Niemiecki think-tank: Polska zbroi się na potęgę. Rekordowe wydatki

W żadnym innym z krajów NATO wzrost wydatków na obronność nie będzie w tym roku tak duży jak w Polsce, a ich poziom w stosunku do PKB tak wysoki – wynika z analizy ekonomistów z think-tanku Ifo.

Publikacja: 16.05.2023 13:45

Niemiecki think-tank: Polska zbroi się na potęgę. Rekordowe wydatki

Foto: Adobe Stock

Kraje członkowskie NATO na szczycie w 2014 r. zobowiązały się, że w ciągu dekad zwiększą wydatki na obronność do 2 proc. PKB. W 2021 r. ten cel był jednak odległy: spełniało go zaledwie osiem z 29 państw Sojuszu. Aż 11 państw przeznaczało na zbrojenia mniej niż 1,5 proc PKB.

Czytaj więcej

Marek Kozubal: Morawiecki bagatelizuje temat rakiety

Atak Rosji na Ukrainę sprawił, że wydatki na obronność zyskały na znaczeniu. Rządy wielu państw Sojuszu publicznie deklarowały, że zwiększą nakłady na zbrojenia. W opublikowanym we wtorek artykule Florian Dorn, Niklas Potrafke, Marcel Schlepper, ekonomiści z monachijskiego think-tanku Ifo, analizują, jak te deklaracje przełożyły się na faktyczne budżety zbrojeniowe krajów NATO.

Polska w 2023 r. będzie miała najwyższy wśród państw NATO stosunek wydatków na obronność do PKB.

Jak kraje NATO zwiększają wydatki na obronność

Polska w 2023 r. będzie miała najwyższy wśród państw NATO stosunek wydatków na obronność do PKB.

Foto: Ifo Institute

Ekonomiści porównali planowane na ten rok wydatki na obronność (stosując klasyfikację NATO) w 30 spośród 31 państw członkowskich Sojuszu (wykluczyli z analizy Islandię) oraz w Szwecji, która ma status kandydata. Planowane nakłady na zbrojenia porównali do oczekiwanego w tym roku poziomu PKB tych krajów, korzystając z prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Z ich analizy wynika, że w tym roku kraje NATO (i Szwecja) przeznaczą na zbrojenia średnio 1,9 proc. PKB, o 0,2 pkt proc. więcej niż w 2021 r. – ostatnim roku przed atakiem Rosji na Ukrainę. Państw, w których nakłady zbrojeniowe przekroczą 2 proc. PKB, będzie zaledwie 11. Absolutnym rekordzistą będzie Polska, gdzie wydatki te sięgną – według analizy Ifo - 4,3 proc. PKB. To oznacza wzrost o 2,1 pkt proc. w stosunku do 2021 r. Pod tym względem Polska również będzie w Sojuszu prymusem.

Czytaj więcej

To już desperacja. Rosyjska armia masowo skupuje cywilne drony

W USA i Grecji, która pod względem stosunku wydatków na zbrojenia do PKB będą w br. tuż za Polską, stosunek ten – biorąc pod uwagę plany budżetowe - zmalał wobec 2021 r. Nakłady na obronność relatywnie do PKB mocno zwiększają za to inne kraje z Europy Środkowo-Wschodniej: Estonia, Litwa, Finlandia, Węgry i Rumunia.

Ekonomiści z Ifo szacują, że Polska wyda na obronność w tym roku o 16,9 mld euro więcej niż trzeba, aby wydatki te wynosiły równowartość 2 proc. PKB. Zarazem, na co zwracają uwagę autorzy raportu, Polska nie należy wcale do państw, gdzie zwiększenie wydatków na zbrojenia cieszy się wyjątkowo dużym poparciem społeczeństwa. W 2022 r. niespełna 40 proc. ankietowanych Polaków uważało większe wydatki na obronność za uzasadnione.

Biznes
Ciemne chmury nad amerykańską zbrojeniówką. Wykorzystają to firmy z Europy?
Biznes
Liczne biznesy Dmitrija Miedwiediewa. Gigantyczna posiadłość ukryta nad Wołgą
Biznes
Zespół Brzoski będzie działał do końca maja. Po 100 dniach zakończy pracę
Biznes
Rozszerzona Odpowiedzialność Producenta: do KPRM trafiła ocena skutków regulacji
Biznes
Inpost przejmuje brytyjską spółkę. Meloni w Białym Domu oczarowuje Trumpa