Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Do Europy przybywa w poniedziałek specjalny wysłannik chińskiego MSZ, Li Hui, który ma rozmawiać o planie pokojowym mającym zakończyć wojnę na Ukrainie.
– Z Wołodymyrem omawialiśmy sprawę wzmacniania potencjału lotnictwa bojowego (Ukrainy). Wielka Brytania może odegrać w tym dużą rolę – powiedział po rozmowach z ukraińskim przywódcą brytyjski premier Rishi Sunak.
Po Rzymie, Berlinie i Paryżu Wołodymyr Zełenski przyjechał do Londynu, drugi raz w czasie wojny. We wszystkich stolicach otrzymywał obietnice pomocy wojskowej.
Czytaj więcej
W najbliższych tygodniach Francja przekaże kilku ukraińskim batalionom dziesiątki pojazdów opancerzonych i lekkich czołgów, w tym AMX-10RC.
Pierwsi Włosi zapewnili, że przyślą przede wszystkim broń przeciwlotniczą. Jednak największą pomoc, za ponad 2,5 mld dolarów, Ukraina dostanie z Niemiec. W Berlinie Zełenski podpisał z kanclerzem Olafem Scholzem deklarację, w której określono, że Ukraina powinna być wyzwolona „w międzynarodowo uznanych granicach”, czyli łącznie z Krymem. Na Zachodzie cały czas trwa dyskusja, jakie powinny być ukraińskie cele wojny obronnej. Część polityków (w tym w Waszyngtonie) uważa, że Krym i okupowane części obwodów donieckiego i ługańskiego są już poza zasięgiem Kijowa.