Ukraina: Wygasa porozumienie zbożowe. Ostatni statek opuścił port

Statek DSM Capella, przewożący 30 tys. ton kukurydzy, wypłynął 17 maja rano z portu w Czarnomorsku jako ostatni statek na mocy wygasającego 18 maja porozumienia zbożowego zawartego 22 lipca 2022 roku między ONZ, Turcją, Rosją a Ukrainą.

Publikacja: 17.05.2023 10:20

Porozumienie zbożowe zawarto 22 lipca 2022 roku

Porozumienie zbożowe zawarto 22 lipca 2022 roku

Foto: PAP/EPA

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 448

Losy porozumienia zbożowego wciąż nie są jasne. 18 maja od porozumienia może odstąpić Rosja, która protestuje przeciwko przeszkodom, jakie napotyka - mimo przystąpienia do porozumienia - przy eksporcie swojego zboża, żywności i nawozów.

Statek DSM Capella zmierza obecnie w kierunku wód tureckich - informuje ONZ. 

Od 4 maja nie wydano zgody na wpłynięcie nowych statków na wody Morza Czarnego

Rosja: Wiele otwartych pytań, trzeba podjąć decyzję

Porozumienie zbożowe zostało zawarte 22 lipca 2022 roku, początkowo na 120 dni, aby przeciwdziałać globalnemu kryzysowi żywnościowemu, który był spowodowany inwazją Rosji na Ukrainę. Oba kraje, przed wojną, były ważnymi producentami żywności zwłaszcza dla krajów Bliskiego Wschodu i Afryki. 

Czytaj więcej

Niebawem korytarz zbożowy przez Morze Czarne może przestać istnieć

W listopadzie Moskwa zgodziła się przedłużyć pakt na kolejne 120 dni, a w marcu - na kolejnych 60. Obowiązujący obecnie pakt wygasa 18 maja, a Rosja grozi, że nie zgodzi się na przedłużenie, jeśli jej warunki, dotyczące ułatwień transportu żywności i nawozów z Rosji drogą morską, nie zostaną spełnione.

- Jest wciąż wiele otwartych pytań dotyczących naszej części umowy. Teraz zostanie podjęta decyzja - mówił we wtorek rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow.

W ubiegłym tygodniu w Stambule spotkali się przedstawiciele Rosji, Ukrainy, Turcji i ONZ, by rozmawiać o losie porozumienia zbożowego. - Kontakty trwają na różnych poziomach. Jesteśmy wyraźnie na bardzo delikatnym etapie - mówił we wtorek przedstawiciel ONZ, Stephane Djuarric.

Szef MSZ Turcji, Mevlut Cavusoglu mówił w ubiegłym tygodniu, że porozumienie może być przedłużone na co najmniej dwa miesiące.

Z Ukrainy od 22 lipca drogą morską wypłynęło 30,3 mln ton żywności

Od 4 maja Wspólne Centrum Koordynacyjne (JCC), organ nadzorujący realizację porozumienia zbożowego, nie wydało żadnej zgody na wpłynięcie do ukraińskich portów.

Statki, które mają zgodę JCC na wpłynięcie do ukraińskich portów, są następnie kontrolowane na wodach tureckich przed wpłynięciem na wody Morza Czarnego. W drodze powrotnej statki również są poddawane inspekcji.

Rosja miała poinformować w ubiegłym miesiącu, że nie będzie wydawać zgody na wpływanie na Morze Czarne nowych statków, jeśli nie będą one w stanie wrócić przed 18 maja, czyli "przewidywaną datą wygaśnięcia" paktu.

Na mocy porozumienia zbożowego z ukraińskich portów nad Morzem Czarnym wyeksportowano 30,3 mln ton żywności.

Dyplomacja
Reuters łączy wizytę Wołodymyra Zełenskiego w Polsce z rzezią wołyńską
Dyplomacja
Wołodymyr Zełenski w Polsce. Spotka się z Donaldem Tuskiem
Dyplomacja
Koniec wojny w Strefie Gazy na wyciągnięcie ręki
Dyplomacja
Współpraca wojskowa europejskich sojuszników. Polisa na Trumpa
Dyplomacja
Król Karol III przyjedzie do Polski. Pierwsza wizyta w Auschwitz-Birkenau