Aktorka i reżyserka pojawi się na krakowskim festiwalu jako bohaterka Filmu Otwarcia. Będzie to „Wyspa Bergmana” w reżyserii Mii Hansen-Løve – meta-filmowej opowieści o granicach między fikcją a rzeczywistością, która miała swoją premierę w Konkursie Głównym Festiwalu w Cannes. W filmie aktorka kreuje jedną ze swoich najbardziej złożonych i wielowymiarowych ról.
Uzasadnienie przyznania Nagrody Specjalnej „Pąd prąd” dla Mii Wasikowskiej autorstwa Grzegorza Stępniaka, dyrektora artystycznego Mastercard OFF CAMERA
Z prawdziwą przyjemnością przyznajemy naszą tegoroczną Nagrodę Pod Prąd, jak sugeruje już sama jej nazwa, dla tych, którzy nie tylko mają odwagę podążać własnymi ścieżkami artystycznymi, ale też wyznaczać nowe trendy w światowym kinie, australijskiej aktorce o polskich korzeniach - Mii Wasikowskiej.
W trakcie swojej dwudziestoletniej już kariery pracowała z najwybitniejszymi reżyserami i reżyserkami współczesnego kina artystycznego, m.in. z Gusem Van Santem, Timem Burtonem, Lisą Cholodenko, Park Chan-Wookiem, Jimem Jarmuschem, Davidem Cronenbergiem, Mią Hansen-Love czy Jessicą Hausner. Ich filmy, pokazywane na najważniejszych międzynarodowych festiwalach, na czele z Cannes, Wenecją czy Toronto, na trwałe zapisały się w kanonie najnowszej kinematografii. A filmy takie, jak „Stoker”, „Alicja w krainie czarów”, „Wszystko w porządku”, „Jane Eyre” czy „Albert Nobbs” zdobyły szereg prestiżowych wyróżnień, na czele z Oscarami i Złotymi Globami. W dodatku udaje się w nich połączyć wartości i podejście właściwe dla kina festiwalowego z komercyjnym, trafiającym do szerokiego grona widzów potencjałem. Co samo w sobie jest rzadkością i wielką sztuką.
Duża w tym zasługa aktorstwa Wasikowskiej, której niezapomniane, melancholijne, głębokie spojrzenie jest w stanie przekazać więcej niż dziesiątki słów, a równocześnie efemeryczna i silna obecność przekracza często granice konwencji i gatunków, nadając niepowtarzalną jakość filmom kostiumowym i sensacyjnym, komediom obyczajowym, dramatom psychologicznym czy thrillerom.