Zrób się na post - nietypowa akcja dominikanów z Krakowa

Nietypowa akcja krakowskich dominikanów. Zachęcają, by w Wielkim Poście szczególnie zadbać o atrakcyjny wygląd

Aktualizacja: 12.03.2011 01:15 Publikacja: 11.03.2011 18:20

Zrób się na post - nietypowa akcja dominikanów z Krakowa

Foto: ROL

Studenci z duszpasterstwa akademickiego Beczka i ich opiekun o. Adam Szustak chcą przypomnieć, że poszczenie i wyrzeczenia nie mają oznaczać obnoszenia się ze smutkiem. Stąd pomysł akcji "Zróbmy się na post", której towarzyszą zdjęcia oraz plakaty pięknych dziewcząt i przystojnych chłopców dostępne na stronie internetowej Beczki. Dołączono do nich słowa Jezusa: "Kiedy pościcie, nie bądźcie posępni jak obłudnicy, którzy przybierają wygląd ponury. Ty zaś, kiedy pościsz, namaść sobie głowę i umyj twarz" (Mt, 6, 16-18).

– Oczywiście, jest w akcji zachęcającej do pięknego wyglądu w czasie postu pewien element prowokacji, który ma zainteresować i przyciągnąć zwłaszcza ludzi młodych – przyznaje o. Szustak. – Generalnie jednak chodzi o odpowiednie przeżycie tego okresu, sens wyrzeczeń. A Kościół od ponad 2 tysięcy lat ma sprawdzone sposoby przeżywania tego szczególnego czasu, tylko niektóre wydają się dziś nieco zmurszałe.

– To nasz duszpasterz zaproponował, żebym przygotowała te fotografie. Są na nich ludzie z duszpasterstwa i nasze własne ubrania – zapewnia autorka zdjęć Ania Gawlak, studentka polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. – Pokazujemy, że można pościć z radością i godnością, bez sztucznego smutku i hipokryzji. Poszczę dla Boga – zapewnia, ale zaznacza, że nie zamierza się przesadnie stroić.

Informacje o akcji zostały już rozesłane do wielu ośrodków duszpasterskich, wspólnot dominikańskich i diecezji. – Na Facebooku gotowość przyłączenia się do akcji zadeklarowało już ok. 3000 osób – mówi Gawlak.

Majka Giołbas z dominikańskiej Beczki, studentka IV roku geodezji i kartografii Akademii Górniczo-Hutniczej, ma nadzieję, iż wielkopostny pomysł trafi do wielu ludzi niezwiązanych z duszpasterstwem. – Być może plakaty informujące o akcji pojawią się nie tylko wokół kościoła, ale i w mieście, jeśli będą na to środki. Już zresztą w czasie adwentu mieliśmy podobną inicjatywę – staraliśmy się odświeżyć modlitwę różańcową – opowiada.

– Świetny pomysł – ocenia Dorota Waniek, studentka z Tarnowa. – Może też ludzie przypomną sobie przy okazji, że dla Pana Boga i na mszę warto się odświętnie ubierać, pokazując w ten sposób radość, bo coraz trudniej mi to dostrzec w moim kościele.

– Piękna sprawa! – mówi o akcji dominikanów ks. Robert Nęcek, rzecznik krakowskiej kurii. – Post nie oznacza życia posępnego czy ubierania się jak dziad. Taka idea powinna nam zresztą przyświecać przez okrągły rok – ładny, schludny ubiór to także podstawa kultury.

Jałmużna wielkopostna

Organizacje charytatywne trzech Kościołów – katolicka Caritas Polska, prawosławna Eleos oraz ewangelicka Diakonia – ogłosiły w piątek na konferencji rozpoczęcie akcji „Jałmużna wielkopostna". Zbiórka pieniędzy do puszek, w tym roku pod hasłem: „Solidarni z chorymi", potrwa do Wielkiej Soboty 23 kwietnia. W tym roku za pieniądze uzbierane do tekturowych skarbonek Caritas Polska kupi sprzęt rehabilitacyjny do wypożyczalni sprzętu dla ludzi chorych, którymi opiekują się rodziny w domach. Natomiast pieniądze przekazane Eleos i Diakonii wesprą fundusz przeznaczony dla potrzebujących dzieci i osób starszych. e.cz.

Społeczeństwo
Nawet 27 stopni w majówkę. Ale w weekend pogoda się zmieni
Społeczeństwo
Sondaż „Rzeczpospolitej”: Kto ucieknie z kraju, gdy wybuchnie wojna
Społeczeństwo
Sondaż: Jak Polacy oceniają pontyfikat papieża Franciszka?
Społeczeństwo
Państwo w państwie. Miliony za śmieci na koszt mieszkańców gminy.
Materiał Promocyjny
Jak Meta dba o bezpieczeństwo wyborów w Polsce?
Społeczeństwo
Kruche imperium „Królowej Zakopanego”