Tak wynika z czterech projektów uchwał, które przyjął rząd na środowym posiedzeniu.
Pierwszy zakłada podniesienie wynagrodzeń pracowników samorządowych instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 poprzez ustanowienie rządowego programu, w którym jednostkom samorządu terytorialnego (jst), prowadzącym żłobki lub kluby dziecięce przyznane zostaną dotacje celowe z budżetu państwa. Powód? Zdaniem rządzących sytuacja pracowników zatrudnianych w samorządowych instytucjach dla najmłodszych dzieci powinna dawać poczucie stabilności i nie być powodem do poszukiwania pracy w innych lepiej płatnych sektorach gospodarki. Dlatego samorządy będą mogły wypłacać im dodatki motywacyjne w wysokości 1 tys. zł brutto miesięcznie.
Będą one przelewane na podstawie zapotrzebowania zebranego od jst i zweryfikowanego przez wojewodę.
Czytaj więcej
Rząd będzie mógł sfinansować dodatki m.in. pracownikom żłobków i domów pomocy społecznej. Pieniądze te nie będą jednak wliczane do innych świadczeń pracowniczych, w tym nagród rocznych i odszkodowań.
Dodatek dla pracowników jednostek wspierania rodziny
Podobne motywacje przyświecają kolejnemu projektowi, który jest skierowany jednak do innej grupy docelowej. Ma bowiem umożliwić dofinansowanie wynagrodzeń pracowników zatrudnionych przez gminy, powiaty czy województwa (lub podmioty wykonujące zadania publiczne) w jednostkach wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Chodzi o osoby pracujące na umowie o pracę, które bezpośrednio realizują działania określone w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej lub wykonują obowiązki o charakterze obsługowym, administracyjnym, służące zapewnieniu odpowiednich warunków do wykonywania tych działań.