Świąteczny cud w Michigan. W zoo na świat przyszedł krytycznie zagrożony nosorożec czarny

Po raz pierwszy w stuletniej historii Potter Park Zoo w mieście Lansing, stolicy stanu Michigan, przyszedł na świat nosorożec czarny. Gatunek znajduje się na najwyższej pozycji w czerwonej księga gatunków zagrożonych, publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN).

Aktualizacja: 25.12.2019 22:10 Publikacja: 25.12.2019 21:13

Świąteczny cud w Michigan. W zoo na świat przyszedł krytycznie zagrożony nosorożec czarny

Foto: fot. Potter Park Zoo

qm

Gatunek ma status CR (critically endangered) - jest krytycznie zagrożony na czerwonej liście, w skład której wchodzą także dwa inne stopnie - zagrożone (endangered, EN), którym przypisuje się wysokie ryzyko wymarcia w niedalekiej przyszłości, oraz narażone (vulnerable, VU) - oznaczające organizmy, które mogą wymrzeć stosunkowo niedługo, choć nie tak szybko jak zagrożone. Pod opieką człowieka średnio nie rodzą się nawet dwa nosorożce czarne rocznie.

Ogółem w ogrodach zoologicznych na całym świecie mieszkanie nieco ponad 50 małych nosorożców czarnych. Na wolności żyje ok. 5 tys, choć jeszcze trzy dekady temu liczba ta była o połowę mniejsza. Niestety, na sześć podgatunków nosorożca czarnego, trzy uznaje się za całkowicie wymarłe.

 - To historyczny moment dla Potter Park Zoo, do którego dojście zajęło naszemu personelowi lata planowania i ciężkiej pracy. Jesteśmy oddani ochronie nosorożców i nie możemy się bardziej ekscytować udanymi narodzinami - powiedziała dyrektor placówki Cynthia Wagner.

Zoo opublikowało wideo z narodzin. Jak podała Wagner, mały nosorożec stał na własnych nogach już półtorej godziny po porodzie.

Przyczyną zagłady nosorożców czarnych był człowiek, który zabijał zwierzę z powodu jego rogu. Choć nie ma on żadnych właściwości leczniczych, sproszkowany róg uchodził jako panaceum na całą gamę chorób. Do krytycznego zagrożenia populacji doprowadziło kłusownictwo i handel rogami na czarnym rynku.

Społeczeństwo
Nowa Zelandia będzie uznawać tylko płeć biologiczną? Jest projekt ustawy
Społeczeństwo
Haiti chce od Francji zwrotu „okupu” sprzed ponad 200 lat. Chodzi o miliardy
Społeczeństwo
Przełom w walce z cukrzycą? Firma farmaceutyczna ogłosiła wyniki badań klinicznych
Społeczeństwo
Holandia chce deportować do Armenii 12-latka, który nigdy nie widział Armenii
Społeczeństwo
Kultura i imperializm. Rosyjscy twórcy wciąż mają dużo odbiorców w Ukrainie