Czytaj więcej
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. Do Europy przybywa w poniedziałek specjalny wysłannik chińskiego MSZ, Li Hui, który ma rozmawiać o planie pokojowym mającym zakończyć wojnę na Ukrainie.
Urzędujący od 1994 roku dyktator nie pojawił się w niedzielę w Mińsku na uroczystościach z okazji obchodzonego na Białorusi Dnia flagi, hymnu i godła. W jego imieniu przemówienie wygłosił premier Raman Hałouczanka. Aleksander Łukaszenko nie pokazuje się publicznie, odkąd wrócił z parady w Moskwie i nie był w stanie wygłosić mowy na uroczystościach 9 maja w Mińsku. Wówczas powierzył to ministrowi obrony.
Niezależne media białoruskie spekulują o poważnych kłopotach zdrowotnych dyktatora. Pojawiły się też doniesienia, że w sobotę wylądował w prezydenckim szpitalu pod Mińskiem, do którego ściągano lekarzy z Rosji. Tymczasem szef KGB Iwan Tertel straszył w niedzielę rodaków, że na Białorusi w najbliższym czasie może dojść do zamachów terrorystycznych i prób destabilizacji sytuacji, jakoby na zlecenie Zachodu.
Rosja i plany białoruskiej opozycji
W świetle białoruskiej konstytucji w przypadku odejścia dyktatora z powodów zdrowotnych, władzę w kraju obejmuje przewodnicząca Rady Republiki (wyższa izba parlamentu) Natalia Kaczanawa, która wcześniej była szefową administracji Łukaszenki. Tymczasem gdyby został zamordowany (np. otruty) stery rządzenia w kraju przyjmuje Rada Bezpieczeństwa, w skład której wchodzą m.in. szefowie służb i wojska.
Czytaj więcej
Premier Białorusi, Raman Hałouczenka, zastąpił przywódcę Białorusi, Aleksandra Łukaszenkę, w czasie niedzielnych uroczystości w Mińsku, co wywołało kolejną falę spekulacji na temat stanu zdrowia białoruskiego dyktatora.