Prigożyn chciał ujawnić Ukrainie pozycje rosyjskich wojsk

Jewgienij Prigożyn, twórca Grupy Wagnera miał oświadczyć, że przekaże ukraińskiej armii pozycje rosyjskich wojsk, jeśli Ukraińcy wycofają swoje siły z Bachmutu - wynika z dokumentów ujawnionych w ramach wycieku niejawnych dokumentów Pentagonu. O sprawie pisze "Washington Post".

Aktualizacja: 15.05.2023 12:00 Publikacja: 15.05.2023 05:07

Jewgienij Prigożyn i najemnicy z Grupy Wagnera

Jewgienij Prigożyn i najemnicy z Grupy Wagnera

Foto: AFP

arb

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 446

Niezwykłą ofertę Prigożyn miał przedstawić Ukrainie pod koniec stycznia, gdy najemnicy z Grupy Wagnera ponosili ciężkie straty w walkach o Bachmut, a Prigożyn zaczął publicznie skarżyć się na brak wsparcia (m.in. brak dostaw amunicji) ze strony rosyjskiej armii.

Jewgienij Prigożyn kontaktuje się z ukraińskim wywiadem

Prigożyn miał oświadczyć, że jeśli ukraińska armia wycofa się z pozycji wokół Bachmutu, on przekaże Kijowowi informacje na temat pozycji rosyjskich wojsk, które ukraińska armia będzie mogła wykorzystać do uderzeń na rosyjskie pozycje.

Szef Grupy Wagnera miał przekazać swoją ofertę Ukrainie poprzez swoje kontakty w wywiadzie wojskowym Ukrainy, z którym Prigożyn miał, w tajemnicy, utrzymywać łączność w czasie trwania wojny - wynika z dokumentów amerykańskiego wywiadu, które wyciekły do internetu.

Czytaj więcej

Prigożyn: Rosja straciła w piątek 5 kilometrów kwadratowych w pobliżu Bachmutu

Jednostki szturmowe Grupy Wagnera stanowią trzon sił, które od 10 miesięcy starają się zająć Bachmut. Ewentualne zdobycie miasta byłoby największym sukcesem rosyjskich sił na Ukrainie od lipca 2022 roku i zajęcia przez Rosjan Lisiczańska w obwodzie ługańskim. W walkach o Bachmut Grupa Wagnera poniosła ciężkie straty, a Prigożyn wielokrotnie, publicznie, skarżył się na brak wsparcia rosyjskiej armii i Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej. Na początku maja Prigożyn zagroził nawet wycofaniem swoich sił z Bachmutu 10 maja, ale ostatecznie się na to nie zdecydował.

Z ujawnionego w ramach wycieku dokumentu nie wynika pozycje jakich dokładnie wojsk chciał ujawnić Ukrainie Prigożyn.

Ukraińcy nie ufają Prigożynowi

Dwóch przedstawicieli władz Ukrainy, których cytuje "Washington Post" potwierdza, że Prigożyn kontaktował się kilkukrotnie z wywiadem wojskowym Ukrainy. Jeden z nich twierdzi, że ofertę dotyczącą ujawnienia pozycji rosyjskich wojsk w zamian za wycofanie się Ukraińców z Bachmutu Prigożyn miał przedstawić więcej niż raz, ale Kijów odrzucił ją ze względu na brak zaufania do założyciela Grupy Wagnera i wątpliwości co do szczerości intencji Prigożyna. 

Według jednego z dokumentów, ujawnionych w ramach wycieku, Prigożyn miał - w trakcie jednego z kontaktów z ukraińskim wywiadem wojskowym - przekonywać, iż rosyjska armia ma problemy z dostawami amunicji i doradzać, by Ukraińcy nacierali w stronę granic nielegalnie anektowanego w 2014 roku przez Rosję Krymu ponieważ, jak twierdził, morale rosyjskich żołnierzy jest niskie. 

Kijów podejrzewa, iż Kreml wie o kontaktach Prigożyna z ukraińskim wywiadem

"Washington Post" nie zdołał uzyskać komentarza Kremla na temat ujawnionych dokumentów dotyczących kontaktów Prigożyna ze stroną ukraińską. W poniedziałek publikację dziennika z USA skomentował jednak rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow, który określił je mianem "kaczki dziennikarskiej". Pieskow odmówił szerszego komentarza w tej sprawie.

Z ujawnionych dokumentów wynika, że Kijów podejrzewa, iż Kreml wie o kontaktach Prigożyna z ukraińskim wywiadem.

Usunięte pytania z wywiadu z Zełenskim

Okazało się też, że z wywiadu z Zełenskim, który został opublikowany na stronie "Washington Post" 13 maja, usunięto fragment z pytaniami o wyciek tajnych dokumentów USA, w którym była mowa o kontaktach Prigożyna z ukraińskim wywiadem.

Dziennikarze pytali ukraińskiego prezydenta o dokumenty, z których wynika, że wiedział o kontaktach funkcjonariuszy wywiadu z Prigożynem.

"To jest sprawa wywiadu (wojskowego - red.). Chcecie, żeby mnie sądzono za zdradę? To jest bardzo ciekawe, jeśli ktoś mówi, że macie dokumenty, albo jeśli ktoś z naszego rządu mówi o działalności naszego wywiadu, to chciałbym zapytać: z jakimi źródłami na Ukrainie macie kontakt? Kto mówi o działalności naszego wywiadu? Przecież to jest najpoważniejsze przestępstwo w naszym kraju. Z jakimi Ukraińcami rozmawiacie?" - pytał prezydent Ukrainy.

Czytaj więcej

"WP" usunął fragment wywiadu z Zełenskim. Zapytano o kontakty wywiadu z Prigożynem

Niezwykłą ofertę Prigożyn miał przedstawić Ukrainie pod koniec stycznia, gdy najemnicy z Grupy Wagnera ponosili ciężkie straty w walkach o Bachmut, a Prigożyn zaczął publicznie skarżyć się na brak wsparcia (m.in. brak dostaw amunicji) ze strony rosyjskiej armii.

Jewgienij Prigożyn kontaktuje się z ukraińskim wywiadem

Pozostało jeszcze 93% artykułu
Konflikty zbrojne
Doradca Putina: Niewykluczone, że w 2025 Ukraina przestanie istnieć
Konflikty zbrojne
Czy proizraelski Donald Trump doprowadzi do porażki Izraela?
Konflikty zbrojne
Korea Południowa chce repatriować północnokoreańskich żołnierzy schwytanych na Ukrainie
Konflikty zbrojne
Rosja ponownie nie uchroniła się przed ukraińskimi dronami. Zaatakowano kilka regionów
Konflikty zbrojne
Trump chyba jednak nie porzuci Ukrainy