Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 15 na 16 maja Rosjanie zaatakowali z powietrza Kijów.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Łukaszenko o zestrzeleniu "czterech statków powietrznych" w obwodzie briańskim w Rosji
Cytowany przez oficjalne białoruskie media państwowe Aleskander Łukaszenko powiedział, że Białoruś "musiała" zareagować po tym, gdy pod koniec ubiegłego tygodnia w rosyjskim obwodzie briańskim zestrzelono "cztery statki powietrzne".
Czytaj więcej
Po wydarzeniach w obwodzie briańskim w Rosji białoruscy żołnierze zostali postawieni w stan gotowości - poinformował Aleksander Łukaszenko, który po raz pierwszy od tygodnia pojawił się publicznie.
Doniesienia o korupcji w Sądzie Najwyższym Ukrainy
O sprawie poinformowała ukraińska Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna.
Czytaj więcej
Służby antykorupcyjne Ukrainy ujawniły korupcję na dużą skalę w tamtejszym Sądzie Najwyższym. Chodzi o pobierania korzyści przez kierownictwo i sędziów - informuje Ukrinform. Według RBK-Ukraina, w aferę ma być zamieszany prezes SN Wsiewołod Kniaziew.
Czerewaty o postępach wojsk ukraińskich w rejonie Bachmutu
- W ciągu ostatnich dwóch dni wojska ukraińskie poczyniły różne postępy: od 350 metrów do 2 kilometrów, ale wróg stawia zaciekły opór - powiedział Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy, odnosząc się do walk w rejonie Bachmutu. Dodał, że Rosjanie przeprowadzają także działania ofensywne.
- W ciągu tego dnia na kierunku Bachmutu doszło do 34 starć, nieprzyjaciel ostrzeliwał nasze pozycje 479 razy z różnych systemów i artylerii, miały miejsce cztery ataki z powietrza - przekazał.
Cztery osoby ranne w obwodzie dniepropietrowskim, wśród poszkodowanych nastolatka
Wojska rosyjskie ostrzelały dziś rejon nikopolski w obwodzie dniepropietrowskim. Szef władz lokalnych Mykoła Łukaszuk podał, że ranne zostały trzy osoby dorosłe i 14-latka.
Eksplozja miny. Nastolatek poważnie ranny
W jednej z wsi w rejonie wełykoołeksandriwskim w obwodzie chersońskim 17-latek został poważnie ranny w wyniku eksplozji materiałów wybuchowych pozostawionych przez rosyjskie wojsko - podały lokalne władze.
Bachmutem wstrząsają ostrzały artyleryjskie. I intrygi
Powołując się na amerykańskie dokumenty ujawnione w internecie, "Washington Post" twierdzi, że były kryminalista, a obecnie milioner Jewgienij Prigożyn proponował ukraińskiemu dowództwu przekazanie danych o pozycjach rosyjskiej armii w zamian za oddanie mu miasta. Ambitny i pozbawiony skrupułów Prigożyn gwałtownie wszystkiemu zaprzeczył.
Czytaj więcej
Prezydent Zełenski podczas tournée po Europie zbiera obietnice bardzo dużej pomocy wojskowej. Na froncie trwa zajadła walka.
Stanowisko premiera Morawieckiego ws. ambasadora Rosji
Szef polskiego rządu był pytany, czy ambasador Rosji Siergiej Andriejew "ma pozostać" w Polsce.
Czytaj więcej
- Ostatnio na skutek wreszcie skutecznych działań został odebrany jeden z budynków Federacji Rosyjskiej na terenie Warszawy i będziemy pracowali nad kolejnymi - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Polsat News.
Macron o szkoleniu ukraińskich pilotów
- Otworzyliśmy drzwi do szkolenia pilotów myśliwców - powiedział w rozmowie z TF1 prezydent Francji Emmanuel Macron, który w niedzielę w Paryżu przyjął prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. - Szkolenie może się rozpocząć od razu - zadeklarował.
Macron zapowiedział, że Francja nie dostarczy Kijowowi broni, która umożliwiłaby Ukrainie dosięgnięcie celów na terenie Rosji.
Stoltenberg: Wspieranie Ukrainy zadaniem NATO
- Najpilniejszym zadaniem jest teraz zapewnienie, że Ukraina zwycięży - że prezydent (Rosji Władimir - red.) Putin nie wygra tej wojny - powiedział w Kopenhadze sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Dodał, że zasadniczo zadaniem NATO jest wspieranie Ukrainy, tak jak państwa członkowskie Sojuszu robią to od ponad roku, ale także zapobieżenie eskalacji wojny poza terytorium Ukrainy.
WHO zamknie biuro w Moskwie
Podczas odbywającej się w trybie zdalnym sesji europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia zdecydowano, że wyspecjalizowane biuro WHO w Moskwie zostanie zamknięte, a jego prace zostaną przeniesione do Danii. Decyzja ma związek z apelami o zamknięcie biura w stolic Rosji z powodu rosyjskiej inwazji na Ukrainę.
Skokowy wzrost wydatków Rosji na sektor wojskowy
W styczniu i lutym Rosja wydała 2 biliony rubli (107 mld zł) na obronność, co oznacza wzrost o 282 proc. w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku - wynika z danych podanych przez agencję Reutera. W ubiegłym tygodniu podano, że deficyt Rosji w ciągu czterech miesięcy tego roku wyniósł 3,4 bln rubli - w 2022 r. w rosyjskim budżecie w tym samym okresie była nadwyżka w wysokości 1,2 bln rubli.
Działania ukraińskiego lotnictwa
W ciągu ostatniej doby Siły Powietrzne Ukrainy przeprowadziły siedem uderzeń na miejsca koncentracji siły żywej i sprzętu wojskowego wroga - podało ukraińskie dowództwo.
USA wysłały 31 abramsów do Niemiec. Będą się na nich szkolić Ukraińcy
Rzecznik Pentagonu Patrick Ryder potwierdził dostawę 31 czołgów Abrams do Niemiec w celu szkolenia ukraińskiej armii. Dodał, że Ukraińcy na szkolenie przybędą w ciągu "najbliższych kilku tygodni".
Trwają walki w obwodzie donieckim
Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie wciąż koncentrują główne wysiłki swoich wojsk na walkach w rejonie Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w obwodzie donieckim. Na tych kierunkach doszło do 37 starć. "Trwają ciężkie walki w miastach Bachmut i Marjinka" - podała strona ukraińska.
Ukraińskie dowództwo o działaniach wojsk rosyjskich
W poniedziałek rosyjskie wojska za pomocą systemu S-300 przeprowadziły dwa ataki rakietowe na Konstantynówkę w obwodzie donieckim - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosjanie przeprowadzili także 38 uderzeń z powietrza oraz ponad 25 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet na cele na Ukrainie. "Zagrożenie atakami rakietowymi na całym terenie Ukrainy pozostaje wysokie" - czytamy.
Zełenski: Jest większe poparcie dla członkostwa Ukrainy w UE
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podsumował w mediach społecznościowych swe ostatnie podróże zagraniczne - wizyty we Włoszech, w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii. "Wracamy do domu z nowymi pakietami obronnymi" - oświadczył, wspominając o "potężnej" broni dla ukraińskich Sił Zbrojnych.
"Nasza formuła pokojowa była omawiana na wszystkich spotkaniach, (...) jest większe poparcie dla naszego przystąpienia do UE" - dodał Zełenski.
Alarm powietrzny na całej Ukrainie
We wszystkich obwodach Ukrainy tuż przed godz. 19:00 polskiego czasu ogłoszony został alarm powietrzny. Alarm został wprowadzony prawdopodobnie w związku z poderwaniem z białoruskiego lotniska rosyjskiego MiG-a-31, uzbrojonego w rakiety Kindżał.
Ukraińskie dowództwo donosi o zestrzeleniu 4 rosyjskich dronów
W obwodzie chersońskim zestrzelone zostały cztery rosyjskie bezzałogowe statki powietrzne, w tym dwa typu Orłan-10 - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe".
Kułeba zapowiada podróż do Afryki
Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że "wkrótce" uda się z wizytą do krajów afrykańskich, by promować "pokojową formułę prezydenta Zełenskiego". - Musimy otwierać nowe horyzonty dla ukraińskiej dyplomacji, państwa, biznesu i obywateli - oświadczył w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych.
Ukraińskie wojsko: Większa liczba ataków Rosjan na kierunku południowym
W ciągu poprzedniej doby nasiliła się intensywność rosyjskiego ostrzału na kierunku południowym - podało ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" informując, że odnotowano w sumie 97 ostrzałów i ok. 440 pocisków. "W wyniku ostrzału jeden cywil zginął, a drugi został ranny; dwóch policjantów zostało rannych" - czytamy.
Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu: Wróg przechodzi do obrony
- Jeżeli mówimy ogólnie, to na całej linii frontu wróg przechodzi do obrony. Jeśli (Rosjanie - red.) nie mają wystarczających zdolności, zasobów i rezerw, aby powtórzyć działania ofensywne na dużą skalę, to przygotowują się do obrony. I to poważny czynnik, który z pewnością ukraińskie dowództwo bierze pod uwagę, przygotowując i realizując deokupację ukraińskich terytoriów - powiedział na konferencji prasowej Andrij Jusow, przedstawiciel Głównego Zarządu Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy, cytowany przez Ukrinform.
Rosja poderwała Su-27 do dwóch samolotów NATO
Rosyjski myśliwiec Su-27 został poderwany w powietrze w związku ze "zbliżaniem się" do granicy z Rosją niemieckiego samolotu rozpoznawczego P-3C oraz francuskiego Breguet Atlantic - przekazało Ministerstwo Obrony Rosji. Do zdarzenia doszło w poniedziałek nad Morzem Bałtyckim. NATO nie skomentowało na razie tych doniesień, ale sami Rosjanie zaznaczyli, że nie doszło do naruszenia granic.
Zagraniczni najemnicy dostaną rosyjskie obywatelstwo
Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret o uproszczonej procedurze uzyskiwania rosyjskiego obywatelstwa przez cudzoziemców walczących na Ukrainie po stronie Rosji.
Czytaj więcej
Zagraniczni najemnicy, którzy zaciągnęli się do armii, by zabijać Ukraińców i niszczyć Ukrainę, dostaną rosyjskie obywatelstwo według uproszczonej procedury. Warunkiem jest kontrakt podpisany z wojskiem najmniej na rok i pół roku spędzone w okopach.
Tajemniczy wybuch w Ługańsku. Są poszkodowani
Szef okupacyjnych władz, informując o eksplozji, nie obarczył odpowiedzialnością strony ukraińskiej.
Czytaj więcej
Siedem osób - w tym pełniący obowiązki szefa MSW samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej Igor Kornet - zostało rannych w wybuchu w Ługańsku.
Znana niemiecka firma wygrała sprawę przed rosyjskim sądem
Puma SE, niemiecka firma produkujące obuwie i odzież sportową, wygrała przed sądem arbitrażowym w Moskwie sprawę o bezprawne używanie domeny puma.ru przez spółkę z Seszeli. Obecnie pod tym adresem znajduje się "strona o pumach" ze szczątkowymi informacjami o tych zwierzętach.
Według rządowej agencji Rospatent pierwszy znak towarowy - nazwę - Puma zarejestrowała w ZSRR w 1977 r., drugi - logo z sylwetką zwierzęcia – w 1985 r. Pozwana spółka specjalizuje się cybersquattingu - kupowaniu domen internetowych w celu ich odsprzedawania po zawyżonej cenie.
Wybuch u fryzjera w Ługańsku. Są poszkodowani
Siedem osób - w tym pełniący obowiązki szefa MSW samozwańczej Ługańskiej Republiku Ludowej Igor Kornet - zostało rannych w wybuchu w Ługańsku. Poinformował o tym szef okupacyjnych władz Leonid Pasiecznik. Cztery osoby, w tym Kornet, są w ciężkim stanie.
Do eksplozji doszło w zakładzie fryzjerskim, znajdującym się obok budynku miejscowej telewizji i 500 metrów budynków rządowych. Na miejscu pracują wysłannicy Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej. Okoliczności zdarzenia nie są znane, ale rosyjskie źródła nie mówią, by miał to być efekt ukraińskiego ostrzału.
Korytarz zbożowy może przestać istnieć
Negocjacje utknęły w ślepym zaułku i nie są planowane żadne dodatkowe spotkania w celu przedłużenia umowy zbożowej.
Czytaj więcej
Kijów obawia się, że umowa o bezpiecznym eksporcie ukraińskiego zboża wygaśnie 18 maja. Negocjacje utknęły w ślepym zaułku i nie są planowane żadne dodatkowe spotkania w celu przedłużenia umowy zbożowej.
Ostrzał w obwodzie charkowskim
Szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że wojska rosyjskie ostrzelały jedną z wsi w rejonie kupiańskim. W wyniku ostrzały dwie osoby cywilne zginęły, a jedna została ranna.
Wielka Brytania nie planuje przekazywać myśliwców Ukrainie, bo nie ma F-16
Sekretarz prasowy brytyjskiego premiera, Rishiego Sunaka oświadczył, że Wielka Brytania nie zamierza przekazywać myśliwców Ukrainie, ponieważ Ukraińcy zdecydowali się szkolić swoich pilotów na myśliwcach F-16, a brytyjskie Siły Powietrzne nie mają takich maszyn.
Szef MSW władz okupacyjnych tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej ranny w eksplozji w centrum okupowanego Ługańska
Ihor Kornet, szef MSW władz tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej, samozwańczej republiki, nieuznawanej przez społeczność międzynarodową, która istnieje na terenie ukraińskiego obwodu ługańskiego, został ranny w eksplozji do jakiej doszło 15 maja w centrum Ługańska - informuje Interfax. Tzw. Ługańska Republika Ludowa została jesienią 2022 roku nielegalnie anektowana przez Rosję.
Rosjanie przekonują, że strącili brytyjski pocisk dalekiego zasięgu
O zestrzeleniu pocisku Storm Shadow informuje rosyjskie Ministerstwo Obrony.
Czytaj więcej
Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w poniedziałek, że wojsko zestrzeliło pierwszą rakietę dalekiego zasięgu Storm Shadow. Wielka Brytania w ubiegłym tygodniu oficjalnie potwierdziła, że sprzęt trafił na wyposażenie ukraińskiej armii.
Ukraińskie zboże zalewa Słowację i Węgry
Na małe rynki Słowacji i Węgier trafiły wielkie ilości zboża. Na Słowacji sięgnęły nawet równowartości 17 proc. rocznej własnej produkcji.
Czytaj więcej
Na małe rynki Słowacji i Węgier trafiły wielkie ilości zboża. Na Słowacji sięgnęły nawet równowartości 17 proc. rocznej własnej produkcji.
15 lat więzienia dla zmobilizowanych Rosjan, którzy dołączą do Grupy Wagnera
Członek Dumy Państwowej ostrzegł Rosjan, którzy walczą na Ukrainie, przed konsekwencjami dołączenia do firmy Jewgienija Prigożyna.
Czytaj więcej
Rosyjscy zmobilizowani mężczyźni trafią do więzienia na 15 lat za przejście do Grupy Wagnera - zapowiedział deputowany Dumy Państwowej, generał broni Wiktor Sobolew.
Ukraiński wywiad wojskowy o spadających rosyjskich śmigłowcach i samolotach: Piloci mogli palić
Andrij Jusow, przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego, na antenie ukraińskiej telewizji był pytany o to, kto stoi za katastrofami dwóch śmigłowców Mi-8 i dwóch samolotów (Su-34 i Su-35), które rozbiły się 13 maja w obwodzie briańskim. - Po pierwsze Putin, kiedy rozpoczął pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Gdyby nie doszło do inwazji, samoloty i śmigłowce by nie spadły. Możemy znów mówić o naruszeniach zasad bezpieczeństwa przeciwpożarowego, o paleniu - może tym razem palili w śmigłowcach... Są oficjalne oświadczenia, że rosyjska obrona przeciwlotnicza za to odpowiada - stwierdził Jusow.
Eksplozja w centrum okupowanego Ługańska
Leonid Pasecznik, szef władz okupacyjnych w okupowanym przez Rosjan obwodzie ługańskim, poinformował, że w centrum miasta doszło do eksplozji, która miała pociągnąć za sobą ofiary. Kilka godzin wcześniej Pasecznik informował o ostrzale Ługańska przez Ukraińców.
Stan zdrowia Łukaszenki „nie jest krytyczny” - twierdzi białoruski opozycjonista, Paweł Łatuszka
Łatuszka przekonuje jednocześnie, że białoruska opozycja demokratyczna ma plan na wypadek śmierci dyktatora. - Mamy plan mobilizacji. Opracowaliśmy też algorytm działań zarówno na Białorusi, jak i poza jej granicami. Problemem będzie grupa Łukaszenki, która będzie walczyła o utrzymanie władzy, by nie ponieść odpowiedzialności za popełnione przestępstwa. Problemem drugim jest Rosja, która będzie dążyła do przejęcia kontroli nad Białorusią - mówi.
Czytaj więcej
Dyktator od tygodnia nie pokazuje się publicznie. Opozycja demokratyczna przekonuje, że będzie walczyć z Kremlem o władzę w Mińsku.
Morawiecki: Nie ma żadnego konfliktu na linii MON-wojsko
Jeśli były rozbieżności zmian to zostały one już wyjaśnione, albo zostaną wkrótce wyjaśnione - przekonywał na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.
Czytaj więcej
- Niestety mamy wojnę za naszą wschodnią granicą - w ten sposób premier Mateusz Morawiecki odpowiedział na pytanie czy w związku z incydentem z rosyjską rakietą, która spadła w grudniu pod Bydgoszczą, a została znaleziona w kwietniu przez przypadkową osobę, zamierza odwołać ze stanowiska wicepremiera i ministra obrony, Mariusza Błaszczaka.
Rosja podała swoje szacunki na temat ukraińskich strat
Gen. Igor Konaszenkow, rzecznik rosyjskiego Ministerstwa Obrony poinformował, że Ukraińcy mieli od 24 lutego 2022 roku stracić 425 samolotów, 233 śmigłowce, 4 156 dronów, 421 zestawów przeciwlotniczych, 9 169 czołgów i pojazdów opancerzonych, 1 100 wyrzutni rakiet, 4 821 zestawów artyleryjskich i moździerzy i 10 214 pojazdów wojskowych. Resort obrony Rosji twierdzi też, że udało mu się strącić pocisk Storm Shadow - takie pociski dalekiego zasięgu (do 250 km) powietrze-ziemia Wielka Brytania miała niedawno przekazać Ukrainie.
Wołodymyr Zełenski i Rishi Sunak rozmawiali o budowie koalicji na rzecz przekazania Ukrainie zachodnich myśliwców
Zełenski, po rozmowach w rezydencji Chequers mówił, że wraz z brytyjskim premierem chcą stworzyć "koalicję myśliwcową". - Sądzę, że w krótkim czasie coś o tym usłyszycie. Sądze, że będą to bardzo ważne decyzje, ale musimy jeszcze trochę nad tym popracować - dodał.
Do Moskwy przybyła delegacja wojskowa z RPA
Delegacja wojskowa z RPA, na czele z dowódcą wojsk lądowych, gen. Lawrencem Mbathą, przybyła do Moskwy, by rozmawiać o dwustronnej współpracy wojskowej między Rosją a RPA.
Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Północ" pokazuje jak ukraińscy artylerzyści ostrzelali pozycję rosyjskich moździerzy
Ostrzał, przeprowadzony przez 26. Brygadę Artylerii, miał miejsce w rejonie Bachmutu.
Cichanouska reaguje na plotki dotyczące złego stanu zdrowia Łukaszenki
"Jest wiele plotek na temat stanu zdrowia (Aleksandra) Łukaszenki. Dla nas oznacza to tylko jedno: powinniśmy być dobrze przygotowani na każdy scenariusz. Aby przywrócić Białoruś na ścieżkę demokracji i przeciwstawić się ingerencji Rosji (w sprawy Białorusi)" - napisała na Twitterze liderka białoruskiej opozycji.
NEXTA: Eksplozja w Moskwie
Białoruska niezależna telewizja NEXTA informuje, że w Moskwie w supermarkecie sieci Perekrestok doszło do silnej eksplozji.
Cztery ofiary ataku rakietowego Rosji na szpital w Awdijiwce
Gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował, że w poniedziałek Rosja przeprowadziła atak rakietowy na Awdijiwkę, w czasie którego trafiony został budynek tamtejszego szpitala. W ataku zginąć miały cztery osoby. Kyryłenko wezwał mieszkańców Awdijiwki, którzy wciąż przebywają w mieście, do jak najszybszej ewakuacji. "Każdy dzień spędzony w obwodzie donieckim zwiększa groźbę stania się ofiarą rosyjskiej agresji" - napisał.
Pierwsze wyrzutnie HIMARS trafiają do polskiej armii
Pierwsze pozyskane w USA wyrzutnie rakiet trafią do żołnierzy 1. Brygady Artylerii wchodzącej w skład 16. Dywizji Zmechanizowanej.
Władimir Putin w poniedziałek spotka się z członkami Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej
Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla poinformował, że w poniedziałek prezydent Rosji, Władimir Putin, weźmie udział w posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, przyjmie też rosyjską komisarz ds. praw obywatelskich, Tatianę Moskalkową.
Były szef Sztabu Generalnego Wielkiej Brytanii uważa, że w wyniku kontrofensywy Ukrainy rosyjska armia może pójść w rozsypkę
- Jeśli Rosjanom uda się zadać decydujące ciosy, jest szansa, że morale rosyjskich żołnierzy załamie się, a rosyjska armia pójdzie w rozsypkę w sposób, jaki widzieliśmy pod Charkowem we wrześniu ubiegłego roku - ocenił były szef Sztabu Generalnego Wielkiej Brytanii, sir Richard Dannatt, nawiązując do poprzedniej dużej ukraińskiej kontrofensywy.
Czytaj więcej
Jedna kontrofensywa Ukrainy może nie wystarczyć, by przynieść pożądane przez Kijów rezultaty - uważa były zastępca naczelnego dowódcy sił NATO w Europie, emerytowany brytyjski generał Richard Shirreff.
Pytano Zełenskiego o kontakty wywiadu z Prigożynem. Fragment rozmowy usunięto
W wywiadzie dla "Washington Post" Wołodymyr Zełenski zarzucał dziennikarzom, że publikują informacje, które nie pomagają Ukrainie. - Czy waszym celem jest pomoc Rosji? W takim razie mamy różne cele - pytał dziennikarzy.
Czytaj więcej
Dziennik "Washington Post" usunął z wywiadu z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim część dotyczącą kontaktów założyciela Grupy Wagnera C Jewgienija Prigożyna z wywiadem obronnym Ukrainy.
W internecie opublikowano nagranie z ulic zniszczonego w wyniku wielomiesięcznych walk Bachmutu
Hołownia i Kosiniak-Kamysz: Mariusz Błaszczak powinien podać się do dymisji
- Zobaczcie jak Polska jest bezpieczna. Co jeszcze musi wlecieć w polską przestrzeń powietrzną, aby Błaszczak podał się do dymisji? Bombowiec strategiczny, który doleci do Świnoujścia? - pytał na konferencji prasowej Szymon Hołownia, który - podobnie jak prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz - przekonuje, że wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak powinien podać się do dymisji.
Czytaj więcej
- Minister Mariusz Błaszczak nie powinien być ministrem obrony narodowej ani przez godzinę dłużej - oświadczył lider Polski 2050, Szymon Hołownia, w czasie wspólnej konferencji prasowej z prezesem PSL, Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.
Przydacz: Rosja nie jest gotowa do rozmów pokojowych
Marcin Przydacz zapytany został w RMF FM o zaplanowaną na wtorek wizytę w Europie specjalnego wysłannika chińskiego rządu Li Huia, który ma z partnerami europejskimi rozmawiać na temat pokoju w Ukrainie. Zdaniem szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej „za wcześnie za rozmowy pokojowe”. - Myślę, że na tym etapie rozmowy pokojowe byłyby przedwczesne, bowiem Rosja nie jest gotowa do jakiegokolwiek pokojowego podejścia. Rosja ciągle prowadzi agresywną politykę - ocenił.
Czytaj więcej
Pan prezydent będzie dziś rozmawiał z sekretarzem generalnym NATO, jesteśmy też w kontakcie z naszymi amerykańskimi sojusznikami. Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której – jeżeli w sposób pewny zostanie stwierdzone, co się tak naprawdę wydarzyło – żebyśmy nie zareagowali także i dyplomatycznie na odcinku wschodnim - powiedział w RMF FM szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz, mówiąc o rosyjskiej rakiecie, którą znaleziono w lesie pod Bydgoszczą.
Zełenski apeluje o "pozytywną decyzję" ws. członkostwa Ukrainy w NATO
W wystąpieniu skierowanym do uczestników szczytu demokracji w Kopenhadze prezydent Ukrainy oświadczył, że taką decyzję "warto byłoby podjąć na lipcowym szczycie" NATO w Wilnie.
Rishi Sunak powitał Zełenskiego w Wielkiej Brytanii
Sunak zamieścił na Twitterze zdjęcie z powitania Zełenskiego, który przyleciał śmigłowcem do rezydencji Chequers.
KE przewiduje, że w 2023 roku gospodarka Rosji skurczy się o 0,9 proc.
Wcześniej Komisja Europejska spodziewała się spadku PKB Rosji o 3,2 proc. W 2024 roku, według prognoz KE, PKB Rosji wzrośnie o 1,3 proc.
W Palermo nadano nazwę Ukrainy jednemu z placów
O tym, że na mapie Palermo pojawił się 12 maja Plac Ukrainy informuje Konsulat Generalny Ukrainy w Neapolu.
Okupowany Ługańsk ostrzelany ok. 8 rano czasu moskiewskiego
Leonid Pasecznik, szef okupacyjnych władz obwodu ługańskiego, poinformował w swoich mediach społecznościowych o ostrzelaniu przez Ukrainę Wyższej Szkoły Nawigatorów Lotniczych w okupowanym Ługańsku. Był to - jak zauważa rosyjski Interfax - trzeci ostrzał Ługańska w ciągu ostatnich kilku dni.
Naruszona obrona powietrzna Rosji. Dowódcy mają problem
Moskwa najprawdopodobniej staje się coraz bardziej zaniepokojona tym, że jej kluczowe węzły amunicyjne są zagrożone - informuje wywiad wojskowy Wielkiej Brytanii.
Czytaj więcej
Rosyjskie dowództwo jest coraz bardziej zaniepokojone tym, że system obrony powietrznej nie jest w stanie przechwycić dronów atakujących cele w kraju.
Komitet protestacyjny w Dorohusku porozumiał się z wojewodą i z końcem 14 maja zawiesił blokadę przejścia
W Koroszczynie policja odblokowała terminal.
Czytaj więcej
Komitet protestacyjny w Dorohusku porozumiał się z wojewodą i z końcem 14 maja zawiesił blokadę przejścia. W Koroszczynie policja odblokowała terminal.
Od początku wojny na Ukrainie w wyniku działań wojennych zginęło 481 dzieci
Informacje takie podaje prokuratura generalna Ukrainy. Z przekazywanych przez prokuraturę informacji wynika też, że rannych w wyniku działań wojennych zostało 973 dzieci. 14 maja w wyniku ostrzału miejscowości Kurachowo, w obwodzie donieckim, ranny został 17-letni chłopiec. Tego samego dnia 6-letnia dziewczynka została ranna w wyniku ostrzelania miejscowości Prymorśk, w obwodzie zaporoskim.
Dwie eksplozje w okupowanej przez Rosję części obwodu ługańskiego
Jak podaje Roman Własenko, stojący na czele administracji wojskowej rejonu siewierodonieckiego eksplozje są prawdopodobnie wynikiem działań partyzantów. - To nie drony, ani rakiety, a więc prawdopodobnie robota partyzantów - stwierdził Własenko.
Ukraina otrzyma od Brytyjczyków drony szturmowe dalekiego zasięgu
O nowym pakiecie sprzętu dla Ukrainy informuje brytyjski rząd przed spotkaniem premiera Rishiego Sunaka z Wołodymyrem Zełenskim.
Czytaj więcej
Ukraińska armia otrzyma od Wielkiej Brytanii setki dronów szturmowych, których zasięg przekracza 200 kilometrów. W poniedziałek dojdzie w Londynie do spotkania prezydenta Wołodymyra Zełenskiego z premierem Rishi Sunakiem.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku z Ukrainy do Polski wjechało 11,869 mln osób
Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu ostatniej doby do Polski z Ukrainy wjechało 23,2 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 26,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 10,071 mln osób.
Nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy z Paryża
Ukraińcy otrzymają pojazdy opancerzone i lekkie czołgi.
Czytaj więcej
W najbliższych tygodniach Francja przekaże kilku ukraińskim batalionom dziesiątki pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów, w tym AMX-10RC.
Zełenski spotka się z premierem Wielkiej Brytanii
Prezydent Ukrainy przybędzie dziś do Londynu.
Syrski: Obrona Bachmutu trwa, a ostatnie dni pokazały, że Ukraina może posuwać się naprzód
- Posuwanie się naszych wojsk wzdłuż odcinka Bachmut - to pierwsza udana operacja ofensywna w obronie miasta - powiedział dowódca ukraińskich sił lądowych gen. płk Ołeksandr Syrski.
- Ostatnie dni pokazały, że możemy iść do przodu i eliminować wroga nawet w tak ekstremalnie trudnych warunkach. Obrona Bachmutu jest kontynuowana. Wszystkie niezbędne decyzje dotyczące obrony zostały podjęte - dodał.
Były szef Sztabu Generalnego: MON nie wiedział? Mało prawdopodobne
- Taki obiekt nie może pozostać bez nadzoru. Rakieta mogła być z głowicą bojową, która nie wybuchła. Stanowiłaby poważne niebezpieczeństwo. Dlaczego poszukiwania przerwano lub prowadzono je na tak mikroskalę, to jest dla mnie niezrozumiałe - mówi generał Mieczysław Cieniuch
Czytaj więcej
- Być może na piśmie takiego meldunku nie było, ale nie chce mi się wierzyć, że minister o tym nie miał pojęcia - mówi o naruszeniu polskiej przestrzeni powietrznej generał Mieczysław Cieniuch, były szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego i były ambasador w Turcji.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 199 460 żołnierzy, 3 759 czołgów, 7 336 pojazdów opancerzonych, 3 137 zestawów artyleryjskich, 562 wyrzutnie rakiet, 316 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 720 bezzałogowych statków powietrznych, 973 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 6 034 pojazdy (w tym cysterny), 407 jednostek sprzętu specjalnego.
W ciągu doby nad Ukrainą zestrzelono dwa rosyjskie drony rozpoznawcze Orlan-10
Informacje takie przekazuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraiński Sztab informuje, że w ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 17 uderzeń na zgrupowania wojsk i sprzętu wroga.
Li Hui, przedstawiciel MSZ Chin, ma rozpocząć podróż po Europie od wizyty na Ukrainie
Li będzie najwyższej rangi przedstawicielem chińskiej administracji, który odwiedzi Ukrainę po 24 lutego 2022 roku, gdy Rosja rozpoczęła swoją agresję przeciwko sąsiadowi.
Czytaj więcej
Li Hui, specjalny przedstawiciel MSZ Chin ds. stosunków euroazjatyckich, a także były ambasador w Rosji, rozpoczyna 15 maja podróż po Europie w czasie której ma rozmawiać o "politycznym rozwiązaniu kryzysu na Ukrainie" - podaje chiński MSZ.
Norwegia chce wyszkolić w tym roku 3 200 ukraińskich żołnierzy
Informacje takie przekazuje na swoim profilu na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
Siemoniak: Nie wyobrażam sobie dalszej współpracy ministra Błaszczaka z czołowymi dowódcami
Jeden kwestionuje jego prawdomówność, a drugi jest atakowany przez Błaszczaka jako ktoś, kto się kompletnie nie nadaje do swojej roli. Tę sytuację musi ktoś przeciąć i muszą to zrobić prezydent z premierem - mówi były minister obrony w rozmowie z Jackiem Nizinkiewiczem.
Czytaj więcej
Premier uruchomił lawinę, mówiąc, że nie wiedział o rakiecie. Szefa MON pod ścianą stawia również prezydent – uważa Tomasz Siemoniak, PO, były szef MON.
Ukraińska armia cały czas szykuje się do kontrataku
Na froncie po rosyjskiej stronie panuje duży niepokój z powodu tego zapowiadanego od dawna natarcia. Zamienił się on w prawdziwą panikę, gdy w piątek rosyjscy blogerzy wojskowi zaczęli przekazywać informacje o ukraińskich atakach: od koncentracji kutrów desantowych na Dnieprze, poprzez ostrzał pociskami z bronią chemiczną rosyjskich pozycji w stepach zaporoskich, po ruch ukraińskich kolumn pancernych z Charkowa w stronę ukraińskiej granicy.
Czytaj więcej
Ukraiński przywódca odwiedza ważne stolice europejskie. A Rosja boi się ataku.
W ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 11 ataków rakietowych na Ukrainę
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 11 ataków rakietowych, w tym na Charków, Konstantynówkę i Złoczów. Ponadto Rosjanie przeprowadzili 41 ataków powietrznych i 74 ostrzały celów na Ukrainie.
Łukaszenko nie pojawił się publicznie od 9 maja
Według opozycyjnego Euroradia Łukaszenko został przyjęty w sobotę do kliniki dla przedstawicieli władz Białorusi w Mińsku. O spekulacjach na temat stanu zdrowia Łukaszenki pisze rosyjski dziennik "Kommiersant", cytując Euroradio, a także wypowiedź rosyjskiego parlamentarzysty, Konstantyna Zatulina, który stwierdził, że "(Łukaszenko) po prostu zachorował - i zapewne potrzebuje odpoczynku".
Czytaj więcej
Premier Białorusi, Raman Hałouczenka, zastąpił przywódcę Białorusi, Aleksandra Łukaszenkę, w czasie niedzielnych uroczystości w Mińsku, co wywołało kolejną falę spekulacji na temat stanu zdrowia białoruskiego dyktatora.
Państwa grupy G7 mają w czasie szczytu w Hiroszimie zaostrzyć sankcje wobec Rosji
Na szczycie G7 w Hiroszimie ma wystąpić prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski. Na razie nie wiadomo czy uda się on do Japonii, czy połączy się ze szczytem za pośrednictwem wideołącza.
Czytaj więcej
Przywódcy państw grupy G7 zamierzają, w czasie szczytu w Japonii, który odbędzie się 19-21 maja, zaostrzyć sankcje wobec Rosji, uderzając w rosyjski sektor energetyczny i eksport wspierający rosyjski wysiłek wojenny - podaje Reuters powołując się na osoby znające szczegóły negocjacji w tej sprawie.
"Washington Post": Prigożyn utrzymuje kontakty z wywiadem wojskowym Ukrainy
Według jednego z dokumentów, ujawnionych w ramach wycieku tajnych dokumentów Pentagonu, Jewgienij Prigożyn miał - w trakcie jednego z kontaktów z ukraińskim wywiadem wojskowym - przekonywać, iż rosyjska armia ma problemy z dostawami amunicji i doradzać, by Ukraińcy nacierali w stronę granic nielegalnie anektowanego w 2014 roku przez Rosję Krymu ponieważ, jak twierdził, morale rosyjskich żołnierzy jest niskie.
Czytaj więcej
Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera miał oświadczyć, że przekaże ukraińskiej armii pozycje rosyjskich wojsk, jeśli Ukraińcy wycofają swoje siły z Bachmutu - wynika z dokumentów ujawnionych w ramach wycieku niejawnych dokumentów Pentagonu. O sprawie pisze "Washington Post".
W niedzielę w okupowanym przez Rosjan Sewastopolu słychać było eksplozje
Informacje o eksplozjach pojawiły się na lokalnych kanałach w serwisie Telegram. Michaił Razwożajew, szef okupacyjnych władz Sewastopola tłumaczył, że odgłosy eksplozji związane są z ćwiczeniami wojsk Floty Czarnomorskiej.
Do Europy zmierza specjalny przedstawiciel MSZ Chin
Od 15 maja Li Hui będzie podróżował po Europie - odwiedzi Rosję, Ukrainę i państwa europejskie, aby omawiać z nimi kwestię "uregulowania sytuacji wokół Ukrainy" - poinformował rzecznik chińskiego MSZ, Wang Wenbin. Li Hui odwiedzi m.in. Polskę.
W poniedziałek wizytę w Moskwie rozpocznie szef MSZ Białorusi
Siarhiej Alejnik będzie przebywał w Rosji w dniach 15-18 maja. Podczas wizyty szef białoruskiej dyplomacji będzie rozmawiał m.in. o koordynacji działań Rosji i Białorusi w zakresie polityki zagranicznej - zapowiedziała rzeczniczka MSZ Rosji, Maria Zacharowa.
Rosyjski ambasador na Słowacji: Bratysława niszczy relacje z Moskwą
Igor Bratczikow, rosyjski ambasador na Słowacji, w rozmowie z dziennikiem "Izwiestia" stwierdził, że Bratysława przyjęła kurs na zniszczenie relacji z Moskwą. Słowacja, jak dodał, bierze aktywny udział w zbrojeniu Ukrainy, z którą Rosja od 24 lutego 2022 roku prowadzi wojnę. - Niestety obecne kierownictwo Słowacji, niemal natychmiast po dojściu do władzy, przyjęło kurs na zniszczenie naszych relacji, a w ciągu ostatniego roku zerwało wszelkie więzi między agencjami rządowymi, zakazało kontaktów na polu nauki i kultury. Jest oczywiste, że cała ta kampania, która jest w sprzeczności z prawdziwymi interesami narodowymi Słowaków, jest kontrolowana z zagranicy - powiedział Bratczikow. Ambasador odnotował też, że Słowacja uzbraja ukraińską armię - w tym kontekście wymienił przekazane Ukrainie przez Słowację myśliwce MiG-29, zestawy przeciwlotnicze S-300, a także poradzieckie bojowe wozy piechoty i śmigłowce.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
Trwa 445. doba inwazji Rosji na Ukrainę. W sobotę Rosjanie stracili dwa myśliwce i dwa śmigłowce wojskowe. Nie jest jasne, czy to efekt działania ukraińskich dywersantów, wyposażonych w przenośne zestawy rakietowe, czy zestrzelenie przez rosyjskie siły obrony powietrznej. Z kolei prezydent Wołodymyr Zełenski, przebywający z wizytą we Włoszech, spotkał się m.in. z papieżem Franciszkiem.