i południowej Ukrainie
Zdania są jednak podzielone, czy ukraińska armia jest już gotowa do ataku. Niektóre media publikują informacje o wysyłaniu na front nieprzygotowanych ukraińskich poborowych – tak jak w armii rosyjskiej. – Kijów dostał dużo zachodniej broni, ale o wyniku walk decyduje piechota – mówi jeden z ekspertów, sugerując, że ukraińskiej armii nadal brakuje żołnierzy.
Czytaj więcej
Obie armie – rosyjska i ukraińska – pokazują oznaki wyczerpania, ale nikt nie zamierza ustępować.
Sondaż: 53,8 proc. Polaków chce odejścia Mariusza Błaszczaka ze stanowiska ministra obrony
Tylko niemal co trzeci badany (31,6 proc.) uważa, że Błaszczak powinien zachować stanowisko, a 14,6 proc. nie ma zdania.
Czytaj więcej
Ponad połowa badanych oczekuje odowołania szefa resortu obrony narodowej. Jego rezygnacji domagają się przedstawiciele opozycji.
Polska chce zbudować 300-tysięczną armię
Ile będzie kosztowało utworzenie 300-tys. armii? W MON usłyszeliśmy, że to informacja niejawna. Ale można próbować szacować. Ogółem wydatki z budżetu państwa na obronę narodową w 2022 r. wyniosły ok. 58 mld zł, z czego 14,1 mld zł to były wydatki osobowe przy liczebności armii sięgającej 163,1 tys. żołnierzy. Dodatkowo 10,5 mld zł to wydatki bieżące na utrzymanie armii. Gdyby docelowo armia miała liczyć 300 tys. osób, wydatki osobowe mogłyby wzrosnąć o ok. 12 mld zł – do 26 mld zł. To ceny stałe, bez uwzględniania np. inflacji. Jeśli zaś założyć, że wraz z większą liczbą żołnierzy proporcjonalnie rosną wydatki na utrzymanie armii, to trzeba jeszcze do tego doliczyć ok. 19 mld zł.
Czytaj więcej
Stworzenie 300-tysięcznej armii będzie kosztowało budżet państwa kilkadziesiąt miliardów złotych rocznie.
Ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 15 uderzeń na Rosjan w ciągu doby
Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Z jego komunikatu wynika, że Ukraińcy atakowali z powietrza zgrupowania rosyjskich wojsk, a także zestawy przeciwlotnicze i rakietowe. Nad Ukrainą strącono też jednego drona rozpoznawczego. Artyleria i wojska rakietowe Sił Zbrojnych Ukrainy ostrzelały w ciągu doby trzy zgrupowania Rosjan, a także zestawy przeciwlotnicze S-300 i Tor oraz jednostkę artylerii na pozycjach ogniowych i skład amunicji.
Kliczko: Kolejna trudna noc w Kijowie
Mer Kijowa podziękował obronie powietrznej za uchronienie miasta przed zniszczeniami w czasie nocnego ataku na ukraińską stolicę.
Czytaj więcej
Dobę po przeprowadzeniu w nocy z soboty na niedzielę największego ataku na Kijów z użyciem dronów-kamikadze, Rosjanie znów zaatakowali ukraińską stolicę z powietrza.
W nocy eksplozje rozlegały się w obwodzie winnickim i w Odessie
O eksplozjach w obwodzie winnickim informował jego gubernator, Serhij Borzow.
Białoruś uzasadnia rozmieszczenie na jej terenie broni atomowej wydatkami Polski na obronność
- Zachód po prostu nie zostawił Białorusi innego wyboru - stwierdził sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi, Aleksandr Wolfowicz, który zarzucił państwom Zachodu, przede wszystkim USA, złamanie obietnic złożonych Białorusi w związku z wycofaniem z terytorium tego kraju radzieckiej broni atomowej w latach 90-tych. - Wszystkie obietnice rozwiały się - dodał.
Czytaj więcej
Aleksandr Wolfowicz, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Białorusi, w wywiadzie dla telewizji ONT skomentował wzrost wydatków na obronność w Polsce.
W nocy w obwodzie lwowskim aktywna była obrona przeciwlotnicza.
O aktywności obrony przeciwlotniczej w obwodzie lwowskim informował, na swoim kanale w serwisie Telegram, gubernator obwodu lwowskiego, Maksym Kozicki.
W nocy Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na Kijów
Po północy na całej Ukrainie ogłoszono alarm powietrzny, który odwołano dopiero ok. 5 rano czasu lokalnego. W czasie alarmu Rosjanie przeprowadzili atak powietrzny na Kijów - Kijowska Miejska Administracja Wojskowa poinformowała o zniszczeniu w rejonie stolicy Ukrainy 40 celów powietrznych - pocisków manewrujących (prawdopodobnie Ch-101/555) i dronów-kamikadze. Pociski w kierunku Kijowa wystrzeliły bombowce Tu-95MS z rejonu Morza Kaspijskiego. Z komunikatu Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej wynika, że wszystkie rakiety i drony zostały zniszczone przed trafieniem w wyznaczone cele. Spadające szczątki jednego z celów uszkodziły dach budynku mieszkalnego w rejonie podilskim, jednej z dzielnic Kijowa. Nie ma informacji o ofiarach.
Republika Środkowoafrykańska wyraziła zainteresowanie umieszczeniem na jej terenie rosyjskiej bazy wojskowej
Taką deklarację złożył Leon Dodonu-Punagaza, ambasador RŚA w Federacji Rosyjskiej. Ze słów ambasadora wynika, że na terenie bazy mogłoby stacjonować od 5 do 10 tysięcy żołnierzy. - Prosiliśmy o to - stwierdził w wywiadzie dyplomata.
Siergiej Ławrow z wizytą w Kenii
Szef MSZ Rosji rozpoczął wizytę w Kenii - informuje agencja Interfax. W Nairobi Ławrow ma odbyć serię spotkań w ramach umacniania współpracy Rosji z państwami afrykańskimi.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.