Konwencja Ottawska, ustanowiona w 1997 r., zakazuje używania, gromadzenia, produkcji i transferu min przeciwpiechotnych. Wycofując się z traktatu, Finlandia, która ma najdłuższą granicę NATO z Rosją, mogłaby potencjalnie zacząć ponownie gromadzić miny lądowe do wykorzystania w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba.
Orpo stwierdził, że obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia militarnego dla jego kraju, ale Rosja stanowi długoterminowe zagrożenie dla całej Europy. - Wycofanie się z Konwencji Ottawskiej da nam możliwość wszechstronnego przygotowania się do zmian w dziedzinie bezpieczeństwa – powiedział.
Oświadczenie to pojawiło się się w momencie, gdy prezydent USA Donald Trump podejmuje wysiłki na rzecz zakończenia wojny na Ukrainie. To – jak zauważa agencja Reutera – doprowadziło do narastających obaw w Finlandii, ale również w Polsce i krajach bałtyckich, że Rosja mogłaby je zaatakować.
Czytaj więcej
Państwa bałtyckie obawiają się, że zaprzestanie działań wojennych na Ukrainie da Rosji czas na po...
Orpo poinformowało na konferencji prasowej, że do 2029 r. Finlandia zwiększy wydatki na obronność do co najmniej 3 proc. produktu krajowego brutto. Do tego czasu wydatki te wzrosną o około 3 miliardy euro (3,24 miliarda dolarów).