Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dziękuje krajom, które dostarczają Ukrainie nowoczesne zestawy obrony przeciwlotniczej.
Kończymy relację
Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.
Zełenski: Ukraina potrzebuje systemów obrony powietrznej
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski za pomocą łącza wideo zabrał głos podczas sesji 4. Szczytu Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy w Reykjaviku. Odniósł się m.in. do ostatniego rosyjskiego ataku rakietowego na cele na Ukrainie. Powiedział, że wszystkie rakiety zostały zestrzelone.
Zaznaczył przy tym, że terytorium Ukrainy jest duże i że aby taka skuteczność obrony była codziennością, Ukraina potrzebuje dodatkowych systemów obrony powietrznej oraz pocisków. - Potrzebujemy też nowoczesnych myśliwców, bez których żaden system obrony powietrznej nie byłby idealny - oświadczył Zełenski.
Kułeba: "Koalicja powietrzna" na pewno powstanie
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba wyraził przekonanie, że w tym roku "na pewno" powstanie "koalicja powietrzna", a ukraińscy piloci w zachodnich samolotach będą kontrolować niebo nad Ukrainą. Według Kułeby, Ukraina otrzyma zachodnie myśliwce "raczej wcześniej niż później".
Prezydent: Rosja pragnie dokonać rewizji wartości, które stoją u podstaw Rady Europy
Prezydent Andrzej Duda wygłosił wystąpienie podczas sesji otwierającej 4. Szczyt Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy w Reykjaviku. Zaznaczył, że takie spotkania odbywają się w "historycznych momentach". - Rosja napadając na Ukrainę pragnie nie tylko zniszczyć ten kraj, ale także dokonać rewizji wszystkich wartości, które stoją u podstaw Rady Europy - oświadczył. - Miejmy na uwadze, że plan Putina w szerszym kontekście obejmuje budowę alternatywnego porządku - dodał.
- Musimy być silni i zjednoczeni! Wykorzystajmy ten moment do wzmocnienia naszej tożsamości oraz jedności - apelował. Prezydent ocenił, że ważna będzie deklaracja przyjęta na szczycie w Reykjaviku. - Potwierdza ona przede wszystkim naszą wspólną odpowiedzialność i determinację do wspierania Ukrainy tak długo jak będzie to konieczne - zaznaczył.
Andrzej Duda powiedział też, że ważną kwestią będzie ustanowienie rejestru szkód spowodowanych przez rosyjską agresję na Ukrainę.
Scholz: Trzeba utworzyć rejestr szkód
W Reykjaviku kanclerz Niemiec Olaf Scholz ocenił, iż bardzo ważne dla przyszłości Ukrainy jest, by sporządzić "rejestr szkód", w którym zapisane zostaną wszystkie szkody, wyrządzone Ukrainie przez Rosję od początku inwazji. Rejestr, mówił polityk, miałby być początkiem rozmów sojuszników na temat wspólnego planu odbudowy Ukrainy.
Alarm powietrzny w Kijowie odwołany
Po godzinie od ogłoszenia odwołany został alert powietrzny w Kijowie i kilku innych regionach Ukrainy. Nadal obowiązuje jednak w pięciu obwodach, nie licząc Krymu i obwodu ługańskiego.
Szojgu: Nie używamy tylu kindżałów, ile Ukraina zestrzeliwuje
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zaprzeczył twierdzeniom Kijowa o sześciu rosyjskich pociskach Kindżał, rzekomo zestrzelonych przez ukraińską obronę powietrzną. - Nie wystrzeliliśmy tylu kindżałów, ile za każdym razem "zestrzeliwują" w swoich wypowiedziach - powiedział w rozmowie z propagandową agencją RIA Nowosti. Przekonywał też, że w rzekomym podawaniu nieprawdziwych danych Ukraińcom pomagają Amerykanie.
Dotychczasowa praktyka wskazywała na fałszowanie statystyk przez Rosję. Już niemal rok temu eksperci zwracali uwagę, że Rosjanie chwalą się zestrzeleniem trzy razy większej liczby ukraińskich dronów, niż Kijów kiedykolwiek posiadał.
Eksplozje w Mikołajowie i Berdiańsku
Ukraińskie media informują o wybuchach w Mikołajowie i Berdiańsku w obwodzie zaporoskim. "Mamy pożary po eksplozjach. Proszę mieszkańców Mikołajowa o nierozpowszechnianie zdjęć i filmów z miejsc uderzeń lub z kamer monitoringu" - zaapelował w serwisie Telegram mer Mikołajowa Ołeksandr Sienkiewicz.
Dwa drony zestrzelone w obwodzie mikołajowskim
Siły ukraińskiego dowództwa "Południe" zestrzeliły dwa wrogie drony - rozpoznawczą maszynę typu Orłan-10 oraz dron operacyjno-taktyczny - podało ukraińskie wojsko.
Alarm powietrzny w kolejnych obwodach
Alert powietrzny, obowiązujący do niedawna w 15 regionach Ukrainy, został rozszerzony o cztery kolejne - położone na zachodzie obwody rówieński, chmielnicki, tarnopolski i czerniowiecki.
Ostrzał w obwodzie chersońskim, wśród poszkodowanych kobieta i troje dzieci
W wyniku ostrzału przeprowadzonego przez wojska rosyjskie we wsi Mołodiżne w obwodzie chersońskim poszkodowana została 59-letnia kobieta oraz troje dzieci w wieku od 7 do 10 lat - podał szef lokalnych władz Ołeksandr Prokudin. Dodał, że jedno z dzieci zostało hospitalizowane.
Alarm powietrzny w Kijowie
W większości ukraińskich obwodów, przede wszystkim we wschodniej i środkowej części kraju, ogłoszony został alert powietrzny. Pojawiają się nieoficjalne doniesienia o możliwym wystrzeleniu przez Rosjan rakiet Kalibr z okrętów na Morzy Czarnym.
Ostrzał na północy Ukrainy
W ciągu dnia wojska rosyjskie 20 razy ostrzelały tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podały lokalne władze.
Deklaracja ws. myśliwców F-16 dla Ukrainy
Oświadczenie wydał rzecznik brytyjskiego rządu.
Czytaj więcej
Premierzy Wielkiej Brytanii i Holandii złożyli deklarację w sprawie wsparcia dla Ukrainy w postaci myśliwców.
Prezydent Duda przed szczytem Rady Europy
- Będziemy rozmawiać o rosyjskiej agresji na Ukrainę i tym, jak ją zatrzymać - zapowiedział prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do dwudniowego 4. Szczytu Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy w Reykjaviku.
Ukraina w NATO CCDCOE
Ukraina oficjalnie przystąpiła do Centrum Doskonalenia Cyberobrony NATO (CCDCOE) - podał resort spraw zagranicznych tego państwa. Ukraińska flaga została wciągnięta na maszt przed siedzibą centrum w stolicy Estonii, Tallinie.
Malar o postępach wojsk ukraińskich w rejonie Bachmutu
"W ciągu kilku dni nasze wojska wyzwoliły ok. 20 kilometrów kwadratowych na północnych i południowych przedmieściach Bachmutu" - oświadczyła wiceminister obrony narodowej Hanna Malar.
Dodała, że siły rosyjskie posuwają się do przodu w samym Bachmucie i "całkowicie" niszczą miasto za pomocą artylerii.
Ukraińskie dowództwo o działaniach wojsk rosyjskich
"Dziś Federacja Rosyjska przeprowadziła kolejny zmasowany atak rakietowy na obiekty cywilnej i krytycznej infrastruktury Ukrainy. Rosyjski agresor wciąż cynicznie stosuje taktykę terroru" - czytamy w komunikacie Sztabu Generalnego Ukrainy. Ukraińskie dowództwo podało, że w ciągu doby Rosjanie przeprowadzili 27 ataków rakietowych i 37 uderzeń z powietrza oraz ok. 20 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet. W wyniku ataków infrastruktura cywilna została zniszczona, zginęli cywile - podano.
Nowe informacje ws. systemu Patriot na Ukrainie
Cytowany przez CNN przedstawiciel USA powiedział, że skala uszkodzeń jest wciąż oceniana.
Czytaj więcej
W wyniku rosyjskiego ostrzału w rejonie Kijowa prawdopodobnie uszkodzony został jeden z systemów Patriot amerykańskiej produkcji - podało CNN.
Walki w obwodzie donieckim
Wojska rosyjskie wciąż koncentrują swe główne wysiłki na walkach w rejonie Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w obwodzie donieckim - podało ukraińskie dowództwo w codziennym komunikacie dotyczącym działań zbrojnych. Jak czytamy, na wymienionych odcinkach frontu w ciągu doby doszło do 44 starć między wojskami rosyjskimi a ukraińskimi. Najbardziej zaciekłe walki toczą się o Bachmut i Marjinkę.
Działanie ukraińskiego lotnictwa
W ciągu doby Siły Powietrzne Ukrainy dokonały 13 uderzeń na miejsca koncentracji siły żywej i sprzętu wojsk rosyjskich oraz trzy naloty na przeciwlotnicze systemy rakietowe - podał ukraiński Sztab Generalny.
Rosyjski piłkarz chce zmienić obywatelstwo
Rosyjski pomocnik Jegor Prucew, występujący w klubie Crvena Zvezda Belgrad, zamierza uzyskać obywatelstwo serbskie - powiedział rosyjskiej agencji propagandowej RIA Nowosti Zvezdan Terzić, dyrektor aktualnego mistrza Serbii. W obecnym sezonie Rosjanin wystąpił w barwach klubu dziewięć razy. Kontrakt 20-letniego pomocnika z belgradzkim klubem obowiązuje do 30 czerwca 2026 roku.
Zakaz używania dronów w Petersburgu
W Petersburgu wprowadzony został zakaz używania dronów. Będzie obowiązywał co najmniej do końca lipca - poinformowały miejscowe władze.
Rosyjski ekspert „ostrzega” Ukraińców: Jeśli będą strącać kindżały, stracą patrioty
Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że w nocnym ataku na Kijów zniszczony został jeden z przekazanych Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot. Choć Kijów zaprzecza, przekonując, że wszystkie rosyjskie rakiety nad stolicą zostały zestrzelone, to w rosyjskich agencjach trwa festiwal propagandowego samozadowolenia.
W rozmowie z RIA Nowosti Aleksiej Leonkow, ekspert wojskowy, który czasami w swoich opiniach po wybuchu wojny wykazywał się rozsądkiem, posunął się do stwierdzenia, że Ukraińcy są „krótkowzrocznie szczęśliwi” z powodu zestrzelenia rakiety Kindżał (nie jest jasne, dlaczego mówił w liczbie pojedynczej). - Można powiedzieć, że kosztem własnego życia cała bateria drogiego amerykańskiego systemu obrony powietrznej Patriot zniszczyła jeden pocisk Kindżał, którego celem jest zniszczenie systemu obrony powietrznej - mówił. „Ostrzegł” też Ukraińców, że wszystkie ich „systemy obrony przeciwlotniczej Patriot wyczerpią się z dnia na dzień”, jeśli ukraińskie wojsko będzie próbowało niszczyć nadlatujące kindżały.
Ambasador Ukrainy: Są szanse na przedłużenie „umowy zbożowej”
Ambasador Ukrainy w Turcji Wasilij Bodnar powiedział, że w najbliższych dniach dojdzie do rozmów w sprawie „umowy zbożowej”. - Negocjacje, w których pośredniczy Turcja i ONZ, trwają. Spodziewamy się, że w najbliższych dniach odbędą się rozmowy w formacie online - powiedział w rozmowie z ukraińską telewizją. Jego zdaniem są szanse na przedłużenie porozumienia.
Siemens zerwał kontrakt z Kolejami Rosyjskimi. Moskiewski sąd zabrania
Arbitrażowy Sąd Apelacyjny podtrzymał wyrok niższej instancji i uznał za niezgodne z prawem jednostronne wypowiedzenie przez niemiecki koncern Siemens umowy z Kolejami Rosyjskimi na naprawę i konserwację szybkich pociągów Sapsan. Jednocześnie nakazał Niemcom wykonanie zobowiązań wynikających z umowy.
Siemens zdecydował o zerwaniu kontraktu w maju ubiegłego roku, tłumacząc ten krok sankcjami nałożonymi na Rosję, a co za tym idzie uniemożliwieniem dalszego wypełnienia zobowiązań. W odpowiedzi, na wniosek Kolei Rosyjskich, sąd zastosował środek tymczasowy, rekwirując sprzęt niemieckiej spółki w Rosji. W wyroku nakazującym wywiązanie się z umowy sąd zdecydował też o nałożeniu grzywny w wysokości ponad 16 mln rubli za każdy dzień zwłoki.
Ihnat: Rosjanie wysyłają drony z obwodu briańskiego
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy płk Jurij Ihnat powiedział na konferencji prasowej, że według posiadanych przez niego informacji, drony typu Shahed są przez Rosjan wystrzeliwane głównie z terenu obwodu briańskiego.
Energoatom: Rosjanie zaostrzają przepisy dla personelu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
Energoatom, ukraińska spółka zarządzająca elektrowniami atomowymi podała, że w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej zaostrzono kontrolę nad pracownikami. Jak czytamy, członkowie personelu nie mogą się ze sobą komunikować. Energoatom przekazał, że to kolejne ograniczenie wydane po ustanowieniu zakazu korzystania z telefonów komórkowych na terenie siłowni. Zdaniem spółki, Rosjanie chcą ukryć "dużą ilość sprzętu wojskowego" na terenie elektrowni.
Ukraina otrzymała samochody od Niemiec
Ambasada Niemiec na Ukrainie podała w mediach społecznościowych, że w ciągu ostatnich trzech tygodni MSZ Niemiec przekazało na potrzeby Sił Zbrojnych Ukrainy 34 pojazdy typu pick-up.
Prezes Sądu Najwyższego, Wsiewołod Kniaziew, zatrzymany pod zarzutem przyjęcia 3 mln dolarów łapówki
Służby ujawniły nagrania rozmów telefonicznych oraz nagranie z zdjęcia znalezionej podczas rewizji gotówki. Media ukraińskie we wtorek donosiły, że rewizje trwają też w mieszkaniach i domach osiemnastu innych sędziów.
Czytaj więcej
W Kijowie na braniu łapówki został przyłapany przewodniczący Sądu Najwyższego. Kilkunastu innych sędziów znalazło się na celowniku służb.
Prezydent Korei Południowej obiecuje zwiększenie pomocy niemilitarnej dla Ukrainy
Deklarację taką Yoon Suk Yeol złożył w czasie spotkania z ukraińską Pierwszą Damą, Ołeną Zełenską.
Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy: Po raz pierwszy Rosja użyła przeciw nam tak wielu Kindżałów
Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy, w czasie konferencji prasowej mówił, że atak powietrzny na cele na Ukrainie, do którego doszło w nocy z 15 na 16 maja, był wyjątkowy, ponieważ nigdy jak dotąd Rosjanie nie użyli jednocześnie przeciwko celom na Ukrainie tak wielu pocisków hipersonicznych Kindżał.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy pokazuje zniszczenie rosyjskiej haubicy samobieżnej przez ukraińskich artylerzystów
Przywódcy państw Afryki chcą rozmawiać z Putinem i Zełenskim o pokoju na Ukrainie
Prezydent RPA, Cyril Ramaphosa oświadczył, że rosyjski prezydent Władimir Putin i ukraiński prezydent, Wołodymyr Zełenski, zgodzili się przyjąć grupę przywódców państw afrykańskich, by rozmawiać z nimi o potencjalnym planie pokojowym mającym zakończyć wojnę Rosji z Ukrainą. - Moje rozmowy z obydwoma przywódcami pokazały, że są oni gotowi przyjąć przywódców z Afryki i rozmawiać z nimi o tym, jak doprowadzić ten konflikt do końca - mówił Ramaphosa w czasie konferencji prasowej z premierem Singapuru. Ze słów prezydenta RPA wynika, że plan pokojowy, jaki miałby zostać przedstawiony przez afrykańskich przywódców podczas takich spotkań, jest popierany przez przywódców Senegalu, Ugandy i Egiptu, a o inicjatywie poinformowano też sekretarza generalnego ONZ, USA i Wielką Brytanię.
CIA namawia Rosjan, by przekazywali USA cenne informacje
Amerykańska agencja wywiadowcza rozpoczęła w internecie kampanię informacyjną, której celem jest pozyskanie nowych agentów w Rosji.
Czytaj więcej
"Masz informacje na temat gospodarki lub najwyższych władz Federacji Rosyjskiej? Skontaktuj się z nami" - taką wiadomość Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) wysłała do Rosjan, którzy byliby skłonni szpiegować dla USA.
Niemiecki think-tank: Wydatki Polski na obronność będą rekordowe
W żadnym innym z krajów NATO wzrost wydatków na obronność nie będzie w tym roku tak duży jak w Polsce, a ich poziom w stosunku do PKB tak wysoki – wynika z analizy ekonomistów z think-tanku Ifo.
Czytaj więcej
W żadnym innym z krajów NATO wzrost wydatków na obronność nie będzie w tym roku tak duży jak w Polsce, a ich poziom w stosunku do PKB tak wysoki – wynika z analizy ekonomistów z think-tanku Ifo.
Rosyjska armia skupuje cywilne drony z rynku. Nadzwyczajny wzrost sprzedaży
Sprzedaż cywilnych dronów w Rosji wzrosła 13,5-krotnie w ciągu pierwszego kwartału. Dzieje się tak, choć na większości terytorium obowiązuje zakaz ich używania
Czytaj więcej
Sprzedaż cywilnych dronów w Rosji wzrosła 13,5-krotnie w ciągu pierwszego kwartału. Kto je kupuje, jeżeli na większości terytorium Rosji obowiązuje zakaz ich używania i wysokie kary? Eksperci wskazują na armię.
Do wakacji skończy się amerykański budżet na pomoc Ukrainie. Co dalej?
Przy obecnym tempie wydatków za około dwa miesiące skończą się pieniądze, które amerykański Kongres zatwierdził na pomoc wojskową dla Ukrainy.
Czytaj więcej
Stanom Zjednoczonym pozostało około 6 z 48 mld dolarów, które Kongres USA zatwierdził jako pakiet pomocowy dla Ukrainy w grudniu 2022 roku. Przy obecnym tempie wydawania pieniędzy może się ona wyczerpać już w połowie lipca, co budzi obawy niektórych polityków - pisze Politico, powołując się na rozmowy z kongresmenami.
Otwarte jest pytanie czy właściwie w grudniu 2022 r. zareagowały systemy NATO-wskie wczesnego ostrzegania i przechwycenia rakiety
Obserwujemy dzisiaj najpoważniejszy kryzys w relacjach pomiędzy dowództwem armii, a cywilnym zwierzchnictwem. I to pomimo tego, że prezydent stanął po stronie wojska i na razie nie planuje wyciągać konsekwencji personalnych wobec dowódców - pisze Marek Kozubal.
Czytaj więcej
Rząd wykreował kryzys, a teraz stara się umniejszać fakt, że rosyjska rakieta obnażyła luki w bezpieczeństwie państwa.
Pierwszy przetarg na wspólny zakup gazu w UE zakończony sukcesem
Kolejne rozwiązanie na unijnym rynku gazu przeszło pomyślnie pierwszy test. W przetargu na wspólne zakupy gazu wzięło udział 25 sprzedawców. Oferta pokryła całkowite zapotrzebowanie Bułgarii i Ukrainy oraz 80 proc. Mołdawii.
Czytaj więcej
Kolejne rozwiązanie na unijnym rynku gazu przeszło pomyślnie pierwszy test. W przetargu na wspólne zakupy gazu wzięło udział 25 sprzedawców. Oferta pokryła całkowite zapotrzebowanie Bułgarii i Ukrainy oraz 80 proc. Mołdawii.
Dwie osoby zginęły w ostrzale obwodu charkowskiego w ciągu minionej doby
Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego, poinformował o "zmasowanym ostrzale" artyleryjskim rejonów kupiańskiego i czuhujewskiego w obwodzie charkowskim w ciągu ostatnich 24 godzin. W wyniku ostrzału zginęły dwie osoby - mężczyzna i kobieta. Jedna osoba trafiła do szpitala z ranami od odłamków. W Wowczańsku uszkodzone zostały trzy budynki mieszkalne, budynek gospodarstwa rolnego i budynek szpitala.
Ukraina: Wszystkie rakiety zniszczone. Rosja: Cele zostały osiągnięte
Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że w nocnym ataku rakietowym na Kijów zniszczono system przeciwlotniczy Patriot.
Czytaj więcej
Rosja poinformowała, że podczas nocnych uderzeń na Kijów zniszczono wyprodukowany przez USA system obrony powietrznej Patriot za pomocą hipersonicznego pocisku Kindżał.
Rosja nie zamierza ujawnić liczby głowic atomowych
Siergiej Riabkow, wiceszef MSZ Rosji poinformował, że Rosja nie zamierza opublikować danych na temat liczby głowic atomowych, na podstawie zawieszonego układu o redukcji zbrojeń strategicznych START, po tym jak dane takie opublikowały USA.
Gen. Syrski o sytuacji w Bachmucie: Wróg ma więcej zasobów, ale krzyżujemy mu plany
Dowódca wojsk lądowych Ukrainy podkreślił, że ukraińska armia wykorzystuje zasadę "aktywnej obrony", aby prowadzić działania kontrofensywne, w rejonie Bachmutu.
Czytaj więcej
Gen. Ołeksandr Syrski, dowódca wojsk lądowych Ukrainy, na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że "Wagnerowcy wchodzą do Bachmutu jak szczury w pułapkę".
Obecność Rosjan oraz Białorusinów sprawił, że mistrzostwa świata w judo zbojkotowali Ukraińcy
- Wszyscy w świecie judo traktują nas lojalnie i przyjaźnie, a szef światowej federacji Marius Vizer rozumie, że sportu nie należy mieszać z polityką. To prawdziwy lider. Rodzina judo jest bardzo silna, skoro wszyscy gratulowali nam powrotu na międzynarodową scenę - podkreśla w rozmowie z "Rossijskają Gazietą" szef tamtejszej federacji Siergiej Sołowiejczyk.
Czytaj więcej
Rosjanie zdobyli złoto oraz srebro mistrzostw świata w judo i choć startowali jako sportowcy neutralni, to sukcesy wziął na sztandary Władimir Putin. Impreza w Katarze potwierdziła wszystkie obawy związane z ich powrotem do międzynarodowego sportu.
Obwód kurski: Atak drona na posterunek straży granicznej, pięciu funkcjonariuszy jest rannych
Jak czytamy na opozycyjnym kanale ASTRA w serwisie Telegram w wyniku ataku z użyciem drona na posterunek rosyjskiej straży granicznej we wsi Głuszkowo, w obwodzie Kurskim, pięciu funkcjonariuszy straży zostało rannych. Atak miał mieć miejsce 15 maja o godzinie 23:00. Posterunek został ostrzelany przez drona. Strażnicy, z ranami od odłamków, trafili do szpitala wojskowego. Atak potwierdza rosyjski kanał Baza.
Przedstawiciele władz Białorusi nie mogą opuszczać kraju bez zgody Łukaszenki
Urzędnicy piastujący najwyższe stanowiska w rządzie, przewodniczący władz lokalnych Mińska i białoruskich obwodów, szefowie służb mundurowych, będą mogli opuszczać kraj tylko za zgodą prezydenta. Procedura koordynowania wyjazdów z kraju dyrektorów instytucji państwowych, urzędników służby cywilnej, a także dyrektorów podmiotów państwowych, którzy mają dostęp do tajemnic państwowych, a także pracowników organów państwowych, którzy mają dostęp do tajemnic państwowych, ma być ustalona przez Radę Ministrów Białorusi.
Czytaj więcej
Odroczenie od służby wojskowej dla obywateli Białorusi studiujących za granicą zostało zniesione, na mocy nowelizacji Ustawy o służbie wojskowej opublikowanej na portalu z obowiązującymi na Białorusi aktami prawnymi.
TOK FM: Specjalny wysłannik Chin przyjedzie do Polski w piątek
Li Hui spotka się z wiceszefem MSZ, Wojciechem Gerwelem. We wtorek i środę chiński dyplomata przebywa w Kijowie. W czasie podróży po Europie Li Hui ma promować pokojowe i polityczne rozwiązanie konfliktu na Ukrainie.
FSB zatrzymała obywatelkę Ukrainy, która miała przekazywać ukraińskim służbom informacje o rozmieszczeniu i zadaniach rosyjskich wojsk
Aresztowana przez rosyjską służbę bezpieczeństwa 25-latka miała "na polecenie zagranicznych agencji wywiadu przekazywać informacje na temat obiektów, sprzętu wojskowego, fortyfikacji i pozycji bojowych Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej. Ujawnione informacje miały dotyczyć zgrupowania wojsk "Wschód", które brało udział w działaniach wojennych w obwodzie kijowskim. Aresztowanej 25-latce grozi do 20 lat więzienia.
Rosyjski parlamentarzysta zapewnia: Rezerwistów nie wyślemy na front
Obywatele powołani na szkolenia rezerwy w 2023 roku, nie zostaną wysłani do uczestnictwa w specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie - red.) - oświadczył Andriej Kartapołow, przewodniczący komisji ds. obrony rosyjskiej Dumy (izba niższa rosyjskiego parlamentu). Kartapołow zwrócił uwagę, że szkolenia rezerwy odbywają się corocznie i nie mają związku z działaniami militarnymi na Ukrainie. 10 maja prezydent Władimir Putin podpisał dekret ws. wezwania rezerwistów na ćwiczenia w 2023 roku.
Ołena Zełenska spotkała się z prezydentem Korei Południowej, Yoon Suk Yeolem
Zełenska spotkała się z prezydentem Korei Południowej jako "specjalny wysłannik prezydenta Ukrainy".
Szczątki rosyjskiej rakiety spadły na zoo w Kijowie
Witalij Kliczko, mer Kijowa napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że żaden z pracowników zoo ani żadne ze zwierząt nie ucierpiało w wyniku ostrzału. Kliczko zapewnił też, że zoo funkcjonuje normalnie i zaprosił do odwiedzania otwartego od godziny 10:00 ogrodu zoologicznego.
Fiński ekspert wojskowy: Ukraińcy kontrolują mniej niż 10 proc. powierzchni Bachmutu
Fiński ekspert wojskowy, Emil Kastehelmi zauważa jednocześnie, że Ukraińcom udało się przeprowadzić udane ataki na przedmieściach miasta i umocnić pozycje w tym rejonie. Jest to zgodne z najnowszym raportem Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, który podaje, że ukraińscy żołnierze w ciągu ostatnich czterech miesięcy umocnili swoje pozycje na flankach wokół Bachmutu.
Czytaj więcej
Emil Kastehelmi, fiński ekspert wojskowy ocenił, że Ukraińcy osiągają postępy w rejonie Bachmutu, ale - jak dodał - głównie na przedmieściach miasta, a nie w samym Bachmucie.
W sieci publikowane są zdjęcia ilustrujące skutki nocnego ostrzału Kijowa
Brytyjski resort obrony: Sukcesy Ukraińców w rejonie Bachmutu
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii w swoim najnowszym raporcie z Ukrainy pisze, że w ciągu ostatnich czterech dni ukraińska armia odniosła w rejonie Bachmutu "taktyczne postępy" stabilizując sytuację na flankach. Ponadto ukraińska armia odepchnęła rosyjskie jednostki na odcinku frontu znajdującym się na północny-zachód od Bachmutu.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 11,889 mln osób
Tylko w ciągu doby z Ukrainy do Polski wjechało 21,8 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 24,8 tys. osób, a od 24 lutego 2022 roku - 10,095 mln osób.
Brytyjska ambasador o nocnym ataku na Kijów: To nie była łatwa noc
"Pełnowymiarowy atak powietrzny na Kijów ubiegłej nocy, dość intensywny. Wybuchy i drżące ściany, to nie była łatwa noc" - napisała na Twitterze brytyjska ambasador w Kijowie, Melinda Simmons.
Kijów świętuje "niewiarygodny sukces" nocnej obrony nieba
Minister obrony Ukrainy pochwalił "niewiarygodny sukces", jakim było zestrzelenie przez Rosję wszystkich rakiet wystrzelonych w nocy.
"Rosyjscy terroryści nie mają szans na zwycięstwo nad Ukrainą. Ich broń może i powinna być kontrowana przez zachodnią" - przekazał minister obrony Ołeksij Reznikow.
"Dziękuję członkom służby Sił Powietrznych i krajom partnerskim, które zainwestowały w zabezpieczenie nieba nad Ukrainą i całą Europą. Wygrajmy razem!" - dodał.
Gubernator obwodu briańskiego: Zestrzelono ukraińskiego drona
Aleksandr Bogomaz, gubernator obwodu briańskiego poinformował rano, że obrona powietrzna zestrzeliła ukraińskiego drona nad miastem Klińce.
Nie było ofiar, uszkodzeniu uległa elewacja jednego z budynków mieszkalnych.
Żona byłego kanclerza Niemiec zwolniona z pracy za udział w imprezie w rosyjskiej ambasadzie
Soyeon Schroeder-Kim została wraz z mężem zaproszona 9 maja na imprezę w rosyjskiej placówce w Berlinie.
Czytaj więcej
Soyeon Schroeder-Kim uczestniczyła w zeszłym tygodniu wraz ze swoim mężem Gerhardem Schroederem w przyjęciu w ambasadzie rosyjskiej w Berlinie. W odpowiedzi została zwolniona z pracy.
Gen. Walerij Załużny podaje, że w czasie nocnego ataku Rosji zniszczono wszystkie pociski wystrzelone przeciw Ukrainie
Wśród zniszczonych pocisków jest sześć hipersonicznych pocisków Kindżał - wynika z wpisu głównodowodzącego rosyjską armią na jego kanale w serwisie Telegram.
Czytaj więcej
Z wpisu głównodowodzącego ukraińską armią, gen. Walerija Załużnego, w serwisie Telegram wynika, że w nocy Rosja wystrzeliła przeciwko celom na Ukrainie 18 różnego rodzaju pocisków - w tym sześć pocisków hipersonicznych Kindżał.
W nocy Rosjanie wystrzelili sześć pocisków hipersonicznych Kindżał przeciwko celom na Ukrainie
Wszystkie pociski zostały zniszczone - wynika z komunikatu głównodowodzącego siłami zbrojnymi Ukrainy, gen. Walerija Załużnego.
W ciągu doby, w wyniku ostrzału obwodu donieckiego przez Rosjan, zginęły cztery osoby
Informacje takie podaje na swoim kanale w serwisie Telegram gubernator obwodu donieckiego, Pawło Kyryłenko.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 199 980 żołnierzy, 3 762 czołgi, 7 348 pojazdów opancerzonych, 3 150 zestawów artyleryjskich, 562 wyrzutnie rakiet, 316 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowce, 2 732 bezzałogowe statki powietrzne, 973 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 6 048 pojazdów (w tym cystern) i 410 jednostek sprzętu specjalnego.
Wołodymyr Zełenski wygłosi przemówienie inaugurujące szczyt Rady Europy na Islandii
Szczyt rozpocznie się we wtorek wieczorem.
W ciągu doby Rosja przeprowadziła 48 ataków powietrznych na cele na Ukrainie
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje, że 15 maja Rosjanie dwukrotnie ostrzelali przy użyciu zestawów przeciwlotniczych S-300 miejscowość Konstantynówka w obwodzie donieckim. Rosja przeprowadziła też 48 ataków powietrznych i 50 ataków z użyciem artylerii rakietowej na cele na Ukrainie w ciągu doby.
Pojawiają się nieoficjalne doniesienia, że nad Kijowem ponownie zestrzelono pocisk hipersoniczny Kindżał
Do ataku na Kijów doszło w nocy z 15 na 16 maja.
W ciągu doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało dziewięć zgrupowań rosyjskich sił i sprzętu wojskowego
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podaje, że w ciągu minionej doby ukraińskie lotnictwo zaatakowało dziewięć zgrupowań rosyjskich sił i sprzętu wojskowego, a także siedem zestawów przeciwlotniczych. Nad Ukrainą zestrzelono też sześć bezzałogowych statków powietrznych. Wojska rakietowe i artyleria Ukrainy ostrzelały pięć zgrupowań wroga i cztery pozycje rosyjskiej artylerii oraz zestaw przeciwlotniczy i pięć stacji walki radioelektronicznej oraz skład amunicji.
W okupowanej części obwodu zaporoskiego Rosjanie grożą konfiskatą samochodów z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi
Jak czytamy na kanale "Berdiańsk Dziś" w serwisie Telegram w okupowanej części obwodu zaporoskiego wzrasta liczba kontroli drogowych samochodów z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi. Ich właściciele są poddawani naciskom, by zmienić tablice rejestracyjne na rosyjskie, grozi się im też konfiskatą samochodów - wynika z doniesień opublikowanych w serwisie Telegram.
ISW: Prigożyn mógł szukać kontaktów z ukraińskim wywiadem, by wejść w łaski Putina
Think tank pisze, że doniesienia na temat współpracy Jewgienija Prigożyna z ukraińskim wywiadem wojskowym byłyby raczej elementem jego konfliktu z rosyjskim Ministerstwem Obrony, a nie atakiem na prezydenta Rosji Władimira Putina. Zdaniem ISW Prigożyn rywalizuje z rosyjskim resortem obrony o względy Putina, ale - nieintencjonalnie - doprowadził do tego, że Putin zaniepokoił się jego polityczno-militarnymi ambicjami.
Czytaj więcej
Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), odnotowuje poniedziałkową publikację "Washington Post", z której wynika, że Jewgienij Prigożyn ma utrzymywać kontakty z wywiadem wojskowym Ukrainy.
Kijowska Miejska Administracja Wojskowa: Ósmy atak powietrzny na Kijów od początku maja
Kijowska Miejska Administracja Wojskowa na swoim kanale w serwisie Telegram podsumowuje nocny atak powietrzny Rosji na ukraińską stolicę. Z jej wpisu wynika, że szczątki rakiet spadły na pięć rejonów Kijowa: sołomiański, obołoński, szewczenkowski, swiatoszyński i darnycki. "Tym razem wróg przeprowadził złożony atak z różnych kierunków jednocześnie, wykorzystując drony, pociski manewrujące i prawdopodobnie pociski balistyczne. Atak był wyjątkowo intensywny - maksymalna liczba rakiet wystrzelonych w krótkim okresie" - oświadczył szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej, Serhij Popko.
W czasie nocnego ataku powietrznego na Kijów szczątki zestrzelonych obiektów spadły na cztery rejony stolicy
W maju Rosja wznowiła ataki rakietowe na ukraińską stolicę. Od 1 do 9 maja Rosjanie przeprowadzili pięć takich ataków z użyciem rakiet i dronów-kamikadze.
Czytaj więcej
W nocy z poniedziałku na wtorek Rosjanie przeprowadzili kolejny atak powietrzny na Kijów. Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła cele nad kilkoma dzielnicami ukraińskiej stolicy.
Premier Islandii poinformowała, że jej kraj przekaże szpital polowy Ukrainie
Katrín Jakobsdóttir napisała, że w sprawie takiego daru dla Ukrainy w parlamencie Islandii osiągnięto ponadpartyjną zgodę. "Ten gest jest symbolem naszej trwającej solidarności" z Ukrainą - podkreśliła.
Doradca ukraińskiego mera okupowanego Mariupola pokazuje, jak wyglądają dziś podziemia pod zakładami Azowstal
"Tak wyglądają dziś podziemne schrony Azowstalu. Rosjanie nadal na poważnie szukają tu (żołnierzy) Azowa. Bez żartów i wyolbrzymień" - napisał na swoim kanale w serwisie Telegram Petro Andriuszczenko, który dodał, że Azowstal stał się dla Rosjan "nie tylko symbolem heroicznego oporu garnizonu w Mariupolu, ale też koszmarem".
Alarm powietrzny w Kijowie, w mieście aktywna jest obrona przeciwlotnicza
Z wpisu mera Kijowa, Witalija Kliczki, na jego kanale w serwisie Telegram wynika, że ogłoszony ok. 3 w nocy alarm powietrzny w Kijowie ma związek z pojawieniem się dronów w rejonie stolicy. Wcześniej na miasto spadły szczątki zestrzelonej rakiety, w wyniku czego w rejonie sołomiańskim wybuchł pożar, a trzy osoby zostały ranne. Szczątki rakiety spadły też na dwa inne rejony w Kijowie.
Mauzoleum Lenina w Moskwie ponownie otwarte dla zwiedzających
Od 16 maja Mauzoleum Lenina w Moskwie zostało ponownie otwarte dla zwiedzających poinformowała służba prasowa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Mauzoleum zostało zamknięte 23 kwietnia, w związku z przygotowaniami do obchodów Dnia Zwycięstwa (rocznicy zakończenia II wojny światowej) w rosyjskiej stolicy.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Do Europy przybywa w poniedziałek specjalny wysłannik chińskiego MSZ, Li Hui, który ma rozmawiać o planie pokojowym mającym zakończyć wojnę na Ukrainie.