Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 17 na 18 maja doszło do kolejnego ataku rakietowego Rosji na Kijów.
Kończymy relację
Na najnowsze wiadomości z Ukrainy zapraszamy w czwartek rano.
Estoński parlament wzywa do "konkretnych kroków" w sprawie przystąpienia Ukrainy do NATO
Parlament Estonii przyjął stanowisko popierające przystąpienie Ukrainy do NATO.
Dokument wzywa sojuszników NATO do zaproszenia Ukrainy do sojuszu i sformułowania "konkretnych i jednoznacznych kroków" niezbędnych do przyspieszenia procesu akcesyjnego na lipcowym szczycie NATO.
"Zwycięstwo Ukrainy nad Rosją prowadzącą agresywną wojnę i późniejsze przystąpienie Ukrainy do NATO jest jedynym sposobem na zapewnienie porządku światowego opartego na zasadach, trwałego pokoju i bezpieczeństwa demokratycznych państw w Europie" - przekazał parlament.
Rosja zwołuje Radę Bezpieczeństwa ONZ, aby "potępić" dostawy broni na Ukrainę
Alarm przeciwlotniczy w Kijowie i wielu regionach Ukrainy
Zełenski: Kolejny ostrzał kolejny raz dowodzi, że świat potrzebuje jeszcze większej konsolidacji, aby wywrzeć presję na Rosję
Regularne ostrzały Ukrainy przez Rosję po raz kolejny dowodzą, że świat potrzebuje jeszcze większej konsolidacji, aby wywrzeć presję na państwo-agresora i więcej broni dla ukraińskich żołnierzy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
W swoim przesłaniu wideo prezydent złożył również kondolencje rodzinie i przyjaciołom dziecka zabitego dziś w rosyjskim ostrzale w obwodzie chersońskim.
- Dzisiaj rosyjski ostrzał naszego obwodu chersońskiego pochłonął życie kolejnego dziecka. Był to chłopiec. Miał na imię Wsiewołod. W lipcu skończyłby sześć lat. Moje kondolencje dla rodziny i przyjaciół. Był to kolejny atak artyleryjski terrorystów. Ludzie byli po prostu na ulicy w pobliżu zwykłego sklepu - mówił prezydent.
Francuski Senat uznaje Hołodomor za ludobójstwo
Francuski Senat, wyższa izba parlamentu, przegłosował rezolucję uznającą Hołodomor za ludobójstwo narodu ukraińskiego.
Hołodomor spowodował śmierć około 3,5 do 5 milionów Ukraińców. Ukraiński rząd wzywa społeczność międzynarodową do uznania tego za ludobójstwo.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba powiedział, że jest "wdzięczny francuskim senatorom za to historyczne głosowanie, które przywraca sprawiedliwość i czci pamięć milionów ofiar". Dodał, że "takie zbrodnie nigdy nie powinny się powtórzyć i nigdy nie powinny zostać zapomniane".
Węgry ostrzegają przed możliwością zablokowania dalszych sankcji na Rosję
Szef MSZ Węgier Péter Szijjártó sprzeciwia się decyzji Ukrainy w sprawie banku OTP.
Czytaj więcej
Węgierski minister spraw zagranicznych Péter Szijjártó twierdzi, że Węgrom byłoby bardzo trudno dołączyć do kolejnego pakietu sankcji Unii Europejskiej przeciwko Rosji po tym, jak Ukraina umieściła węgierski bank na czarnej liście.
Szef polityki zagranicznej UE proponuje dodanie 3,5 mld euro do funduszu dla Ukrainy
Josep Borrell zaproponował dołożenie kolejnych 3,5 miliardów euro do funduszu wykorzystywanego do finansowania pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Fundusz ten przekazał już 4 mld funtów na pomoc wojskową dla ukraińskiej armii.
Sekretarz generalny ONZ z zadowoleniem przyjmuje przedłużenie umowy zbożowej
"Patrząc w przyszłość, mamy nadzieję, że eksport żywności i nawozów, w tym amoniaku, z Federacji Rosyjskiej i Ukrainy będzie mógł bezpiecznie i przewidywalnie dotrzeć do światowych rynków" - skomentował sekretarz generalny ONZ António Guterres
Wielka Brytania: Możemy pomóc innym krajom w przekazaniu myśliwców
Wielka Brytania może pomóc krajom, które chcą dostarczyć Ukrainie myśliwce, ale jej rola jest "ograniczona" - powiedział sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace.
- To, co możemy wnieść, to szkolenie i wsparcie w ograniczonym zakresie, ponieważ nie mamy F-16 - powiedział Wallace na wspólnej konferencji prasowej ze swoim niemieckim odpowiednikiem Borisem Pistoriusem.
Zdjęcia satelitarne pokazują zniszczenia Bachmutu
Firma Maxar opublikowała zdjęcia satelitarne Bachmutu, na których widać skalę zniszczeń na przestrzeni ostatniego roku.
Japonia przyjmie ukraińskich żołnierzy na leczenie
W czerwcu pod opiekę japońskich lekarzy trafią ukraińscy żołnierze - informują japońskie media.
Japonia chce pokazać swoje zaangażowanie przez szczytem G7. Decyzja o przyjęcia rannych żołnierzy została podjęta w odpowiedzi na prośbę wystosowaną przez władze w Kijowie.
Ukraińskie siły przesunęły się 500 metrów w kierunku Bachmutu
Ukraińskie Siły Zbrojne przesunęły się w ciągu ostatniej doby do 500 metrów w kierunku Bachmutu - poinformował płk Serhij Czerewaty, rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy.
Kułeba poinformował przedstawiciela Chin o stanowisku Kijowa
"Pan Kułeba szczegółowo poinformował specjalnego wysłannika chińskiego rządu o zasadach przywrócenia trwałego i sprawiedliwego pokoju opartego na poszanowaniu suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" - informuje MSZ Ukrainy.
"Podkreślił, że Ukraina nie akceptuje żadnych propozycji dotyczących utraty swoich terytoriów lub zamrożenia konfliktu" - przekazano.
Wysłannik Chin zakończył wizytę na Ukrainie
Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy poinformowało, że zakończyła się dwudniowa wizyta specjalnego przedstawiciela Chin ds. euroazjatyckich.
"Podróż odbyła się zgodnie z ustaleniami uzgodnionymi podczas rozmowy telefonicznej między prezydentem Wołodymyrem Zełenskim a prezydentem Xi Jinpingiem" - informuje MSZ.
Li Hui spotkał się z szefem ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułebą.
CNN: Minimalne uszkodzenia systemu Patriot po ataku Rosjan
Amerykańscy urzędnicy potwierdzają w rozmowie z CNN, że przekazany Ukrainie system Patriot uległ uszkodzeniu po nocnym ataku rakietowym Rosji. Zniszczenia nie są duże i sprzęt nie musi być odesłany do naprawy.
Czytaj więcej
Stacja CNN informuje, powołując się na trzech amerykańskich urzędników, że uszkodzenia systemu obrony powietrznej Patriot po rosyjskim ataku rakietowym w pobliżu Kijowa są minimalne.
Ukraina z zadowoleniem przyjmuje przedłużenie umowy zbożowej
"Z zadowoleniem przyjmujemy kontynuację inicjatywy, ale podkreślamy, że musi ona działać skutecznie" - przekazał wicepremier Ołeksandr Kubrakow.
W ocenie Ukraińców Rosja nie może zostać dopuszczona do sabotowania umowy i musi przestać wykorzystywać żywność "jako broń i szantaż"
Ukraiński ambasador żąda przeprosin od francuskiej stacji radiowej
Francuska rozgłośnia RTL France nazwała podróż Zełenskiego po europejskich stolicach "cyrkiem".
Czytaj więcej
Ambasador Ukrainy we Francji zażądał przeprosin po tym, jak we francuskim programie radiowym zażartowano z "cyrku" Wołodymyra Zełenskiego.
Nawet Patrioty potrzebują obstawy
Rejon odpowiedzialności ogniowej i rozlokowane w terenie elementy systemu powinny być w warunkach polowych osłaniany przez baterie artylerii lufowej lub rakietowej krótkiego zasięgu, takie jak np. najnowsza polska Pilica+.
Czytaj więcej
Informacja o uszkodzeniu w Ukrainie stanowiska bojowego zestawu antybalistycznego Patriot przez rosyjskich napastników używających kierowanych pocisków dalekiego zasięgu nie jest zaskoczeniem dla wojskowych ekspertów.
Porozumienie zbożowe przedłużone o dwa miesiące
Informację tę przekazał prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan.
Czytaj więcej
Rosja zgodziła się przedłużyć umowę, która umożliwiła Ukrainie transport zboża przez Morze Czarne – oświadczył Tayyip Erdogan, prezydent Turcji.
Polska ma za mało F-16, by przekazać je Ukrainie
Prezydent Andrzej Duda deklaruje gotowość Polski do organizowania szkoleń dla ukraińskich pilotów. Zapowiedział, że nadal będą przekazywane myśliwce MiG-29.
Czytaj więcej
Prezydent Andrzej Duda poinformował, że Polska nie dysponuje wystarczającą liczbą myśliwców F-16, by mówić o możliwości przekazania niektórych maszyn ukraińskiej armii.
Komuniści w Rosji chcą pobierać opłatę od klientów restauracji, barów i klubów nocnych
Środki z opłaty miałyby być przeznaczone na fundusz wsparcia uczestników wojny na Ukrainie.
Czytaj więcej
Komunistyczna Partia Rosji przedstawiła projekt wprowadzenia dodatkowej opłaty dla klientów barów, restauracji i klubów nocnych. Środki miałyby zostać przeznaczone na fundusz wsparcia żołnierzy biorących udział w wojnie na Ukrainie.
Iwan Wyrypajew aresztowany w Moskwie. Zaocznie
Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wpisało pisarza na listę osób poszukiwanych i zadecydowało o zaocznym areszcie pod zarzutem kolportowanie nieprawdziwych informacji na temat rosyjskiej armii.
Czytaj więcej
Sąd Rejonowy w Moskwie zaocznie aresztował czołowego rosyjskiego dramatopisarza i reżysera Iwana Wyrypajewa, pod zarzutem kolportowania nieprawdziwych informacji na temat rosyjskiej armii.
Prezydent RPA poinformował Zełenskiego o zamiarze złożenia wizyty na Ukrainie
Przyjazd Cyrila Ramaphosy miałby być elementem inicjatywy pokojowej ze strony państw afrykańskich.
Czytaj więcej
Serhij Nikiforow, rzecznik ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego poinformował, że prezydent RPA Cyril Ramaphosa chce wraz z przywódcami innych państw afrykańskich przyjechać na Ukrainę w ramach "inicjatywy pokojowej".
Szef MSZ Holandii: Nie ma postępów w rozmowach na temat dostaw myśliwców F-16 Ukrainie
- Nie znaleźliśmy jeszcze rozwiązania - powiedział szef MSZ Holandii, Wopke Hoekstra, pytany o efekty rozmów w sprawie dostaw zachodnich myśliwców dla Ukrainy.
Nieoficjalnie: Rosja zgodziła się przedłużenie porozumienia zbożowego
Przedstawiciele władz Turcji twierdzą, że Rosja zgodziła się nadal pozostać stroną tzw. porozumienia zbożowego, które wygasało 18 maja, co oznacza, że będzie ono przedłużone - podaje agencja Bloomberg. Rozmówcy agencji zastrzegają sobie anonimowość ze względu na poufny charakter informacji.
Jest wspólne oświadczenie szefów MSZ Rosji i Białorusi. Mówi m.in. o Ukrainie
"Potępiamy działania zachodnich państw, które mają podsycić i przedłużyć ukraiński kryzys. Wierzymy, że można go rozwiązać politycznymi i dyplomatycznymi metodami i opowiadamy się za powrotem Ukrainy do statusu państwa neutralnego, poza blokami (wojskowymi) i odrzuceniem przez Ukrainę nazistowskiej i militarystycznej natury polityki państwowej" - głosi wspólne oświadczenie szefów rosyjskiej i białoruskiej dyplomacji ws. priorytetów polityki zagranicznej obu państw.
Czytaj więcej
Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji i Siarhiej Alejnik, szef MSZ Białorusi, wezwali Ukrainę do powrotu do statusu neutralnego państwa pozostającego poza blokami wojskowymi oraz do przyjęcia zasady niepodzielności bezpieczeństwa w świecie i wzięcia pod uwagę fundamentalnych interesów Białorusi i Rosji.
Rosjanie twierdzą, że zniszczyli duży skład amunicji w Mikołajowie
Rosyjskie Ministerstwo Obrony oświadczyło, że za pomocą pocisków dalekiego zasięgu odpalonych z morza siły rosyjskie dokonały precyzyjnego uderzenia na "duży skład amunicji" w mieście Mikołajów. - Osiągnięto cele uderzenia. Wyznaczony obiekt został trafiony - powiedział rzecznik rosyjskiego resortu obrony Igor Konaszenkow.
Niemcy nie biorą udziału w negocjacjach ws. stworzenia koalicji na rzecz pozyskania samolotów dla Ukrainy
Deklarację taką złożył rzecznik resortu obrony Niemiec, który wyjaśnił, że "Niemcy nie uczestniczą w negocjacjach w sprawie stworzenia takiej koalicji", ponieważ nie posiadają odpowiedniej technologii, nie mają samolotów, które mogłyby przekazać Ukrainie, nie mają też możliwości przeprowadzenia szkolenia ukraińskich pilotów.
Duda zaprasza na naradę szefa MON oraz dowódców Sztabu Generalnego i Dowództwa Operacyjnego
Narada ma związek z przygotowaniami do szczytu NATO. Odbędzie się 18 maja w BBN.
Administracja Joe Bidena liczy, że skłoni Władimira Putina do podjęcia rozmów w sprawie powrotu Moskwy do układu New Start
Od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę Biały Dom ani razu nie zwrócił się z czymkolwiek do Kremla. Do teraz.
Czytaj więcej
Pentagon podał szczegółowe informacje o stanie i rozmieszczeniu strategicznego arsenału jądrowego. Chce w taki sposób skłonić Rosję do powrotu do porozumień o kontroli broni, która może dosięgnąć Stany Zjednoczone.
Kreml: "Poważne zarzuty" wobec trzech rosyjskich naukowców pracujących nad technologiami hipersonicznymi
Aresztowani to Anatolij Masłow, Aleksandr Szypluk i Walery Zwiegincew. Autorzy listu otwartego w ich sprawie ostrzegają, że aresztowanie trzech uczonych może "poważnie zagrozić rosyjskiej nauce". O sprawę listu otwartego był pytany rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.
Czytaj więcej
"Z bardzo poważnymi zarzutami" mierzą się trzej rosyjscy naukowcy pracujący nad technologiami hipersonicznymi - oświadczył rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, dzień po tym jak Ukraińcy, jak twierdzą, strącili sześć hipersonicznych pocisków Kindżał, które - jak twierdziła przed wojną na Ukrainie Rosja - są niemożliwe do przechwycenia przez współczesną obronę przeciwlotniczą.
Ławrow: Lekkomyślne rozszerzenie NATO godzi w możliwość rozmów o bezpieczeństwie Europy
Szef MSZ Rosji, Siergiej Ławrow stwierdził, że "lekkomyślne rozszerzenie NATO, w tym przyjmowanie wcześniej neutralnych państw do Sojuszu, rozszerzenie nie tylko na Wschód, ale też na Północ i w winnych geograficznych kierunkach, godzi w perspektywy przyszłej, normalnej konwersacji o bezpieczeństwie Europy".
Rejestr szkód wyrządzonych przez Rosję na Ukrainie
W Reykjaviku, gdzie trwa dwudniowy 4. Szczyt Głów Państw i Szefów Rządów Rady Europy, ogłoszono utworzenie rejestru szkód wyrządzonych agresją Federacji Rosyjskiej na Ukrainę poprzez rozszerzone porozumienie częściowe. Jak podały służby prasowe Rady Europy, do umowy ws. utworzenia rejestru przystąpiło 40 państw, w tym Polska, a trzy państwa, w tym Szwajcaria, wyraziły zainteresowanie przystąpieniem."Rejestr jest ważnym krokiem na drodze do sprawiedliwości i reparacji dla Ukrainy" - czytamy.
USA chcą ogólnego zakazu eksportu do Rosji. Olaf Scholz w odpowiedzi mówi o pragmatyzmie
- Próbujemy promować dobre, pragmatyczne dalsze rozwiązania - powiedział kanclerz Niemiec, Olaf Scholz, na marginesie szczytu Rady Europy w Reykjaviku, co odbiera się jako dystansowanie się od starań USA, by wprowadzić ogólny zakaz eksportu do Rosji na szczycie przywódców grupy G7 w Japonii. Niemcy chcą skupić się na przeciwdziałaniu obchodzeniu sankcji już nałożonych na Rosję.
Wiadomo kim jest żołnierz USA, którego ciało pokazał we wtorek Prigożyn
Emerytowany żołnierz sił specjalnych USA, sierżant Nicholas Maimer, był w budynku, który zawalił się po ostrzale artyleryjskim - mówi emerytowany ppłk Perry Blackburn, założyciel organizacji pozarządowej AFGFree, której przedstawicielem na Ukrainie był Maimer.
Czytaj więcej
Sierżant Nicholas Maimer, były żołnierz sił specjalnych USA, to obywatel Stanów Zjednoczonych, który w tym tygodniu zginął w ostrzale artyleryjskim Bachmutu - podaje CNN, powołując się na bliskiego przyjaciela Maimera.
Dwa wejścia do budynku mieszkalnego w Chersoniu zostały zniszczone w nocnym ataku rakietowym Rosji
Do ataku doszło ok. 1 nad ranem. W ataku nikt nie ucierpiał, ponieważ dziewięciopiętrowy budynek nie jest obecnie zamieszkały.
Eksplozje w Mikołajowie
W mediach społecznościowych pojawiło się nagranie, które ma przedstawiać uderzenie rosyjskich pocisków manewrujących Ch-22 w "obiekt przemysłowy" w Mikołajowie.
Separatyści informują o ostrzale Doniecka
W wyniku ostrzału jednej z dzielnic Doniecka jedna osoba zginęła, a dziewięć zostało rannych - informuje Denis Puszylin, stojący na czele tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, separatystycznego bytu quasipaństwowego, który istnieje na terenie ukraińskiego obwodu donieckiego okupowanego przez Rosjan i separatystów. Puszylin pisze o ostrzale przystanku autobusowego oraz bloków mieszkalnych.
Duda: Przeczytałem raport MON ws. incydentu z rakietą, mam swoje wnioski
- Są problemy w procedurach, bo one były dawno przygotowane, ale nigdy nie były wykorzystywane, bo nigdy polskie państwo nie znalazło się w takiej sytuacji - mówił w czasie rozmowy z dziennikarzami w Reyjkjaviku, prezydent Andrzej Duda.
Czytaj więcej
- Osobiście przeczytałem raport (MON) w szczegółach, dałem go do analizy moim ekspertom w BBN. Mam swoje wnioski w tej sprawie - mówił prezydent Andrzej Duda, w czasie rozmowy z dziennikarzami w trakcie szczytu Rady Europy w Reykjaviku, pytany o wnioski z incydentu z rosyjską rakietą Ch-55, która spadła w lesie w pobliżu Bydgoszczy.
Rosja zamraża konta ambasady i konsulatu Finlandii
Konta bankowe ambasady Finlandii w Moskwie i konsulatu w Sankt Petersburgu zostały zamrożone przez Rosję - poinformował fiński MSZ. Rzecznik resortu spraw zagranicznych Finlandii w rozmowie z agencją Reutera poinformował, że niedostępne są konta ambasady Finlandii w Moskwie i konsulatu w Sankt Petersburgu. Nie chciał jednak podawać żadnych szczegółów tej sprawy. Sprawy nie komentuje też rosyjski bank centralny - podaje Reuters.
Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych: Nie martwcie się o los zestawu Patriot
Płk Jurij Ihnat, rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy poinformował na antenie ukraińskiej telewizji, że "nie ma powodu, by martwić się losem zestawu Patriot", po doniesieniach z Rosji mówiących o trafieniu pocisku Kindżał w element takiego zestawu. Płk Ihnat dodał, że "zniszczenie zestawu jakimś 'Kindżałem' jest niemożliwe".
W nocy doszło do ataku na posterunek rosyjskiej straży granicznej Szebekino w obwodzie biełgorodzkim
Informacje takie przekazuje kanał SHOT w serwisie Telegram. Z informacji przekazywanych na tym kanale wynika, że "niezidentyfikowany dron wleciał na terytorium obwodu biełgorodzkiego w okolicach północy i zaatakował budynek na punkcie kontrolnym na granicy Ukrainy, prawdopodobnie pociskami moździerzowymi". W wyniku ataku wybuchł pożar. Nie ma informacji o rannych.
Czesi pozbywają się Rosjan i Białorusinów z banków
Czeskie banki zaczęły zamykać konta posiadaczom rosyjskiego i białoruskiego obywatelstwa, także tym, którzy mają czeską wizy pracowniczą i studencką. Wyrzucanie Rosjan z banków nasila się w całej Unii czy w krajach arabskich.
Czytaj więcej
Czeskie banki zaczęły zamykać konta posiadaczom rosyjskiego i białoruskiego obywatelstwa, także tym, którzy mają czeską wizy pracowniczą i studencką. Wyrzucanie Rosjan z banków nasila się w całej Unii czy w krajach arabskich.
Na Morzu Czarnym nie ma obecnie okrętów uzbrojonych w pociski Kalibr
Z informacji Dowództwa Marynarki Wojennej Ukrainy wynika, że na Morzu Czarnym są obecnie cztery rosyjskie okręty, żaden z nich nie jest uzbrojony w pociski Kalibr.
18 maja wygasa porozumienie zbożowe. Nadal nie podjęto decyzji o jego przedłużeniu
18 maja od porozumienia może odstąpić Rosja, która protestuje przeciwko przeszkodom, jakie napotyka - mimo przystąpienia do porozumienia - przy eksporcie swojego zboża, żywności i nawozów.
Czytaj więcej
Statek DSM Capella, przewożący 30 tys. ton kukurydzy, wypłynął 17 maja rano z portu w Czarnomorsku jako ostatni statek na mocy wygasającego 18 maja porozumienia zbożowego zawartego 22 lipca 2022 roku między ONZ, Turcją, Rosją a Ukrainą.
Nowe doniesienia ws. systemu Patriot na Ukrainie
Z nieoficjalnych informacji wynika, że nie będzie potrzeby, by system Patriot musiał zostać wywieziony z Ukrainy.
Czytaj więcej
Jeden z systemów Patriot przekazanych Ukrainie prawdopodobnie doznał uszkodzeń w wyniku rosyjskiego ataku - podała agencja Reutera. Rosjanie twierdzą, że zniszczyli system za pomocą hipersonicznego pocisku Kindżał.
Szef wywiadu Ukrainy: Gdy ukraińska armia wejdzie na Krym, Rosjanie uciekną
Gen. Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy twierdzi, że Rosjanie uciekną z Krymu, gdy tylko ukraińskie jednostki wejdą na Krym. - Większość radykalnie prorosyjskich mieszkańców, wraz z wejściem (ukraińskich) jednostek na Krym, w jakimkolwiek formie - w ramach ofensywy etc. - będą pierwszymi, którzy odpłyną promami do Federacji Rosyjskiej. Nikt tam nie zostanie - mówi gen. Budanow.
Ławrow: Nie ma kontaktów z USA na szczeblu ministrów spraw zagranicznych
Siergiej Ławrow, szef MSZ Rosji, w rozmowie z rosyjską telewizją mówił, że Rosja nie utrzymuje obecnie kontaktów z USA na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Jak dodał dochodzi natomiast do komunikacji na poziomie administracji prezydenckich ws. Amerykanów zatrzymanych w Rosji. Rozmowy między Rosją a USA na niższym szczeblu mają też dotyczyć warunków, w jakich rosyjscy dyplomaci pracują w USA, a amerykańscy - w Rosji.
Doradca mera Mariupola: Rosjanie przerzucają sprzęt na północny skraj rejonu mariupolskiego
Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera okupowanego Mariupola podaje na swoim kanale w serwisie Telegram, że trwają intensywne ruchy rosyjskiego sprzętu wojskowego, który przerzucany jest na północny skraj rejonu mariupolskiego.
W ciągu doby Rosjanie ostrzelali co najmniej 24 miejscowości w obwodzie charkowskim
W wyniku ostrzału zginął 50-letni mieszkaniec Kupiańska - poinformował gubernator obwodu charkowskiego, Ołeh Synehubow. Ostrzelane zostały też rejony charkowski, czuhujewski i iziumski.
Brytyjski resort obrony: Podatność Kindżałów na zestrzelenie powodem do wstydu dla Rosji
Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii pisze, że doniesienia o strącaniu pocisków hipersonicznych Kindżał (kryptonim NATO: KIlljoy) przez ukraińską obronę przeciwlotniczą są powodem do wstydu dla Rosji, która twierdziła, że pocisków tych nie sposób powstrzymać ze względu na osiąganą przez nie prędkość.
Straż Graniczna: Od 24 lutego 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało 11,911 mln osób
Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu doby do Polski z Ukrainy wjechało 22,1 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 23,3 tys. osób, a od 24 lutego - 10,119 mln osób.
Rosjanie o uderzeniu w system Patriot
Rosyjska agencja RIA przytacza wypowiedź niewymienionego z nazwiska informatora, który przekazał, że w rozlokowany w Kijowie system obrony powietrznej Patriot uderzył hipersoniczny pocisk Kindżał wystrzelony z myśliwca MiG-31K.
Pentagon nie potwierdził, że sprzęt został zniszczony. Według informacji amerykańskich mediów, system mógł zostać uszkodzony.
220 tys. Ukraińców przybyło do Kanady
Od 1 stycznia 2022 roku do Kanady przybyło 220 tys. Ukraińców, w tym ok. 15 proc. z USA - podały kanadyjskie służby.
Od początku wojny zginęło 481 dzieci
Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że od początku inwazji w wyniku zbrojnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainie zginęło 481 dzieci, a 977 zostało rannych.
Ostrzał w obwodzie zaporoskim, trzy osoby ranne
W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie ostrzelały 16 miast i wsi w pobliżu linii frontu - podał szef władz obwodu zaporoskiego Jurij Malaszko dodając, że przeprowadzono 88 ataków, głównie artyleryjskich. Malaszko poinformował, że trzy osoby cywilne zostały ranne.
Obwód chersoński ostrzelany 79 razy w ciągu doby
W ciągu doby na obwód chersoński spadło 406 pocisków - informuje Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu chersońskiego. W wyniku ostrzału rannych zostało siedmioro cywilów, w tym troje dzieci.
W nocy Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Mikołajów
W wyniku ostrzału, do którego doszło we wtorek o 23:08 częściowo zniszczone zostały supermarket i salon samochodowy. Ponadto fala uderzeniowa uszkodziła budynki mieszkalne i sklepy. Rakieta spadła też na obiekt przemysłowy. Na razie wiadomo o jednej osobie rannej.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach
Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 200 590 żołnierzy, 3 771 czołgów, 7 365 pojazdów opancerzonych, 3 166 zestawów artyleryjskich, 562 wyrzutnie rakiet, 318 zestawów przeciwlotniczych, 308 samolotów, 294 śmigłowców, 2 748 bezzałogowych statków powietrznych, 982 pociski manewrujące, 18 jednostek nawodnych, 6 067 pojazdów (w tym cystern) i 417 jednostek sprzętu specjalnego.
Czytaj więcej
Z najnowszego raportu Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy wynika, że 17 maja 2023 roku straty Rosjan na Ukrainie przekroczyły 200 tysięcy żołnierzy.
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Najcięższe walki w rejonie Bachmutu, Marijinki, Łymanu i Awdijiwki
Na tych odcinkach w ciągu ostatniej doby miało dojść do 55 potyczek - podaje ukraiński Sztab Generalny.
Państwa Azji Środkowej próbują rozluźnić więzy z Kremlem
Przedstawiciele Tadżykistanu na przykład zaproponowali przeniesienie dalszej współpracy z Rosją do nieco egzotycznej formuły „BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny, RPA) + Azja Środkowa” bowiem „formuła „Azja Środkowa + 1 (Rosja) nie do końca odpowiada interesom regionu”. – Stosunki budujemy na zasadach przyjaźni i dobrosąsiedztwa – odpowiadał im minister Siergiej Ławrow jak za dawnych lat.
Czytaj więcej
Kolejni rosyjscy sojusznicy – pierwsza Armenia – zaczynają dystansować się od Moskwy, mimo że dostawy na rosyjski rynek mamią ogromnymi zyskami.
ISW: Rosjanie obawiają się o stabilność frontu w rejonie Bachmutu
Według think tanku z USA, Instytutu Studiów nad Wojną, w rejon Bachmutu miały zostać przerzucone elementy 6. Gwardyjskiej Dywizji Zmotoryzowanej, prawdopodobnie z pozycji w rejonie Swatowego-Kupiańska. Think tank ocenia, że takie ruchy wojsk świadczą o obawach dotyczących stabilności linii frontu w rejonie Bachmutu, w związku z coraz większym wyczerpaniem walczących o miasto jednostek szturmowych Grupy Wagnera.
Czytaj więcej
Rosjanie prawdopodobnie postanowili wzmocnić swoje taktyczne wysiłki ofensywne w rejonie Bachmutu, pomimo wyraźnego skupienia się Ukrainy na lokalnych kontratakach w tym rejonie - pisze w najnowszej analizie think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: 31 rosyjskich ataków rakietowych w ciągu doby
Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu doby Rosja przeprowadziła 31 ataków rakietowych, 57 ataków powietrznych i 96 ostrzałów artyleryjskich celów na Ukrainie. "Rosjanie użyli sześciu pocisków Kindżał, 13 pocisków Kalibr (dwa eksplodowały w powietrzu) i 10 pocisków ziemia-ziemia (z zestawów S-300, wyrzutni Iskander-M) do przeprowadzenia ataków rakietowych. 25 tych pocisków zostało zestrzelonych przez naszych obrońców" - czytamy w komunikacie.
Gubernatorem Gagauzji w Mołdawii została polityk, która chce dalszej przyjaźni z Rosją
Premier Mołdawii i inni przedstawiciele władz centralnych sugerują, że mogą doprowadzić do anulowania wyników wyborów ze względu na nieprawidłowości do jakich miało dochodzić w ich trakcie.
Czytaj więcej
Terytorium Autonomiczne Gagauzji, autonomiczny obszar położony w południowej części Mołdawii, dokonał wyboru nowego przywódcy (baszkana), zatwierdzonego przez lokalny parlament, wybierając na to stanowisko Jewgieniję Gutul, prorosyjską polityk z partii Sor. Proeuropejskie władze centralne Mołdawii mogą jednak anulować wyniki tych wyborów.
Korea Płd. podpisała z Ukrainą porozumienie ws. pakietu pomocy finansowej
Minister finansów Korei Południowej, Choo Kyung-ho i minister gospodarki Ukrainy, Julia Swyrydenko, podpisali porozumienie na mocy którego Seul przekaże Kijowowi pakiet pomocy finansowej o wartości 130 mln dolarów. Pakiet składa się zarówno z pomocy bezzwrotnej, jak i z pożyczek.
Zełenski: Zestrzeliliśmy 18 na 18 rakiet
W wieczornym wystąpieniu prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, mówiąc o ataku rakietowym na Kijów, do którego doszło w nocy z 15 na 16 maja podkreślił, że ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła 18 z 18 rakiet. - Dlatego stale pracujemy nad zapewnieniem nam większych możliwości, większej liczby zestawów Patriot, IRIS-T, Crotale, Hawk, NASAMS. Jeszcze i jeszcze. Dziękuję wszystkim partnerom na świecie, którzy pomogli naszemu krajowi dostarczając odpowiednich zestawów obrony przeciwlotniczej - mówił ukraiński prezydent.
Władze Ukrainy wyciągną odpowiedzialność wobec Ukraińców publikujących nagrania prezentujące aktywność obrony przeciwlotniczej
Ołeksij Daniłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Ukrainy wyraził przekonanie, że obywatele Ukrainy, którzy filmują i umieszczają w sieci nagrania ilustrujące aktywność ukraińskiej obrony przeciwlotniczej, poniosą za to odpowiedzialność. Daniłow mówił o tym na antenie ukraińskiej telewizji, pytany o to czy Ukraina powinna zareagować na rosyjskie doniesienia na temat rzekomego trafienia zestawu obrony przeciwlotniczej Patriot w czasie ataku rakietowego na Kijów w nocy z 15 na 16 maja. - Jedyna rzecz, jaką mogę powiedzieć, to to, że mamy do czynienia z niezbyt przyjemną sytuacją, w której nasi obywatele, nie rozumiejąc powagi sytuacji, umieszczają nagrania (w internecie). To nieakceptowalne. Jestem więcej niż pewien, że poniosą za to odpowiedzialność - ci którzy to robią - powiedział Daniłow.
Na Białorusi rozpoczęła się Międzynarodowa Wystawa Sprzętu i Uzbrojenia Wojskowego MILEX-2023
Na wystawie 17 firm z Rosji ma zaprezentować ok. 700 typów broni i sprzętu wojskowego - m.in. dron-kamikadze KUB-E, samolot transportowy Ił-76MD-90A, myśliwiec wielozadaniowy Su-25, śmigłowiec transportowy Mi-17V-5 oraz śmigłowiec Mi-35M, zestawy przeciwlotnicze Tor-M2KM i Pancyr-S1, czołg T-90MS i transporter opancerzony BTR-82A.
Komisja Izby Reprezentantów przyjęła rezolucję ws. uwolnienia przez Rosję Paula Whelana i Evana Gershkovicha
Komisja ds. zagranicznych Izby Reprezentantów przyjęła jednogłośnie rezolucję, w której domaga się uwolnienia przez Rosję byłego żołnierza piechoty morskiej USA, Paula Whelana (skazanego w Rosji na wieloletnie więzienie za szpiegostwo) i dziennikarza "The Wall Street Journal" Evana Gershkovicha (aresztowanego pod zarzutem szpiegostwa). Rezolucja będzie teraz poddana głosowaniu na forum plenarnym Izby Reprezentantów.
Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:
Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 15 na 16 maja Rosjanie zaatakowali z powietrza Kijów.