Chodzi o atak z 12 marca 2022 roku na kolumnę cywilów ewakuowanych ze wsi Łypiwka w obwodzie kijowskim. Opracowanie zawiera 22 świadectwa osób, którym udało się przeżyć.
W piątek, 11 marca 2022 roku, w Łypiwce zaczęły gromadzić się samochody z mieszkańcami wioski i sąsiednich miejscowości okupowanych przez wojska rosyjskie. Rosjanie bowiem obiecali, że wkrótce utworzą zielony korytarz umożliwiający wyjazd. 12 marca 2022 roku cywilna kolumna ewakuacyjna składająca się z 14 prywatnych pojazdów ruszyła do kontrolowanej przez Ukraińców Koroliwki. Około godz. 16 kolumna ta została ostrzelana przez cztery rosyjskie bojowe wozy piechoty z broni dużego kalibru. W czasie ostrzału w pojazdach znajdowało się około 50 cywilów (w tym dziewięcioro dzieci) i zwierzęta domowe. W wyniku ataku zginęło sześć osób, w tym jedno dziecko, a rannych zostało siedem osób, w tym dwoje dzieci. Zginęły również zwierzęta domowe.
Liczba ofiar cywilnych wojny na Ukrainie
Wojna Rosji z Ukrainą: Atak na konwój to zbrodnia wojenna
„Rozstrzelanie kolumny ewakuacyjnej nie było przypadkowym działaniem, nie ma mowy o żadnej pomyłce. Tworząc tzw. zielony korytarz do wyjazdu z okupowanej Łypiwki, rosyjscy żołnierze celowo zwabili w śmiertelną pułapkę ludzi, którzy chcieli po prostu ratować życie swoje i swoich rodzin. (…) Po zaatakowaniu kolumny cywilnych pojazdów rosyjscy wojskowi starali się wystrzelać ukraińskich cywilów uciekających przed ostrzałem w pole. Ich zapalczywość w staraniach, by wymordować wszystkich świadków, pokazuje, że popełnili tę zbrodnię wojenną świadomie i z wyrachowaniem” – opisała Monika Andruszewska, koordynatorka raportu.
Czytaj więcej
W czasie każdej wojny jedne z najbardziej wstrząsających i odrażających zbrodni wojennych mają miejsce poza polami bitew. Należą do nich zbrodnie na tle seksualnym. Nie inaczej jest w Ukrainie, która już od dwóch lat zmaga się z okupacją i wzmożoną rosyjską agresją.